Kalterintakaa osa 24.

Kalterintakaa

9. päivä Helmikuuta 2003 Sunnuntai
Keravan nuorisovankila 72 päivää vapautumiseeni

Tänään näyttäisi televisosta tulla Enkelin kosketus, siitä sarjasta kyllä pidän.
Mietin tuossa, etten taida hakea lomaa kun se on niin monimutkaisen tuntuista ja loma on niin lyhyt etten kerkiäisi oikeastaan kuin mennä kotiin ja lähteä heti takaisin, mutta täytyy keskustella vartijan kanssa.
Eilen luonani kävi Jehovan todistaja juttelemassa. Ensin vähän ihmettelin, että kuka ihme tuo mies on mutta sitten hän esitteli itsensä ja sitten me juteltiin 45 minuuttia ja annoin hänelle lupauksen, että muutkin saavat käydä luonani turisemassa. Tämä mies kertoi, että Jehovan todistajat ovat veljiä ja sisaria keskenään tämä "veli" lupasi sitten toimittaa minulle Raamatun ja lupasi minulle, että kanssani pidetään yhteyttä myös kirjeitse.
No se oli eilen se, toivottavasti hän ei tule tänään käymään kun vartijat ja toiset vangit saattavat ryhtyä karsastamaan minua. Toivon, että hän tulee ensiviikolla.
Tämä mies kertoi, että Jumalan tietäminen ja tunteminen on kaksi eri asiaa, Raamatun mukaan Jumala pitäisi tuntea ja siihen kuuluu se, että hänelle täytyy puhua siis rukoilla ja hänen nimeään- Jehova - täytyy käyttää.
Minä pelkään, että jos minua tullaan tänä päivänä teervehtimään niin vartijat rupeavat kohtelemaan minua penseästi ja jos joku vanki kuulee ne puheet niin he ryhtyvät minua kiusaamaan mutta tulisivat nyt ensiviikolla.

(Niin tämä oli ensimmäinen kerta kun Jehovan todistajat vierailivat luonani, en tiennyt tuossa vaiheessa heistä paljoakaan mutta ensivaikutelma oli miellyttävä. Mainintoja Jehovan todistajista ja oman uskoni kehittymisestä tulee nyt melkein jokaisena päivänä jonkin aikaa mutta sitten tämä aihe siirtyy enemmän taustalle.)

4

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalterintakaa

      huomasin että olin laittanut väärän järjestysnumeron tähän merkintään. sen kuuluisi olla osa 25.

      • Töt

        koska tulee osa 25/26?


    • Toutched by Engel

      Eli moro vaan jos lueskelet. Se sarja on ihan kivaa katseltavaa, kun tuntuu pahalta ja ei jaksa uskoa ihmisten hyvyyteen, eli realismia suomessa ;) ..tuli vaan mieleen etteikö nykyään vankiloissa ole Raamattua(kirjoitin isolla ku en tiedä pitäisikö pienellä kirjoittaa(eipähän yläkerran ukko ainakaan pahastu)) niin aiheesta eksyin, en sun muita kirjoituksia vielä ole lukenu mut varmaan huomisen aikaan käväisen kattelemas. Uskonnosta voin varmaan sanoa, että kai se on hyvä asia jos oikeista syistä se tuntuu hyvältä, eikä ainoastaan siitä syystä, että joku on mukava käymällä luonasi ja kertoo asioista "mukavalla tavalla, saaden sinut paremmalle mielelle" ..lahkot ja kultit tekevät näin, en kuitenkaan tiedä vakaumustasi enkä syitä olla ottamatta tiettyä uskontoa itsellesi vaalittavaksi, voin ainoastaan sanoa.. Tutki sydäntäsi tarpeeksi kauan ollaksesi varma ja sen jälkeen tee valintasi.

      Siihen mitä kerroit muiden vankien, ehkä tulevasta irvailusta, en voi sanoa muuta kuin valmistaudu siihen että niin saattaa tapahtua. Luulisin kuitenkin vankilan olevan niitä paikkoja jossa se on paljon hyväksytympää kuin muualla ja siitä syystä tuskin koskaan käydään käsiksi, eli se jää ainoastaan "irvailuksi"

      Haluan vielä heittää ison halauksen ja toivoa että löydät elämällesi suunnan pois vankiloista..

      Toutched by Engel

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1299
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1073
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1003
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      999
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe