"Kotimaa" otsikoi 15.3.2007 "Maahanmuuttajia otettava vastaan enemmän". Tekstiosiossa kerrotaan, että verkkolehdessä kysyttiin miten paljon Suomen tulisi ottaa vastaan maahanmuuttajia. 38 % äänestäneistä oli sitä mieltä, että Suomeen on otettava maahanmuuttajia nykyistä enemmän, 36 % vastanneista oli sitä mieltä, että nykyinen määrä on hyvä ja 26 % ottaisi maahanmuuttajia vastaan nykyistä vähemmän.
Joten, jos lähdemme siitä perusoletuksesta, että "Kotimaan" verkkolehtiäänestys edustaa koko kansan mielipidettä eikä sitä ole mitenkään manipuloitu,
äänestäneistä 62 % on sitä mieltä, että maahanmuuttajia on joko tarpeeksi tai liikaa. Lehden otsikko väittää päinvastaista!
"Kotimaan" outo otsikko
2
322
Vastaukset
- realisti*
kysymys ei ole ylipäätään pakolaisista, vaan ei-valkoisista maahanmuuttajista. olennaista ei ole pakolaisuus vaan ROTU. sinun tulee ymmärtää että meneillään on ROTUPOLIITTINEN OHJELMA ja KAIKKI maahanmuuttoa koskeva uutisointi on propagandistista.
- The Rat
Miten tämä nyt uskontoihin liittyy?
No jaa, toisaalta voitaisiin todeta että 38% 36%=74% on sitä mieltä että pakolaisia pitäisi ottaa vähintään yhtä paljon kuin nyt. Ja koska 74 > 62, on lehden linjaus oikeutettu...
No ei.
Mutta lasketaan painotettu keskiarvo. Nyt otetaan 100 yksikköä pakolaisia, 38% haluaisi lisää (38x2), 36% pitäisi nykylinjan (36x1) ja 26% haluaisi vähemmän (26x0). Yhteensä: 38*2 36=112.
Voitaisiin siis todeta että suomeen pitäisi ottaa vuodessa 12% lisää pakolaisia - kansan mielipiteen mukaan.
Mutta eihän näitä näin voi laskea, ja toisaalta lehti myy lööpeillään ja otsikoillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93531
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437
