IDOLS FARSSI

Ohjelmaformaatin vahtikoiria edustavat tuomarit ja nyt heiltä on päässyt niin sanotusti hepo karkuun karsinasta.
Finaalin alkukierroksilla moittivat hyviä esityksiä ja kehuivat huonoja. Eilen olivat yhtämieltä, että Kristiinan taival päättyisi, MUTTA VAIN PUHELINÄÄNET RATKAISEVAT JA MIHIN ON PÄÄSTY?

Finaalissa on kolme kandidaattia jäljellä, jolle yhdelle on varmasti taataan levy-yhtiön soppari:

Vaihtoehto
A) Neito, jolla on suuria ongelmia vireen kanssa. Lisäksi ääni ei riitä voimaa vaativissa kohdissa.
B) Pieni tyttö, jolla on upea luonnon ääni, mutta tärisee lavalla ja negatiivinen kritiikki (eilisen perusteella) lähes murtaa hänet.
C) Hevirokkari, joka haluaa vain ja ainoastaan laulaa heviä.

Luulisi että viimeistään nyt levy-yhtiössä tuskan hiki kimeltelee otsalla. Voittajasta (joku noista vaihtoehdoista) on tehtävä uskottava, myyvä tuote.
Saa siinä taustavoimat tehdä työtä...

Hauska ohjelmaformaatti, heh...
9562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suomen Euroviisuedustaja oli Hevi yhtye, joka ei viisuja laula. Sillä irtosi kaikkien aikojen murskavoitto, jota Suomi oli kärttänyt 40 -vuotta. Oliko se farssi? Ei ollut!

"A) Neito, jolla on suuria ongelmia vireen kanssa. Lisäksi ääni ei riitä voimaa vaativissa kohdissa."

Paskat vireestä. Se puuttuu monilta menestyneiltä artisteilta, jotka ovat livenä kuulema huonoja laulajia, mutta yleisö hurraa!

"B) Pieni tyttö, jolla on upea luonnon ääni, mutta tärisee lavalla ja negatiivinen kritiikki (eilisen perusteella) lähes murtaa hänet."

Mitä pahaa pienessä tytössä on? Hänhän on kuin Toni Braxton. Antaa tytön täristä, kyllä se menee pian ohi.

"C) Hevirokkari, joka haluaa vain ja ainoastaan laulaa heviä."

Sillä se euroviisuvoittokin heltisi, ei auttanut katrihelenat. Pitäköön Ari tyylinsä, hevi on suuren kansan suosiossa, kyllä sillä levyjä myydään. Hard Rock Halleluja!

Äänestä
  • Vastauksena heitän yhden kysymyksen:

    Missä on nyt viime vuoden Idols-voittaja Ilkka?

    Äänestä

Samaa mieltä muuten, mutta Annalla on aivan yhtä vakavia ongelmia puhtaasti laulamisen kanssa kuin Kristiinallakin!

Ja kuuntelitteko miten Anna lauloi suomeksi!? En tahtonut saada mitään selvää niin hooso soomi hänellä oli. Kamalaa kuin samat maneerit piti iskeä myös Apulannan kappaleeseen.
Ja tämä neiti väittää vielä antaneensa kaiken lavaliikehdinnässä. Kaikkensa antamistako hänen mielestään on se, että nyökkii kuin kana eteen ja taakse? EIhän Anna tee muuta kuin kumartele lavalla. Jalat pysyy tiukasti paikallaan.

Tulee ikävä Kristiania jolla oli rohkeutta kappalevalinnoissaan ja esityksissään ja ennen kaikkea laulutaitoa!

Äänestä
  • että menikö teidän mielestä annan laulu jossain kohti semmoseksi Hanna Ekola-tyyppiseksi värisemiseksi?? Olin kuulevinani, mutta kun tuomarit ei sanonu mitään niin aattelin että kuulen harhoja.... Mut jos ei kurkku hänellä oo kunnossa niin ihmekös tuo.

    Äänestä

  • tähän väliin kirjoitti:

    että menikö teidän mielestä annan laulu jossain kohti semmoseksi Hanna Ekola-tyyppiseksi värisemiseksi?? Olin kuulevinani, mutta kun tuomarit ei sanonu mitään niin aattelin että kuulen harhoja.... Mut jos ei kurkku hänellä oo kunnossa niin ihmekös tuo.

    Annalla on Vicki Rosti -vibraatto. Sieltä se määkiminen ja väriseminen on tuttua.
    Ja Vicki tekeen sen sentään hyvin toisin kuin Anna-neiti...

    Äänestä

Olisin niin toivonut Kristianin voittavan koko kisan. Osaa arvostaa yleisöään ja on monipuolinen artisti.Yleisö varmaan kuvitteli Kristianin saavan riittävän äänimäärän ja äänesti Annaa ja Kristiinaa kun tyttöjen esitys eilen meni paljolti penkinalle. Arin olisi aika lähteä kotiin kasvamaan ja näin kuvittelin eilisen perusteella käyvänkin mutta ei.Mutta kyllä Kristianista kuullaan vielä. Sen verran hyvät näytöt jätti itsestään että eiköhän töitä riitä.

Äänestä
  • En usko, että Kristianilla on mitään hätää. Saattaa saada jopa levy-sopparin näillä näytöillä. Monipuolisuutta löytyy rockista balladeihin.
    JA Kristian taitaa lähteä muutoinkin keikoille lisäksi bändinsä kanssa.
    Lisäksi moni yhtye varmaan kiinnittäisi miehen mielellään riveihinsä.

    Äänestä

  • Kristianilla on sitä artistilta vaadittavaa karismaa. Kristianilla on ollut niin hyviä esityksiä karsintojen alussa, että yleisö on odottanut sen jälkeen jotain vastaavaa. Nämä kahden viimeisen karsinnan esitykset ovat olleet pieni pettymys noihin aikaisemmin nähtyihin esityksiin nähden.
    Olisin suonut jonkun muun kuin Kristianin putoavan jatkosta.

    Äänestä

  • jatkaa kirjoitti:

    Kristianilla on sitä artistilta vaadittavaa karismaa. Kristianilla on ollut niin hyviä esityksiä karsintojen alussa, että yleisö on odottanut sen jälkeen jotain vastaavaa. Nämä kahden viimeisen karsinnan esitykset ovat olleet pieni pettymys noihin aikaisemmin nähtyihin esityksiin nähden.
    Olisin suonut jonkun muun kuin Kristianin putoavan jatkosta.

    Kun Kristian pisti shown pystyyn ja viihdytti yleisö juoksemalla salissa ensimmäisessä finaalilähetyksessä, tuomarit haukkui. Nyt tuon esityksen arvo nousee, kun Arilta vaadittiin samaa ja Kristian itse tuomareiden kommenttien takia oli latistanut esityksiään. Eli jotain linjaa olisin toivonut Kristianin esityksien arvosteluun.

    Annan luokattoman huono laulu saa taas kautta linjan ylistystä, vaikka neiti laulaa vähintään yhtä epävireisesti kuin Kristiina. Ja esiintyminen on todella puisevaa pönötystä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin se on nähtävä kirjoitti:

Ohjelmaformaatin vahtikoiria edustavat tuomarit ja nyt heiltä on päässyt niin sanotusti hepo karkuun karsinasta.
Finaalin alkukierroksilla moittivat hyviä esityksiä ja kehuivat huonoja. Eilen olivat yhtämieltä, että Kristiinan taival päättyisi, MUTTA VAIN PUHELINÄÄNET RATKAISEVAT JA MIHIN ON PÄÄSTY?

Finaalissa on kolme kandidaattia jäljellä, jolle yhdelle on varmasti taataan levy-yhtiön soppari:

Vaihtoehto
A) Neito, jolla on suuria ongelmia vireen kanssa. Lisäksi ääni ei riitä voimaa vaativissa kohdissa.
B) Pieni tyttö, jolla on upea luonnon ääni, mutta tärisee lavalla ja negatiivinen kritiikki (eilisen perusteella) lähes murtaa hänet.
C) Hevirokkari, joka haluaa vain ja ainoastaan laulaa heviä.

Luulisi että viimeistään nyt levy-yhtiössä tuskan hiki kimeltelee otsalla. Voittajasta (joku noista vaihtoehdoista) on tehtävä uskottava, myyvä tuote.
Saa siinä taustavoimat tehdä työtä...

Hauska ohjelmaformaatti, heh...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu