kuinka voin asentaa win 2000 ihan tyhjälle kovalevylle pyytää jotain diskei mutko laittaa sisään sanoo "poista tieto lähde"
herranjestas auttaakaa miestä mäesssä :)
win 2000 asennus
7
2058
Vastaukset
Ei Windows2000 tarvitse muuta kuin sen CD-asennuslevynsä, ellei sinulla ole esim. SATA-kiintolevyä tai jotain eksoottista rautaa, jonka tunnistaminen on asennuksessa välttämätöntä, SCSI-kortti esimerkiksi. Eksoottinen tässä yhteydessä tarkoittaa jotakin jälkeen vuoden 2000 tehtyä. ;)
Asetit koneen boottaamaan CD-levyltä, panit alkuperäisen Windows2000-asennuslevyn CD-asemaan, uudelleenkäynnistit, asennus käynnistyi. Mitä sitten tapahtui?
SATA- ja SCSI-kiintolevyn tapauksessa sinulla pitää olla korpulle tallennettuna SATA- tai SCSI-ohjaimen Windows2000-ajurit ja sinun pitää painaa F6 heti asennuksen alkupuolella, kun asennus kysyy ulkopuolisen toimittajan ajureita ja pyytää painamaan F6, jos niitä on.
Jos se SCSI-kortti on niin vanha tai muuten yhteensopiva, että Windows sen tunnistaa suoraan, ei tietenkään ajurikorppua tarvita.
Mutta mitäs jos itse ottaisit selvää minkälaiseen koneeseen olet Windows2000:aa asentamassa. Kaikki mahdollisuudet ja poikkeukset luetellessa näppäimistöstäni loppuu muste. ;)- jorijari
nii et mul on iha uus tyhjä kovalevy ja kone on 128 mb ram ja prossu ruhtinaalliset 200mzh ja sokcet 7 :)
siis nyt kun käynnistän koneen tulee nää normaalit memoty testit ja näyttä mitä kone sisaältää ni sen jälkee korppu asema vaikeroi ja sanoo:
"disk boot failure insert system disk and press enter"
kova levy on todennäköisesti sellane vanha.
Mut se ei edes mene siihe asennuksee pyörittää kyl cd:eet mut siinäpä se ja sit taas "rämps" ja "disk boot failure..." jorijari kirjoitti:
nii et mul on iha uus tyhjä kovalevy ja kone on 128 mb ram ja prossu ruhtinaalliset 200mzh ja sokcet 7 :)
siis nyt kun käynnistän koneen tulee nää normaalit memoty testit ja näyttä mitä kone sisaältää ni sen jälkee korppu asema vaikeroi ja sanoo:
"disk boot failure insert system disk and press enter"
kova levy on todennäköisesti sellane vanha.
Mut se ei edes mene siihe asennuksee pyörittää kyl cd:eet mut siinäpä se ja sit taas "rämps" ja "disk boot failure..."Nii-in, mutta oletkos mennyt emolevyn BIOS Setupiin vaihtamaan käynnistysjärjestyksen kiintolevyltä/korpulta CD:lle?
Se näppäin, millä pääset BIOS Setupiin on luultavasti Del-näppäin, painele sitä siinä muistitestausvaiheessa, niin pääset uuteen valikkoon, jossa hiukan seikkailemalla kyllä löydät sen oikean boot-valikon.
Helpottaisi hermojasi jos imuroisit sen koneen emolevyn manuaalin valmistajan kotisivuilta. Olisi pikkuisen helpompaa luovia niissä valikoissa, enkä minäkään konettasi etänä näe. Kristallipalloni on hyvä, mutta ei _niin_ hyvä. ;)- jorijari
Kollimaattori kirjoitti:
Nii-in, mutta oletkos mennyt emolevyn BIOS Setupiin vaihtamaan käynnistysjärjestyksen kiintolevyltä/korpulta CD:lle?
Se näppäin, millä pääset BIOS Setupiin on luultavasti Del-näppäin, painele sitä siinä muistitestausvaiheessa, niin pääset uuteen valikkoon, jossa hiukan seikkailemalla kyllä löydät sen oikean boot-valikon.
Helpottaisi hermojasi jos imuroisit sen koneen emolevyn manuaalin valmistajan kotisivuilta. Olisi pikkuisen helpompaa luovia niissä valikoissa, enkä minäkään konettasi etänä näe. Kristallipalloni on hyvä, mutta ei _niin_ hyvä. ;)vaihoin sen cd startiks mut FAILURE tuli ja sit taa pyys disk boot failure ... oota noi emolevyn tiedot saat vähä myöhemmin (jos löydän )
jorijari kirjoitti:
vaihoin sen cd startiks mut FAILURE tuli ja sit taa pyys disk boot failure ... oota noi emolevyn tiedot saat vähä myöhemmin (jos löydän )
Vai tuli Failure? Huonompi homma, saattaa olla, että CD-asemasi on niin vanha ja väsynyt, ettei jaksa enää edes bootata . . .
Sellainen vinkki tähän väliin kuitenkin, että jos sekä kiintolevysi että CD-asemasi on samassa IDE-lattakaapelissa, etsi jostain toinen kaapeli, aseta CD-asema Masteriksi sillä aseman persiissä olevalla jumpperilla (joka luultavasti on nyt Slaven SL-paikassa) sekä yksin omalle kaapelilleen siihen toiseen IDE-väylään.
Ei ole 'virallinen' korjaustapa, mutta joskus kumma kyllä toimiva. ;)- jorijari
Kollimaattori kirjoitti:
Vai tuli Failure? Huonompi homma, saattaa olla, että CD-asemasi on niin vanha ja väsynyt, ettei jaksa enää edes bootata . . .
Sellainen vinkki tähän väliin kuitenkin, että jos sekä kiintolevysi että CD-asemasi on samassa IDE-lattakaapelissa, etsi jostain toinen kaapeli, aseta CD-asema Masteriksi sillä aseman persiissä olevalla jumpperilla (joka luultavasti on nyt Slaven SL-paikassa) sekä yksin omalle kaapelilleen siihen toiseen IDE-väylään.
Ei ole 'virallinen' korjaustapa, mutta joskus kumma kyllä toimiva. ;)auttaako jos ostan uuden mut hei jaksaisiko pyörittää tollanen cd asema 98 tai 95 sitku on vaik 98 ni sit saa helposti asennettuu 2000
- A.Lötjönen
kakstonnisen asennus cd.llä on asennuskorppujen (3kpl)tiedostot. Teet ne sieltä toisella koneella. Boottaat korppuasemalta jne..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2366547Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r524606Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004421Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli74219Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393713Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173618Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683596Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233501SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713283Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532425