Mistä johtuu että Nuoret eivät äänestä(äänestäneet)?
Siis nyös nuoret perheet?
Niitähän se koskis ,ne päätökset ,mitä asioista päätetään.
Vanhemmpien pitäisi puhua nuorille ,mutta luulen että vanhemmilla ei ole aikaa lapsille ja lapsenlapsille.Siinä on se suuri pointti !
Ja lapsethan siitä kärsii itse kun niitten asioita hoidellaan ,ilman että eivät ännestäneet!!!
Eli ,suurin on vaikuttaja vanhemmat ja hyvät ystävät ,"tuttavat".
Ja huomasin että nuoria ei näkynyt laalitilaisuudessa ,edustajaa kuulemassa.
Siis nyös nuoret perheet?
Niitähän se koskis ,ne päätökset ,mitä asioista päätetään.
Vanhemmpien pitäisi puhua nuorille ,mutta luulen että vanhemmilla ei ole aikaa lapsille ja lapsenlapsille.Siinä on se suuri pointti !
Ja lapsethan siitä kärsii itse kun niitten asioita hoidellaan ,ilman että eivät ännestäneet!!!
Eli ,suurin on vaikuttaja vanhemmat ja hyvät ystävät ,"tuttavat".
Ja huomasin että nuoria ei näkynyt laalitilaisuudessa ,edustajaa kuulemassa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nuorien tai muiden äänestämättömien on turha yhtään vinkua asioiden tilasta kun eivät suostu ehdolle tai äänestämään.
Tää nyt on vaan se systeemi millä demokratiassa asioita hoidetaan. Ei polttamalla makasiineja tai kulmapubissa poliitikkoja haukkumalla!
Politiikkojen tilaisuuksia en käynyt kuuntelemassa. Oli selvää että äänestän vihreiden, kokoomuksen tai keskustan ehdokasta, joista valitsin lopulta vihreiden edustajan.
Eli olen tyytyväinen vaalitulokseen, näyttäisi tulevan porvarihallitus johon myös vihreillä on mahdollisuus päästä.
Ainoa negatiivinen asia vaaleissa oli perus suomalaisten lisääntyneet paikat. Ei ääriryhmille, niin vasemmalta kuin oikealta (ovat lopulta aivan sama asia).
olen äänestänyt edellisiä kunnallis ja eduskunta vaaleja lukuunottamatta kaikissa vaaleissa. Myös euroopan parlamentin vaaleissa, joissa äänestysprosentti on hävettävän alhainen.
Euroopanparlamentti sijaitsee kaukana ja tuntuu etäiseltä, mutta eu:ssa päätetään erittäin tärkeistä asioista ja linjataan Suomen omia lakeja, joten pidän äänestämistä eu-parlamentin vaaleissa suurimpana velvollisuutena.
Kunnan asioihin voi helposti myös itse aktiivisella toiminnalla vaikuttaa, mutta hävettää silti tuo nukkuvien puolueeseen kuuluminen ed. mainituissa vaaleissa.
"Mistä johtuu että Nuoret eivät äänestä(äänestäneet)? Siis nyös nuoret perheet? Niitähän se koskis ,ne päätökset ,mitä asioista päätetään."
Siitä että äänioikeutettujen ja edustajien ikärakenne on niin eläkeikäisiin kallellaan, ettei uskoa muutokseen ole olemassa, saati kiinnostusta koko politiikkaa kohtaan.
"Vanhemmpien pitäisi puhua nuorille ,mutta luulen että vanhemmilla ei ole aikaa lapsille ja lapsenlapsille.Siinä on se suuri pointti ! Ja lapsethan siitä kärsii itse kun niitten asioita hoidellaan ,ilman että eivät ännestäneet!!! Eli ,suurin on vaikuttaja vanhemmat ja hyvät ystävät ,"tuttavat"."
Eikä ole. Minä olen monia ystäviäni potkinut vaaliuurnille jo viisi vuotta, mutta turhaan. Sen olen pannut merkille, että kaikkein vastahakoisimmat ovat samalla vähiten koulutettuja. Ne jotka opiskelevat korkeakoulussa tai ovat jo korkeakoulututkinnon suorittaneet, käyvät kyllä äänestämässä joka tapauksessa.
"Ja huomasin että nuoria ei näkynyt laalitilaisuudessa ,edustajaa kuulemassa."
Eivät vaalitilaisuudet ole nuorille niin tärkeitä. Sopivimman ehdokkaan löytää tuhansien joukosta paremmin tietokoneen ääressä istuen, kuin muutaman ehdokkaan tapaamalla, jolloin pääsee korkeintaan keskinkertaiseen vaihtoehtoon. Mahdollisuus Internetin kautta äänestämiseen myös lisäisi nuorten äänestysaktiivisuutta.
Eivät lähteneet räntäsateeseen...
Katsotaan miten käy kun tulee ensimmäinen nettiäänestys!