Oikein hyvä, että ikärasisti-Pajamäki ei päässyt eduskuntaan. Sukupolvien välisen sodan lietsojilla ei ole Suomelle mitän annettavaa. Pajamäen on turha syytellä puoluejohtoa. Kannattaisi katsoa peiliin. Seuraavissa vaaleissahan Pajamäki kuuluu jo melko vanhaan ikäryhmään. Uskottavuus heikkenee edelleen. Pajamäki kuuluu tyypillisesti "minä, minä minä..."-porukkaan, jolta puuttuu kyky nähdä kokonaisuuksia.
Ikärasismi hävisi
Anti-Pajamäki
5302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heinäluomalle myös, kun hyväksyi tälläisen mulkun
SDP:n ehdokkaaksi: Nyt olis hyväksi demareille jos molemmille näytettäs ovee puolueesta!
Moisen ääniharavan voisi lahjoittaa Suomen kateellisten puolueelle.
asiaa. Hyvä että tuli ajoissa ennen vaaleja tietoon. Muuten, kyllä volkkarillakin voi ajaa sataa kurviin ,mutta vain kerran.
Mistä ylipäänsä löytyy demaria, joka ei ole MINÄMINÄMINÄ
Osku Pajamäki kuuluu siihen pullamössösukupolveen, joka on saanut kaiken tarjottimella, mutta ei silti ole tyytyväinen. Hän on saanut korkean elintason, koulutuksen, opintorahan jne.
Vanhemmat ikäluokat ovat elänenet vaatimattoman lapsuden, opiskelleet suurissa luokissa, kilpailleet opiskelupaikoista jo oppikouluun pyrkiessään, ottaneet suuret opintolainat (ne, jotka ovat koulutukseen ylipäänsä päässeet), maksaneet veroina sotasukupolven ja sitä vanhempien eläkkeet jne.
Pajamäki valittaa, että nuoret joutuvat tekemään pätkätyötä ym. Näin tekivät vanhemmatkin ikäluokat nuorena monissa ammateissa. Pajamäki luulee asioiden korjaantuvan, jos vanhemmatkin laitetaan pätkätyöhön. Tosiasiassa nuorilla on paljon paremmat mahdollisuudet työllistyä kuin vanhoilla, joiden ammattitaito on enemmän erikoistunutta. Nuorilla on laajemmat mahdollisuudet eri tyyppisiin töihin.
Pajamäen ikäisillä on edessään suuret mahdollisuudet työelämässä, kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle. 50-luvulla syntyneet ovat todellinen väliinputoajaryhmä, mutta he ovat sen verran fiksuja, että ymmärtävät antaa arvon myös muille ikäluokille.
Kukin ikäluokka syntyy ilman omaa tahtoaan ja niihin oloihin, jotka silloin vallitsevat. Ihan turhaa on synnyttää sotaa ikäpolvien välille. Onneksi Pajamäki ei päässyt eduskuntaan. Itsekkäänä ihmisenä hän ei sovi yhteisten asioiden hoitajaksi.