Miksi Kokoomusta sanottiin/sanotaan "rikkaitten puolueeksi"? Olen parikymppinen ihminen, ja en tiedä paljoakaan puolueista ja politiikasta (vielä). Muistan vaan että ollessani lapsi, vanhemmat sanoivat kokoomuksesta noin.
Siksi en ole koskaan äänestänyt kokoomusta.
Siksi en ole koskaan äänestänyt kokoomusta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lisäksi SDP:stä on mielikuva, että ovat kaikenlaisten ihmisten, rikkaitten ja köyhien puolella ja asioita ajamassa, samoin keskusta, joka ottaa huomioon myös maanviljelijöiden tarpeet (että saisimme jatkossakin syödä puhdasta suomalaista ruokaa).....vasemmistolaiset on jotain kommunisteja.....vihreät luontoaktivisteja....perussuomalaiset eivät halua maahannmuuttajia Suomeen.....kertokaa olenko oikeassa????
Kyllä Kokoomus on hyväosaisten puolueena profiloitunut aina. Mutta koska Suomessa ei ole suhteessa niin paljon hyväosaisia, että he voisivat yksin äänestää Kokoomuksen hallitukseen, täytyy Kokoomuksessa aina vaalien edellä miettiä sellaisia retorisia konsteja ja kikkoja joilla saadaan keskituloiset ja miksei duunaritkin äänestämään Kokoomusta (työväen presidentti, vastakkainasettelun aika ohi, jne.). Todellisuudessahan Kokoomus on ajamassa vain ja ainoastaan niiden asiaa, joiden asiaa ei kenenkään tarvitsisi ajaa.
Niin, kirjastosta voisi löytyä lisää asiaa.
Kokoomus uskaltaa hoitaa taloutta oikein, esim. Iiro Viinanen takavuosilta. SDP kuluttaa minkä ehtii ja keskustan väeltä saadaan Suomalaista ruokaa. Vihreät suojelis Pohjois-Suomen, vasemmisto jakais muiden omaisuuden omaan käyttöön jne.
Juuri sitä se on.
Ja hieman hävettää niiden pienituloisten puolesta, jotka ovat tyhmyyttään menneet kokoomusta äänestämään.
Kyllä nyt maistuu kataiselle ja muille kokoomus-pelleille pepsodent-irvistys, kun on taas saatu tyhmiä jallitettua.
Aivot oli taas monella narikassa, ja kohta saadaan maksaa siitä. Voi voi.
jos käyt kouluja ja teet töitä voit saavuttaa elämässäsi jotain.
enne oli niin että laiskat meni amikseen ja sit duuniin ja tienas 1v sen mikä korkeastikoulutettulla kesti 13v että pääsi samaan raha summaan.
eli jos haluut nopeesti päästä törsäämään ja sikaileen niin unohda koulut ja mene duuniin.
mykyään on vaan niin että nää 50v duunarit on niin rikkaita että niitten ei tarvii enään äänestää demaria kun ei ole neuvostoliittoa vaan suomessa saa nykyään äänestää ihan ketä haluaa.
poika hei käytä oma aivoja.
Kusta ja paskaa sataa joidenkin laariin,voitte olla varma !!!
Ainakin moni äänestää ja sanoo kannattavansa kokoomusta juuri siksi että se tunnetaan rikkaiden puolueena.
Mutta ihan vain siksi että naapurit ja työkaverit luulisivat häntä rikkaammaksi kuin todellisuudessa on!
Todellisuudessa moni kokoomuslainen on persaukinen tyhjäntoimittaja jolla on hirveä tarve näyttää olevansa jotakin muuta kuin on!