juu eli 3pv sitten meille molemmille puhkesi ne rakkulat, kutiaa kirvelee sun muuta, äärimmäisen epämiellyttävää.
sain lekurille ajan tänään mutta sairaanhoitaja pelotteli asiasta että hän tietää 2 hlö jotka ovat kuolleet herpeksen aiheuttamiin aivotulehduksiin tms. PANIIKKI???? ja sanoi myös että estolääkitystä pitää syödä KOKO LOPPU ELÄMÄ?? Auttakaa nyt joku jolla tämä tauti on ollut pidempään. en ymmärrä kunnolla englantia joten noita artikkeleita on minun turha lukea.
onko mitän keinoa selvitä tämän taudin kanssa? Ja miten se miehillä paranee? ukolla on esinahan alla kipeitä rakkoja ja hän on aika tuskainen, onko mistään apua? itse olen vetänyt raakaa valkosipulia rakkoihin mutta ainakaan vielä ei ole muutosta tapahtunut, polte vaan on kova...
sain lekurille ajan tänään mutta sairaanhoitaja pelotteli asiasta että hän tietää 2 hlö jotka ovat kuolleet herpeksen aiheuttamiin aivotulehduksiin tms. PANIIKKI???? ja sanoi myös että estolääkitystä pitää syödä KOKO LOPPU ELÄMÄ?? Auttakaa nyt joku jolla tämä tauti on ollut pidempään. en ymmärrä kunnolla englantia joten noita artikkeleita on minun turha lukea.
onko mitän keinoa selvitä tämän taudin kanssa? Ja miten se miehillä paranee? ukolla on esinahan alla kipeitä rakkoja ja hän on aika tuskainen, onko mistään apua? itse olen vetänyt raakaa valkosipulia rakkoihin mutta ainakaan vielä ei ole muutosta tapahtunut, polte vaan on kova...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sairaanhoitajan, joka noin sanoo, pitäisi hävetä ja ehkä hieman opiskella lisää joko ihan faktatietoa tai sitten psykologiaa ja miettiä, onko mitään aihetta kertoa huolestuneelle ihmiselle tuollaisista rajatapauksista.
Ensioireet ovat yleensä hirvittävät ja sen jälkeen helpottaa useimmilla. Joillakin huono-onnisilla herpes uusii useammin ja on vaikeampi, mutta kannattaa yrittää pitää peruskuntoa hyvänä, niin herpekseen kuoleminen on yhtä todennäköistä kuin lottovoitto, ellei jopa epätodennäköisempää. Itselleni ei ensioireiden jälkeen ole oireita tullut ja tapauksesta on yli vuosi, että eipä ole turhan usein uusiutuvaa tyyppiä ilmeisesti. Tosin olenkin elänyt varsin terveellistä elämää ja tuuria oli kai siinäkin, että alapäässäni on hsv1, joka ei ole yleensä niin raju, kuin hsv2, mutta ensioireet toki olivat tuskalliset.
Kaikki, joilla tiedän herpeksen olevan, ovat selvinneet siitä ja elävät ihan normaalia elämää. Siis kokemuksen syvällä rintaäänellä myös puhun. Onko muuten herpes ensimmäistä kertaa oireellisena molemmilla? Eikö murehduta, mistä olette sen mahtaneet saada..?
Niin, ja kommentoin myös tuossa toisessa keskustelussa ihan siksi, että ei ole mitään syytä ryhtyä kertomaan tuollaisia "tietoja" täällä niinkuin se olisi fakta, kun sairaanhoitaja on niin sanonut. Ei todellakaan ole sellainen "fakta", jota kannattaisi levitellä eteenpäin. Kyllä nyt ärsyttää, kun ihmisiä muutenkin "ketuttaa" tartuntansa, kun ei se mukavaa ole, ja joku vielä aivan aiheettomasti pelottelee kuolemalla. Nyt unohda heti, mitä se hoitaja sanoi, ja rauhoitu!
Estolääkitystä syödään yleensä 5-10 päivää riippuen siitä, miten oireet rauhoittuvat ja jos olet joskus raskaana, silloin ennen laskettua aikaa saattaa olla aihetta aloittaa lääkitys, jotta vauvaan ei tartu alatiesynnytyksessä. Ja älä sitäkään enempää murehdi, koska sitten leikataan, jos rakkuloita kuitenkin puhkeaa.
No luinkin lähes kaiken mahdollisen suomenkielisen tekstin taudista ja siellä on paljon rauhallisempaa tietoa kuin tuo aamutuimaan saamani tieto.
Ei ole meillä tietoa mistä virus on tullut. Huuliherpes on ollut minulla koko ikäni. 6kk ollaan seurusteltu ja pettämistä en epäile. Kait tämä on ollut jommankumman elimistössä piilossa, minulla on ollut hiivan tapaisia oireiluja lähes koko elämäni mutta ovat aina tulleet ja menneet usein jopa ilman itsehoitoja joten liekö sitten ollut minulla piilevänä.
Tilanne on silti äärimmäisen ikävä.
Luin että joitakin huuliherpekseen käytettäviä voiteita voi käyttää myös alakerrassa, esim asiclovir hexal jota minulla sattuu kaapissa olemaan... laitoin sitä ja päivällä lekuriin hakemaan pillereitä ja mutta auttaneeko ne nyt enää kun tauti on ollut jo 3pv puhjenneena kun tabuissa sanotaan että hoito tulisi aloittaa heti ensi oireiden iskiessä...
Kun itselleni ekaa kertaa puhkesi herpes, aluksi se ilmeni vain kutinana, ja luulin kehossani majailevan papillomaviruksen olevan pikkuisetn nyppyjen takana. Siispä pistin sinne condyline-liuosta ja ai hitto, että kirvelsi... Pian tajusin, että eihän tämä mikään kondylooma nyt olekaan, se onkin herpes... Aikaillessani tuon kanssa taisi mennä noin viisi päivää ennen kuin sain lääkityksen herpekseen. Ensimmäinen viiden päivän kuuri ei auttanut, joten hain vielä toisen kuurin ja söin aclovir-lääkettä yhteensä siis 10 päivää ja se toinen kuuri auttoi. Kannattaa ehdottomasti hakea lisää lääkettä, jos määräävät liian lyhyen kuurin! Se saattaa jopa ehkäistä herpeksen nopeaa uusiutumista.
Mutta oma kokemukseni mukaan lääkitys siis auttoi joka tapauksessa.
sh:n mainitseman aivotulehduksen, joten ihan puppua hän ei puhunut, tosin teillä on nyt genitaaliherpes, ei tämä joka aiheuttaa aivotulehduksen ja on usein tappava.
Estolääkitystä joku joutuu käyttämään jatkuvastikin, riippuu siitä jos herpes uusiutuu kovinkin usein ja on kivulias. Toisilla uusiutuminen tapahtuu todella harvoin.
Herpes-virus, joka teillä nyt on, EI koskaan parane, poistu kehosta, remissiossa se voi olla, muttei koskaan parane.
Asia ei todellakaan kuulu minulle, mutta mistä olette onnistuneet molemmat yhtäaikaa saamaan herpeksen???!! Kolmannelta osapuoleltako? Jos niin, niin ilmoittakaapa hänellekin.
Herpes muuten tarttuu sitten ristiin, eli suuseksissä on mahd.saada tämä genitaali huuleen/kasvoihin/silmään (vaarallista!), herpes tarttuu myöskin ennen kuin itse huomaa ensioireita jne.
Tsemppiä, kyllä se siitä..
en todellakaan tiedä mistä tämä nyt meille yhtä aikaa puhkesi? mutta jos se on minulla ollut piilevänä ja kutinaa oli niin sehän kertoi viruksen aktivoitumisesta ja silti harrastettiin seksiä kun luulin sen olevan vain hiivaa joka tulee ja menee... olen ennenkin rakastellut hiivatulehduksen aikana koska se ei ole minulla ollut pahana.
eli tästä se sitten tarttui miehelle ja puhkesi samaan aikaan meillä.
muuta selitystä en keksi koska mitään kolmansia osapuolia tässä ei ole ollut. olen ennen tätä suhdetta ollut 7kk sitten toisen kanssa samoin kuin kumppanini. mutta kuten sanottu herpes voi tarttua oireettomana jotenka.. nyt se vaan aktivoitui minulla ja tartutin mieheni jolle se tuli samantein.
olo on sen mukainen
Jos yhtään helpottaa niin haluan vaan sanoa että kohtalotovereita on monia! Olen myös itse saanut genitaaliherpeksen joka puhkesi ensimmäistä kertaa noin kuukausi takaperin. Kirvely ja vihlonta oli sietämätöntä, lääkäri määräsi kipulääkitystä jonka lisäksi söin akloviria 5 tablettia päivässä 10 päivän ajan. Olen surullinen ja peloissani koska tauti ei luultavasti ikinä parane enkä haluaisi joutua ajattelemaan että on opittava elämään taudin kanssa, mutta niin se kai vaan on. Herpeksen olen mitä todennäköisemmin saanut nykyiseltä poikaystävältäni joka on mitä ilmeisimmin oireeton taudin kantaja. Että sillain... haluan myöskin muiden tapaan sanoa että tsemppiä!