Wilhon pubiin pyrkineelle aiemmin porttikiellon saaneelle osoitettiin ovea. Siitä kiltaantunut mies ampui ravintoloitsijaa päähän.
Iltalehti (24.3.) haastatteli ravintolan henkilökuntaa:
"Vähän sellainen pilvenpolttaja. Siksi sillä se porttari olikin"
Vieläkö vakavampaa esimerkkiä tarvitaan osoittamaan millainen Pandoran lipas huumeittenkäytön osittainenkaan vapauttaminen olisi?
Iltalehti (24.3.) haastatteli ravintolan henkilökuntaa:
"Vähän sellainen pilvenpolttaja. Siksi sillä se porttari olikin"
Vieläkö vakavampaa esimerkkiä tarvitaan osoittamaan millainen Pandoran lipas huumeittenkäytön osittainenkaan vapauttaminen olisi?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Iltalehti (24.3.) haastatteli ravintolan henkilökuntaa:
"Vähän sellainen pilvenpolttaja. Siksi sillä se porttari olikin"
Vieläkö vakavampaa esimerkkiä tarvitaan osoittamaan millainen Pandoran lipas aivojenkäytön osittainenkaan vapauttaminen olisi?
demarien ja kokkareiden ALKOHOLIongelmista?
En silti ymmärrä, miksi pitäisi niiden ongelmien lisäksi ehdoin tahdoin hakkia lisäongelmia, vieläpä sellaisia, joitten hoitamiseen ei olisi olemassa edes välineitä.
tekemistä oheisilla viesteilläsi on vihreiden kanssa
Muistutus siitä, mihin vihreitten huumemyönteisyys ja dekriminalisointihankkeet tulevat johtamaan.
Ensinnäkin nuo haastatellut sanoivat kilahtanutta henkilöä "vähän sellaiseksi pilvenpolttajaksi". Lausunto on enemmän kuin epämääräinen. Lisäksi jos henkilö on ollut oikeasti pilvenpolttaja, se tuskin on edesauttanut hänen tekoaan. Pilven polttaminen ei tee agressiiviseksi toisin kuin esimerkiksi alkoholin juonti. Saattaa olla, että henkilö on ollut pilvenpolttaja. Jos asia on ollut näin, hän on kenties luonut suhteet alamaailman huumevälittäjiin. Kenties välittäjällä ei ole ollut pilveä, vaan hän on tarjonnut jotain muuta kuin mietoa huumetta, ja henkilö on kilahtanut esim. amfetamiinin käytön vuoksi. (Tämän syyn vuoksi on ehdoteltu kannabiksen kotikasvatuksen laillistamista.) Yhtä kaikki, kaikki on yhtä arvailua. Se kuitenkin on varmaa, ettei pilven polttaminen tee agressiivikseksi.
Minä en (harmi kyllä) ole havainnut vihreiden huumemyönteisyyttä. Sen sijaan olen havainnut, että jotkin vihreät ovat valmiita keskustelemaan järkevästi päihdepolitiikasta. Tämäkin tuntuu olevan joillekin liian paha pala.
huumeita..mutta silti.. olen varma että niin vihreissä kuin MUISSAKIN puolueissa oltaisiin valmiimpia keskustelemaan huumeista jos ilmapiiri olisi sille suotuisa. Nyt näyttää olevan niin, että täytyy huutaa kuoron mukana että EI EI EI JUMALAUTA EI huumeille että saataisiin hyväksyntä..jos yrittää keskustella kriittisesti huumeista niin leimataan heti huumemyönteiseksi