uus puolue?

Nuoret hävis nämä vaalit aikas puhtaasti, joten miltä kuulostaisi nuortenpuolue??

2

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensinnäkin nuoret ei äänestä, joten mistä kannatusta?
      Voihan se toisaalta olla, että oman puolueen perustaminen yhdistettynä kovaan markkinointiin houkuttelis muutaman nuoren uurnille. Varsinkin kun monella nuorella on ongelmana se, ettei tiedä ketä äänestäis. Mutta onko tää kestävä tapa saada nuoria liikkeelle?

      Suurempana ongelmana mä näen sen, että mitä asioita tällanen nuorten puolue ajaisi? Vaikee kuvitella, että puolue pärjäis pelkästään nuorten etua ajamalla. Varsinki niillä nuorilla, jotka nyt jo äänestää on selvät sävelet sen suhteen mitä omalta ehdokkaaltaan tahtoo. Ja kun nuorten kannatus jakaantuu tasasesti kaikille nykyisille puolueille, voi olla melkosen hankalaa koota sellanen "paketti", joka käy kaikille nuorille.

      • joo.. Ei tuossa voi oikein kumarrella oikealle tai vasemmalle.. mutta esim opiskelijoiden asiaa voisi ajaa ja pienyrittäjien. Pätkätyöläisinä on myös paljon nuoria..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      36
      11476
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9950
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      150
      5629
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3794
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3760
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3645
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3388
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3193
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2835
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2633
    Aihe