Yksinkertainen kysymys. Minulla on ohjelma nimeltään metastock, joka piirtää graafia markkinoista. Jos haluan nähdä mitä jokin yksittäinen .DLL sisältää, niin millä ohjelmalla saan ko. tiedoston auki ?
External Fml viittaus & .DLL tiedosto
Cobra2007
6869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos haluat nähdä mihin tuossa dll:ssä viitataan, työkaluksi käy: www.dependencywalker.com
Jos taas haluat nähdä itse sisällön, niin:
http://www.tbcnet.com/~clive/dumppe.htm
tai VC:n linkkerin disasm -toiminto.
Kiitos kovasti, itse sisältöä haluaisin tarkastella.
Pitäsiköhän tuon VC linkkerin toimiakin, asentaessani vilahtaa ruudullani vain sekunnin jokin dos-screen, eikä itse sovellus kuitenkaan asennu ?
Olisikohan mitään muuta palikkaa, jolla .DLL sisältöä voisi lukea ?
en oikein tajunnut että mitä haluat tehdä, mutta jos siis haluat katsella dll:n sisältämää koodia assemblynä, niin voin suositella ollydebuggeria. se on ilmainen ja hyvä disassembler/debugger
http://www.ollydbg.de/
Kiitos, tämä sovellus sentään asentui nätisti ja antoi heti ilmoituksen, ettei windows voi avata .DLL tiedostoja. Luulenta että tämä menee liian vaikeaksi minulle, kun en ohjelmoinnista mitään tiedä.
Kun tämän yhden ainoan pienen .DLL:n sisälle on kirjoitettu tietyt kaavat eli matemaattiset formulat, jotka metastock niminen sovellus sitten toteuttaa. Haluaisin kuitenkin tehdä muutoksia noihin kaavoihin muutoksia tai edes nähdä mitä ne ovat, koska ko. palikka toimii kuin enkeli.
Pitänee palkata jostain ohjelmoija purkamaan tämä .DLL.
Kiitti kuitenkin, kun yrityt auttaa tumpeloa.
ei tiettävästi ole vieläkään keksitty eli siis samalla tavalla kuin kultaa ei voi ainakaan tuottavasti tehdä lyijystä taikka muustakaan pellistä, ei assembleristakaan voi tehdä c : aa taikka basiccia taikka pascalia...
Että pitää kääntyä itäeurooppaan, sieltä kuulema löytyisi lyijystä tehtyjä kultakoodareita. Sain nimittäin tuossa seuraavan vastauksen, jota minäkin jo ymmärrän.
Voihan sinne katsoa muttei se tuskin paljoa aukene kovin nopeasti. Tuohan on käännetty konekielelle ja alkuperäistä sourcekoodia ei ole mukana niin vaikea nähdä punaista lankaa mitä se tekee. Ei näe metsää puilta. Periaatteessa tuollaisen voisi reverse-engineeraa mutta se vie aikaa. jos tuollaisen haluaisi oikeasti tutkia niin ehkäpä jotkut itäeurooppalaiset kooderigurut jaksaisivat tutkia asian. Tuollaisen matemaattisen koodin tulkkaaminen takaisin selkeiksi kaavoiksi voi olla aika vaikeaa. Datojen merkitys ei ole esillä ja suurempien kokonaisuuksien toteutus usealla pienellä operaatiolla vaikeuttaa kokonaisuuden hahmottamista. Kyllä tuollainen assemblerin tutkiminen on mahdollista mutta aikaavievää. Jos se on .NET-komponentti (assembly), niin saat helposti myös lähdekoodin esille eli DLL voi olla myös avattavissa.