9. päivä Helmikuuta 2003 Sunnuntai
Keravan nuorisovankila 72 päivää vapautumiseeni
Tänään näyttäisi televisosta tulla Enkelin kosketus, siitä sarjasta kyllä pidän.
Mietin tuossa, etten taida hakea lomaa kun se on niin monimutkaisen tuntuista ja loma on niin lyhyt etten kerkiäisi oikeastaan kuin mennä kotiin ja lähteä heti takaisin, mutta täytyy keskustella vartijan kanssa.
Eilen luonani kävi Jehovan todistaja juttelemassa. Ensin vähän ihmettelin, että kuka ihme tuo mies on mutta sitten hän esitteli itsensä ja sitten me juteltiin 45 minuuttia ja annoin hänelle lupauksen, että muutkin saavat käydä luonani turisemassa. Tämä mies kertoi, että Jehovan todistajat ovat veljiä ja sisaria keskenään tämä "veli" lupasi sitten toimittaa minulle Raamatun ja lupasi minulle, että kanssani pidetään yhteyttä myös kirjeitse.
No se oli eilen se, toivottavasti hän ei tule tänään käymään kun vartijat ja toiset vangit saattavat ryhtyä karsastamaan minua. Toivon, että hän tulee ensiviikolla.
Tämä mies kertoi, että Jumalan tietäminen ja tunteminen on kaksi eri asiaa, Raamatun mukaan Jumala pitäisi tuntea ja siihen kuuluu se, että hänelle täytyy puhua siis rukoilla ja hänen nimeään- Jehova - täytyy käyttää.
Minä pelkään, että jos minua tullaan tänä päivänä teervehtimään niin vartijat rupeavat kohtelemaan minua penseästi ja jos joku vanki kuulee ne puheet niin he ryhtyvät minua kiusaamaan mutta tulisivat nyt ensiviikolla.
(Niin tämä oli ensimmäinen kerta kun Jehovan todistajat vierailivat luonani, en tiennyt tuossa vaiheessa heistä paljoakaan mutta ensivaikutelma oli miellyttävä. Mainintoja Jehovan todistajista ja oman uskoni kehittymisestä tulee nyt melkein jokaisena päivänä jonkin aikaa mutta sitten tämä aihe siirtyy enemmän taustalle.)
Kalterintakaa osa 24.
4
1043
Vastaukset
- dgghhjjddffgf
dffgghttp://www.tiehallinto.fi/alk/frames/kelikamerat-frame.html
- Kalterintakaa
huomasin että olin laittanut väärän järjestysnumeron tähän merkintään. sen kuuluisi olla osa 25.
- Töt
koska tulee osa 25/26?
- Toutched by Engel
Eli moro vaan jos lueskelet. Se sarja on ihan kivaa katseltavaa, kun tuntuu pahalta ja ei jaksa uskoa ihmisten hyvyyteen, eli realismia suomessa ;) ..tuli vaan mieleen etteikö nykyään vankiloissa ole Raamattua(kirjoitin isolla ku en tiedä pitäisikö pienellä kirjoittaa(eipähän yläkerran ukko ainakaan pahastu)) niin aiheesta eksyin, en sun muita kirjoituksia vielä ole lukenu mut varmaan huomisen aikaan käväisen kattelemas. Uskonnosta voin varmaan sanoa, että kai se on hyvä asia jos oikeista syistä se tuntuu hyvältä, eikä ainoastaan siitä syystä, että joku on mukava käymällä luonasi ja kertoo asioista "mukavalla tavalla, saaden sinut paremmalle mielelle" ..lahkot ja kultit tekevät näin, en kuitenkaan tiedä vakaumustasi enkä syitä olla ottamatta tiettyä uskontoa itsellesi vaalittavaksi, voin ainoastaan sanoa.. Tutki sydäntäsi tarpeeksi kauan ollaksesi varma ja sen jälkeen tee valintasi.
Siihen mitä kerroit muiden vankien, ehkä tulevasta irvailusta, en voi sanoa muuta kuin valmistaudu siihen että niin saattaa tapahtua. Luulisin kuitenkin vankilan olevan niitä paikkoja jossa se on paljon hyväksytympää kuin muualla ja siitä syystä tuskin koskaan käydään käsiksi, eli se jää ainoastaan "irvailuksi"
Haluan vielä heittää ison halauksen ja toivoa että löydät elämällesi suunnan pois vankiloista..
Toutched by Engel
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2104871Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html224013Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2273773Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1313058Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1583024Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis632942Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162611Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642532Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852325En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132145