Vaalijärjestelmän ongelma

Vaalijärjestelmämme suurin ongelma ei suinkaan ole se, että Tarja Cronberg jäi valitsematta suuresta äänisaalistaan huolimatta. Vaalijärjestelmämme mahdollistaa esimerkiksi sen, että vasta kolmanneksi eniten ääniä koko maassa saanut puolue nousee kuitenkin eduskuntapaikoissa mitattuna selvästikin maan suurimmaksi puolueeksi.

Vaalijärjestlmä suosii erityisesti Kepua. Se onkin haluton muuttamaan järjestelmää oikeudenmukaisempaan suuntaan. Ei meillä ole mitään mies ja ääni -periaatetta. Niissä pienissä vaalipiireissä, missä äänestysprosentissa jää alhaiseksi, yhden äänen suhteellinen merkitys voi olla paljon suurempi kuin vilkkaan äänestyksen suuressa vaalipiirissä. Jos esim. vaalipiirissä, mistä valitaan 6 edustajaa, heidät valitaan joka tapauksessa oli äänestäjiä 1000 tai 50000. Meillä siis asuinpaikka on vaalitulokseen vaikuttava tekijä. Mitään muuta äänestäjään liittyvää tekijää kuten ikää, sukupuolta tai tulotasoa ei huomioida. Näissä suhteissa vallitsee mies ja ääni -periaate.

Jos vaalitulos laskettaisiin puolueiden saamien äänien mukaisessa suhteessa, paikat jakaantuisivat seuraavasti (suluissa voimassa oleva paikkaluku):

Kepu 46 (51)
Kok 45 (50)
SDP 43 (45)
VAS 17 (17)
VIHR 17 (15)
KD 10 ( 7)
RKP 9 ( 9)
PS 8 ( 5)
Muut 4 ( 1)

Tämän mukaan Kepulla ja Kokoomuksella on yhteensä 10 paikkaa liikaa ja vastaavasti Vihreillä, kristillisillä, persuilla ja muilla liian vähän paikkoja siihen, nähden, miten paljon nämä saivat valtakunnallisesti ääniä. Vain vasureilla ja RKP:llä vaalitulos osuus kummallakin laskutavalla kohdalleen.

5

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laskutavasta riippumatta

      Nyt vaalijärjestelmä suosi nimenomaan kokoomusta jolle on tiedossa iso pudotus seuraavissa vaaleissa.

    • sekoittavat

      vaalipiirijaon lisäksi myös vaaliliitot tai niiden puuttuminen.
      Tasaisesti kaikissa vaalipiireissä ääniä saava puolue menettää suhteellisesti enemmän paikkojaan. Jos RKP:n 126000 ääntä jakautuisi "sopivasti" kaikkiin 15 vaalipiiriin, niin se ei saisi yhtään kansanedustajaa!

    • pikkumatti

      ois munat, se ois setä!!!!!!!!!!!

    • ----

      Tähän asti on käynyt vain hyvä tuuri sen suhteen, että eniten ääniä saanut puolue on myös suurin eduskuntapuolue. Odotan perustuslaillista kriisiä siinä tilanteessa, kun eniten ääniä saanut puolue tippuu toiseksi tai kolmanneksi paikkamäärässä, ja pudotetaan jonkun Lipposen henkisen seuraajan toimesta pois hallituksesta.

      Tilanteeseen tulisi mielestäni ehdottomasti puuttua. Jarruna ovat suuret puolueet.

      Suuremmat vaalipiirit Itä-Suomessa ja tasauspaikat korjaisivat tilanteen. Lisäksi voitaisiin ottaa vaikka kahden prosentin äänikynnys käyttöön.

    • paikkajako

      olisi todella mielenkiintoinen. Tulisi enemmän kiinnostusta politiikkaan heillekin, jotka tähyävät pieniin puolueisiin. Jos edustajapaikat jaettaisiin esittämäsi mallin mukaan, veikkaan et äänestysaktiivisuus nousisi huomattavasti.
      Siinäpä porkkanaa alkaa ajamaan "mallia" läpi...
      Myös isojen puolueiden "isännyys ja mahti" ei olisi enää kiveen hakattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      82
      1584
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1024
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      96
      930
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      922
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      734
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      141
      699
    7. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    8. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      81
      670
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      651
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      651
    Aihe