kukas oli tämä neljäs syytetty?

http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-03-06,104:2:443167,1:0:0:0:0:0:

Onko tietoa?
21414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mutta jos hänen tehtävänään on ollut tehdä tietokoneohjelma ja hän on siitä saanut korvauksen, ei siinä ole mitään väärää. Jos sen sijaan tälle gurulle on työnnetty rahaa ovista ja ikkunoista (on ollut ns. bulvaani), syyte on ihan paikallaan.

Äänestä
  • Ilmeisesti syyttäjä ajatteli niin, että jos neljäs mies on koodannut palkkiojärjestelmän, jolla raha rullataan ylöspäin, hän ei voi olla tietämätön järjestelyn rikollisesta tarkoituksesta. Olisiko movetusta saatu alkuun ilman hänen panostaan?

    Siksi syyte tuli avunannosta. Korvauksia ei vaadittu.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mpa kirjoitti:

http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-03-06,104:2:443167,1:0:0:0:0:0:

Onko tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu