Mikseivät ihmiset ymmärrä, kuinka paljon parempi maailma on ilman sotaa!
Raha ja valta on saanut ihmiset valloilleen.
Entä ne kaikki viattomat, jotka pelkäävät pommisuojien alla?
Tällä viestillä ei voi paljoa vaikuttaa, mutta toivon että kaikki jotka sen lukevat, muistavat rukoilla heidän puolesta.
Kiitos
Raha ja valta on saanut ihmiset valloilleen.
Entä ne kaikki viattomat, jotka pelkäävät pommisuojien alla?
Tällä viestillä ei voi paljoa vaikuttaa, mutta toivon että kaikki jotka sen lukevat, muistavat rukoilla heidän puolesta.
Kiitos
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aivan,
Rauhan pääskyllä ainakin on sydän paikallan.
Kaunis ajatus rukoilla heidän pulesta.
Anneksi maailmassa vielä on niitä kunnolisiakin ihmisiä.
Minä yritän muistaa rukoilla heidän ja uhrien omaisten puolesta.
Rauha heidän sielulleen!
Samaa mieltä kuin edelliset.
Yritin pitkään löytää asianmukaista keskustelua ja kun luin tämän heti kolahti.
Ajatus rauhan puolesta on kaunis, mutta maailma ei ole aina niin kaunis kun voisi olla!
Mutta minä rukoilen
Annetaan Saddamille rauha, että saa rauhassa tappaa omiaan, alistaa ja uhata muitakin.
Miksei kukaan ole järjestänyt marsseja sorretun Irakin kansan puolesta. Olisi ollut vuosia aikaa.
Nyt diktatuurin kannattajat ovat marssilla, minkä puolesta?
Ei ainakaan kurdien rauhan puolesta.
Eikä Irakin naisten.
No voi, ajattele sinä sitä vääryyttä ja niitä Saddamin teettämiä kansanpuhdistuksia! Ajattele nyt kuinka shiamuslimit ja muut Saddamin viholliset joutuvat hänestä kärsimään.
Vääryys pitää oikasta vaikka verta jouduttaisiinkin sen puolesta vuodattamaan.
"realisti" - viattomien veren vuodattamista tarvitaan, mihin - ei ainakaan ihmisyyteen.
pitäskö antaa irakin väestön kärsiä saddamin tekemästä oman kansa "murhasta"???
on se väärin vuodattaa verta viattomien puolesta... mutt on se parempi vaihtoehto ett saddam poistetaan vallasta... mutta parempi vaihto ehto ois ollu ett ois laitettu irak:iin "salaampujia" suistamaan saddam vallasta "tappamalla" se, mutta siitä ois voinu 3 maailman sota syttyy. (eli se ei ois ollu hyvä vaihtoehto). no vaikee selittää mutt sota on väärin mutt on se silti parempi ku ei jättää väliin. Irakin kansalaisista on enemmän sodan kannalla ku suomalaisista vaikka suomella ei periaatteessa oo tän sodan kanssa muuta kontaktia ku humanitäärinen apu.
saattaa kuulostaa raalta ja tunteettomalta mutta kun kuuntelee irakilaisia ja heidän mielipiteitään tästä asiasta niin sillon tulee sellanen mielipide että sota on oikein, mutta silti niin väärin.
en tuomitse kumpaakaan mielipidettä mutta ite en oikein osaa päättää ett kuman mielipiteen kannalla oisin. tarvittaessa osaan puoltaa molempia mutta löydän molemmista huonotkin puolensa.
No okei,
Voihan asian katsoa tuostakin näkökulmasta.
Mutta kun ajattelee niitä kaikkia (viattomia) ihmisiä, jotka joutuvat pelkäämään kodeissaan.
Pommisuojat( joita suomalaisetkin olivat rakentamassa) kestävät 250kg pommin, mutta amerikkalaiset tykittävät 1000 kg:n pommilla.
Joten he eivät edes uskalla mennä pommisuojaan.
No tarkemmin mietittyäni tulin samaan tulokseen kuin sinä.
Sota on väärin mutta oikein!
Entä jos Saddamia ei saada tapettua?
Tai jos siihen menee tolkuttoman kauan?
Sillävälin viattomat ihmiset saavat surmansa!
Meillä suomalaisilla on kovat mielipiteet (niinkuin irakilaisillakin)
mutta tosipaikan tullen menee Varmasti pupu pöksyyn
Aika näyttää mitä tuleman pitää
Siihen asti:
Rakas Jeesus suojele irakilaisia!
Viattomia ihmisiä ei olekaan. Ja kenelle kohdistaisimme rukouksemme: Allahille vai Jumalalle...vai Rahalle?
Keitä sitten ovat ihmiset jotka kuolevat sodassa?
Syyllisiäkö?
No ei todellakaan.
He ovat syyttömiä, viattomia tai ihan miten sen nyt haluaakin ilmaista!
Kun menen nukkumaan, liitän käteni ristiin!
Jos sä "rauhan pääsky" jotenki kuvittelet että pelkkä rukoileminen auttaa ni sä oot aika.... Sun viestis huokuú tekopyhyyttä ja kaikkea muuta paskaa!!!
"Rukoilkaa irakilaisten puolesta".... Toi oli yks huonoimmista lauseista mitä mä oon ikinä lukenu!!!
Ja se sun lause: "Rakas Jeesus suojele irkailaisia" on TOSI tekopyhä!!! Sodalla voidaan saavuttaa jotain, koska Saddam voi murhata koko kansansa!!!! Mä uskon, että sota voi olla huono, mutta silti erittäin hyvä asia!!!! Sota ainakin tekee jotain´ja tässä tapauksessa sunkin kannattais olla sen puolella!!!!!