Ja se on erittäin hyvä asia.
Mustamaalasin naurettavalla tavalla erästä kuuluisaa tuotemerkkiä. (vaikka kyse oli sarkastisesta lähestymisestä jotain ihan muuta kuin k.o. tuotetta kohtaan)
Mikähän siinä on että aivan yhtä naurettavia väitteitä on täällä ollut vaikka kuinka? Jopa henkilöitä heidän oikeilla nimillään saa morkata aivan vapaasti?
Mustamaalasin naurettavalla tavalla erästä kuuluisaa tuotemerkkiä. (vaikka kyse oli sarkastisesta lähestymisestä jotain ihan muuta kuin k.o. tuotetta kohtaan)
Mikähän siinä on että aivan yhtä naurettavia väitteitä on täällä ollut vaikka kuinka? Jopa henkilöitä heidän oikeilla nimillään saa morkata aivan vapaasti?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kaipa siinä joku näki Jumalan pilkkaa tms.
että jääkaapissani on kyseenalainen "rönttö".
Kultainen "juhlapainos" kyseistä tuotetta.
Mitä kirjotat älyvapaata.
Aiheesta olisi voinut syntyä enemmänkin keskustelua, vaan se katosi oitis kuin eräs kaasu hiekkaerämaahan.
Ei näitä ymmärrä ei.
Kyseisessä aloituksessa todettiin Mehukatti-mehun olevan saatanasta. Itse ymmärsin aloittajan idean ja mitä hän halusi ilmauksellaan tuoda esiin, mutta palstaa lukevat myös nuoret, jopa lapset, jotka eivät voi ymmärtää kirjoitusta muulla tavoin, kuin että Marlin juomat ovat saatanasta. Aloituksen otsikko oli: Mehukatti on saatanasta.
Tällaisia poistoja ei tule ihmetellä.
että palstaa lukevat lapset ja nuoret ymmärtävät satiiria ja huumoria enemmän, kuin tämän palstan tosikkojoukko.
...ymmärtävät lukuisat tulikiven katkuiset helvetti- tai homo-aloitukset, joissa mässäillään yksityiskohdilla?
Muistan kuitenkin, kuinka aikoinaan Fairy-astianpesuaineesta kerrottiin, että osa sen tuotosta menee satanistikirkolle ja uskovaiset eivät täällä meillä päin ostaneet sitten ko pesuainetta.
Niinpä, jäin viestisi luettuani nyt vakavasti pohtimaan tuota asiaa. Toivottavaa tietysti olisi se, että mitään "yksityiskohtaisia mässäilyjä" ei liitettäisi tuollaisiin kirjoituksiin, mutta tiedämme, että toisinaan kuitenkin liitetään. Koska palstalla ei ole seriffiä niin vie aikansa ennen kuin Eniron ylläpito pyyhkäisee tekstin bittiavaruuteen; mutta sinne ne näyttävät lähtevän nytkin, kunhan sopimattomasta viestistä ilmoitetaan.
Itse olen toisinaan pyytänyt jonkun avauksen poistoa, kun se on ollut valheellisesti vahingollinen jollekin yritykselle, joka antaa työtä monille ihmisille tai aloitus on ollut Herramme ristiä rienaava.
Minua moittivia tai arvostelevia aloituksia en ole pyytänyt kertaakaan poistamaan. Uskovien pitäisikin enemmän harkita pyytää poistaa heitä (itseään ja vieläpä nimeltä) liiaksi kehuvia ja korottavia aloituksia. Niistä kehumisista kun seuraa joskus kipeä kompastuminen ja päälle selkäsauna Isältä, sillä Hän on ylpistyneitä vastaan ja voi kyllä nöyryyttää lapsensa sekä palauttaa sille paikalle kasvussa, jonka lapsi on hylännyt luullen olevansa jotain suurempaa ja enemmän kuin mitä todella on.
Tässä puhun omasta kokemuksesta.
En tosin tunne ketään, joka olisi oikeasti boikotoinut Fairya.
Itse joudun boikotoimaan sitä ihan allergiasyistä. käytän niitä hajusteettomia... niidenkin ostamisesta tuleva tuotto menee takuulla joillekin umpiateisteille tai muille hirvityksille. Kamalan kauheeta! Pitäisiköhän alkaa valmistaa astianpesuainekin itse, jotta varmistaa aineen täysin pyhittyneen alkuperän?
"...mutta palstaa lukevat myös nuoret, jopa lapset, jotka eivät voi ymmärtää kirjoitusta muulla tavoin, kuin että Marlin juomat ovat saatanasta..."
Mikäli näin on, ovat palstaa lukevat lapset ja nuoret vaikeuksissa, palstalla kun on tuomittu lähes kaiken maallisen olevan Saatanasta.
Noin kirjoittaessasi kerrot myös näiden lasten olevan täysin itsenäiseen ajatteluun kykenemättömiä. Uskonnon uhrejako he ovat?
Saattaa olla, ettet ole poistattanut, saattaa olla olematta. AHNAASTI poistelet kuitenkin omia viestejäsi. Se on sitä jesuiittamoraalia: kun sinun temppuilusi uurennuslaisin alle pannaan, poistat omatkin vistisi. Sitä on "moraali" sinusta...
Juttusi ovat niiiin mahdottoman luotettavia!
"Herramme ristiä rienaava" - ja SINÄ siis päätät, mikä on rienausta ja mikä ei. Eiköhän Herra senkin parhaiten tiedä itse ilman sinun ja kaltaistesi sensuuriapua. Hänhän pystyy itse poistamaan, Kaikkivaltias kun on. Mitä sinä siihenKIN asiaan tunget. Et siis luotakaan Kaikkivaltiaaseen... Ei ollut uutinen, koska luulet itse olevasi jumala, sensori, hyväntekijä, "tukihenkilö" jne.