Kansa antoi mandaatin

Kokoomukselle (veret seisauttava vaalivoitto), Niinistölle (kaikkien aikojen äänikuningas yli 60 000 ääntä, Vanhanen jäi kauas taakse) ja Perussuomalaisille, joka tuplasi äänimääräänsä

Näille kansa antoi vahvan mandaatin ja äänesti SDPn oppositioon. Tätä ei voi ohittaa. Jos Vanhanen/Heinäluoma tämän ohittaa, he ovat silloin syyllistyneet hyvin väkivaltaiseen toimenpiteeseen kansaa ja kansan mielipidettä vastaan.
8270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

hallitusyhteistyön kokoomuksen ja piilososialisti-kepuloisen kanssa niin ...

Äänestä

kokoomusta katsoisi hallituksessa, mutta kyllä he tällä äänestystuloksella sinne ehdottomasti kuuluvat.

Äänestä

enemmistöhallituksen voi muodostaa kepu sdp kd rkp

Äänestä

Aina voi ohittaa kokoomuksen, sillä ei mitään jakoa, jos Vanhanen näin vain päättää. Edellisen hallituksen hyvä ja hyvin sujunut yhteistyö ja loistavat näytöt antavat demareille myös myös mahdollisuuden, vaikkakin heikomman koin kokkareille.

Asia on vaan niin, että mikäli kokoomus ei suostu Vanhasen vaatimiin asioihin neuvotellessa hallitusohjelmasta, niin oppositio odottaa. Jos kokoomus vaatii pääministerin paikkaa ehtona, niin oppositio on selviö. Kookoomus on siis täysin altavastaajana samoin kuin demaritkin.

Äänestä

  • Phaedra kirjoitti:

    Jopa päivän lehdet ovat sitä mieltä, että porvarihallitus tulee.

    http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id55999.html

    Ymmärräthän sinä ressukka sentään, että hopea hävitään ja vain kulta voitetaan. MINUN ennalta tietämäni mies on todellinen voittaja, sillä hän määrää, ketkä ovat seuraavassa hallituksessa ja kokoomus on kerjäläisen asemassa samoin kuin kaikki muutkin. Lehdet eivät määrää hallitusta, sen tekee vain Vanhanen, eli suurin voittaja ja pisin myös mitoiltaan. Tyydy osaasi häviäjänä ja sanoin jo aiemminkin, että voittaja on se, joka saa muodostaa hallituksen.

    Äänestä

  • ulkoministerin kohdalla. Keskusta haluaa ulkoministerin salkun, keskusta on halunnut sitä jo pitkään. Väyrynen tulee ulkoministeriksi.

    Äänestä

Ihanaa, että Kokoomus ja Perussuomalaiset voittivat vaalit, hienoa!!!

Olen niin iloinen, että Keskusta ja SDP menettivät kannatustaan rajusti. Jee jee! Valta vaihtuu.

Hyvä Kokoomus! Hyvä Perussuomalaiset! Onnea molemmille tosi paljon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Phaedra kirjoitti:

Kokoomukselle (veret seisauttava vaalivoitto), Niinistölle (kaikkien aikojen äänikuningas yli 60 000 ääntä, Vanhanen jäi kauas taakse) ja Perussuomalaisille, joka tuplasi äänimääräänsä

Näille kansa antoi vahvan mandaatin ja äänesti SDPn oppositioon. Tätä ei voi ohittaa. Jos Vanhanen/Heinäluoma tämän ohittaa, he ovat silloin syyllistyneet hyvin väkivaltaiseen toimenpiteeseen kansaa ja kansan mielipidettä vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu