Varsan ruokinta!

varsan ostanut

Ostin varsan, joka on syönyt aiemmin racing progressia ja heinää. Nyt mietin tässä, millä tavalla lähtisin ruokaa antamaan varsalleni.
Progressia ilmeisesti voi syöttää yksinomaan täysrehuna. Ajatuksena kuitenkin minulla on, että lisäisin mukaan kauraa pikkuhiljaa. VArsan täysrehu tarve on lukemani perusteella 1,5kg/pv, ja progress ohje on, että puolet kauraa, puoler progressia. Näin ollen siis lopulta n. 1l kauraa, 1l progressia päivässä. Riittääkö tämä teidän mielestä takaamaan sen, että varsa saa kaiken, mitä se kasvaakseen tarvii? Pitäisikö mukaan lisätä vielä jotain?

3

1681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sweetypai

      minun varsani saa progressia ja kauraa, puolet ja puolet...eli aamulla litran ja illalla litran...eli litran molempia päivässä!! ja heinää tietysti reilusti päälle. Varsani on nyt 2v. ja näin syönyt melekin vuoden...hyvin kasvaa ja on erittäin virkeä. Nyt keväällä lisänä kivennäistä ja valkosipulia flunssan estoon kosteilla keleillä!

    • glowy

      itse en tuota progressia ole käyttänyt... sopii minusta paremmin omien kokemusten mukaan aikuiselle hevoselle, tuollaiselle ½-2½ vuotiaalle rasingin mineral ja protein takaamaan sitten tarpeellisen valkuaisen...

    • mdb

      Riippuu nyt tietysti varsasta ja minkä rotuinen se on.. Mutta 24/7 pihattovarsa porukassa on saanut safkaa ( kaura/ohra) 7-8 litraa päivässä eikä ole lainkaan liikapaksu. Vuosikkaiksi tulevat siis. Black Horsen varsarehu lisänä.

      Tosin voisi olla parempi löytää jokin hyvä täysrehu ettei tarvitse viljamäärien olla noin isoja että varsoilla ei kyljet tunnu.

      Öljy esimerkiksi olisi kuulemma erittäin suositeltavaa varsoille korvaamaan viljaa.

      Niitä lukemiasi rehutarpeita ei kannata sitten ottaa ihan täydestä, toki ohjeistavina. Usein vaan käy niin että tuloksena voi olla vaikka laiha varsa.

      Heinän on oltava erittäin hyvää vaikka se monille onkin vaikeaa hankkia enää tänä keväänä. Iso heinämaha ei ole suotavaa sekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe