uus puolue?

Nuoret hävis nämä vaalit aikas puhtaasti, joten miltä kuulostaisi nuortenpuolue??

2

617

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensinnäkin nuoret ei äänestä, joten mistä kannatusta?
      Voihan se toisaalta olla, että oman puolueen perustaminen yhdistettynä kovaan markkinointiin houkuttelis muutaman nuoren uurnille. Varsinkin kun monella nuorella on ongelmana se, ettei tiedä ketä äänestäis. Mutta onko tää kestävä tapa saada nuoria liikkeelle?

      Suurempana ongelmana mä näen sen, että mitä asioita tällanen nuorten puolue ajaisi? Vaikee kuvitella, että puolue pärjäis pelkästään nuorten etua ajamalla. Varsinki niillä nuorilla, jotka nyt jo äänestää on selvät sävelet sen suhteen mitä omalta ehdokkaaltaan tahtoo. Ja kun nuorten kannatus jakaantuu tasasesti kaikille nykyisille puolueille, voi olla melkosen hankalaa koota sellanen "paketti", joka käy kaikille nuorille.

      • joo.. Ei tuossa voi oikein kumarrella oikealle tai vasemmalle.. mutta esim opiskelijoiden asiaa voisi ajaa ja pienyrittäjien. Pätkätyöläisinä on myös paljon nuoria..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1900
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      840
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      44
      718
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      41
      666
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    7. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      604
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      536
    10. 47
      514
    Aihe