Neljäs totuus

Mä en tiedä mistään mitään.
1171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Koulutuksen tasosta on paljon puhuttu, sillä välillä tempaudutaan puhumaan huippu osaamisesta ja yksilöistä.
Nyttemmin on puhuttu kolujen tasoista ja paremmista lukioista.
Ammatillinen koulutus tulisi myös saattaa kiinnostavaksi huippu osaajille.

Yliopistoihin hamuavia on jo liikaa tai liian vähän.
Ihmisiä työelämään tarvittaisiin enemmän.

Kysymyksillä on vain yksi yhteinen nimittäjä tarvitaan työntekijöitä jotka osaavat kaikki uskollisia koiria jotka tekevät tarvittavia töitä ja mahdollisesti menevät sinne minne ositetaan.

Yhä abstraktisempia asioita teetetään yhä lyhyemmässä syklissä, yhä joutavampia vaiheita pienevällä palkalla osaaikaisesti, väliaikaisesti, pätkissä ja ulkomaalaisilla.

Ne jotka tässä eivät tiedä ovat kaikki.
eli työnantaja ei tiedä mitä huomenna on työtä ja toimintaa.
Työntekijä ei tiedä mitä oppia tarvitaan, mitä koulutusta, mitä tarvitsee tehdä ja illä lailla.
Kuhan jotenkin mennään. Jos onni potkii pääsen eläkkeelle.
Valtiovalta se vasta sekaisin onkin kun pitäisi istua kahdella pallilla työntekijöiden ja työnantajien.
Ihmeellisintä onkin se että pliitikon palli on tuottavin ja pitkäikäisin.
Ihmisiä on samalla liian paljon ja liian vähän riippuu mistä katsotaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asiantuntija kirjoitti:

Mä en tiedä mistään mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu