sillä punamulta (kesk sdp rkp) sai kansalta valtakirjan jatkaa eli yli 100 paikkaa.
Korhosella ja Felt-Rannalla on jo ennen vaaleja hyvissä ajoin valmisteltu punamullan hallitusohjelma valmiina, ja se otetaan käyttöön, kun kok ensin pudotetaan yhteensovittamattomien ohjelmakysymysten perusteella.
Korhosella ja Felt-Rannalla on jo ennen vaaleja hyvissä ajoin valmisteltu punamullan hallitusohjelma valmiina, ja se otetaan käyttöön, kun kok ensin pudotetaan yhteensovittamattomien ohjelmakysymysten perusteella.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Enpä todellakaan usko, että se "silmät suuret" Feldt-Ranta pystyy pitämään demareita aisoissa ja takanaan. Varmaan jotain oli sovittu, mutta se ei nyt ole realismia.
Ilman kokoomuksen suurta nousua ja koko vasemmiston notkahdusta pienemmän tappion olisi saattanut hallitus kestää.
miten hyvät hermot punamultasopimuksen takuumiehellä Vanhasella on, tukenaan kepun punamultajyrät pekkarinen, kääriäinen, väyrynen, unohtamatta puoluesihteeri korhosta
Uskon, että Vanhanen, joka on hävinnyt joka ikisen vaalin mihin on osallistunut - mukaanlukien nämä eduskuntavaalit, on vannoutunut punamultamies.
Miettikää nyt realismia. Miltä demarien riveissä heidän menonsa hallitukseen näyttää.
En usko spekulaatioosi. En vaikka kuinka voimakkaita pyrkimyksiä kepun piirissä olisi.
että Keskusta tekee johtopäätökset.
Ja Vanhanen sanoi että on jo kaksi vuotta ollut sillä kannalla että hallitusohjelmaneuvottelut ratkaisevat.
Se olisi kyllä (kesk sdp vihreät rkp), ovat vihreät kilistelleet siinä määrin shamppanjalaseja viime aikoina että taitaa Matti olla vihjannut hallitukseen pääsyn olevan edessä...
Toisaalta jos kokoomus nöyrtyy ja lupaa suostua keskustalle tärkeisiin asioihin, ei tätä ehkä tapahdu. Matti kilpailuttaa nyt puolueita, ja tästä Benkkukin valittaa. Ihmeellistä että kokoomuksen edustaja ei nauti kilpailuttamisesta!
Juu, eikös olekin, että kokoomuksen edustaja ei nauti tästä kilpailuttamisesta.
Ovathan todella täyshölmön kilpailussa.
"sillä punamulta (kesk sdp rkp) sai kansalta valtakirjan jatkaa eli yli 100 paikkaa."
Pieni huomio, että punamullan perusrunko (keskusta sdp) sai vaaleissa yhteensä - 12 paikan tappion (keskusta -4 ja sdp - 8 paikkaa).
Samaan aikaan yksin kokoomus sai 10 paikkaa eduskunnan voimasuhteissa...
************************************************
Uskoa sinivihreään tuntuu löytyvän kentältäkin...
Keskustan piirijohtajat uskovat sinivihreään
http://www.esaimaa.fi/page.php?page_id=4&news_id=200713216510
(Etelä-Saimaa Online uutiset 22.03.2007)