Tuolla toisella palstalla kyselin, mutta ei tullut vastauksia..
Eli kyselisin seuraavaa. Kuinkahan kauan on sellainen perus kerrostalo keskimäärin pystyssä? Eli lienee selvää, että tuollaiset elementeistä kasatut lähiökerrostalot eivät ole ikuisia. Kuinkahan pitkään niiden on ajateltu olevan pystyssä? 70 vuotta? 100 vuotta?
Sen ymmärrän, että käsin muuraamalla tehdyt kerrostalot ovat pitkäikäisiä. Mutta kerrostaloista suurin osahan on näitä elementeistä nopeasti kyhättyjä.
Ja edelleen tulee mieleen jos esim. nyt ostat 70-luvulla tehdyn kerrostaloasunnon, niin kun olet sen maksanut 20 vuoden kuluttua niin asunto on jo 50 vuotta vanha. Eli voipi olla että talo on silloin, kun sen tahtoisit myydä, enää pystyssä 20 tai 30 seuraavaa vuotta. Eli tuskinpa siitä saa enää juuri mitään. Lisäksi joutunet maksamaan siihen parit isommat remontit siinä välillä.
Olisiko jollain tietoa tästä?
Kannattaako ostaa
5
1921
Vastaukset
- ei ole yhtään
mutta omistan osakkeen jossa asun,rakennettu -67.Kaikki suuret remontit tehty putki,julkisivu ja ikkunat(ei parvekkeet).Itse ainakin uskon että näillä ja tulevilla?? korjauksilla talo pysyy asumiskelpoisen pitkään.En näe mitään syytä siihen että hyvin pidettyä taloa ei pidettäisi hyvin vastedeskin eli kyllä tässä toivottavasti pääsen nauttimaan eläkepäivistä kahdenkymmenen vuoden päästä.
- dippadaa
Entäs rakenteet? Niistä kai lopulta on kyse, kun asunnon ikää ajetellaan. Pinta/putki remppoja voi tehdä aina, mutta lopulta kai on kyse siitä, että miten rakenteet kestävät aikaa. Noista elementtitaloista en oikein ole varma siinä suhteessa..
Mutta toi -67 rakennettu on varmaan ainakin 30-50 vuotta pystyssä. Eli varmaan eläkeikään asti. En oikein usko että Suomessa on 50 vuoden päästä kauheasti vanhoja elementtikerrostaloja. Eiköhän ne laiteta matalaksi ja isketä uusia tilalle..
- ju-
ei ikä ratkaise kaikkea, ei mitään.
- meillä on 150 v vanhoja tehtaita jokien rannalla,
niissä on jyskyttäneet suuret koneet koko ajan,
nykyään niissä ajaa myös 5-10 tonnin painoiset trukit.
- meillä on myös samanikäisiä kerosaloja, joita ei ole tarvinnut korjailla.
- mutta nykyään,
-70-80 luvilla paikallaan valetuissa kerrostaloissa on betonin joukkoon sattunut huonosti otettua hiekkaa ja savea, kestääkö ”ne parhaat” ikuisesti, niitä
on kunnostettu ja jopa poistettu ja uudelleen valettuja parvekkeita.
- toiseksi vanhoista taloista, rannikkoseudulla, Turussa, Salossa Hesassa on heikosti paalutettuja ja puupaalutettuja taloja jotka painuvat jatkuvasti.
Monet painumiset pystytään pitämään salaisuutena.
- elementtitalot usein rakennettiin niin kiireellä, että elementtien välisiä betonirautoja ei ehditty hitsailemaan, kuten olisi pitänyt.
Jos olisi maajäristyksiä, hajoisivat varmaan kuin korttitalo,
tai jonkin yksittäisen asunnon räjähdyksessä,
kun useimmiten elementtitaloissa on ulkoseinät kaikki betonia,
eikä niin kuin paikallaan valetuissa, parvekeseinä on levyseinä.
että siitä vaan ostamaan asuntoja,
jokainen talo on yksilö, laadun ja sijainnin vuoksi.
Jokaisessa on eri kulttuuri,
meillä on kaikki korjattu 1967 rakennetussa talossa.
Erillisiä korjauslaskuja on saanut maksaa jo 10 vuotta, vuosi 1-6 000 € hintaisia.
Kolmisenkymmentä ei ole maksanut remppaa, vaan peritään vuokran yhteydessä.
Heillä on yv. hoitovastike 2.40 € ja pääomavastike 2.80 € kk/neliö.
Vuoden vanhemmassa naapuritalossa ei ole korjattu mitään, muuta kuin tasakatto,
yms. tiedän hyvin, kun ostin sieltä lapsille asunnon, mutta muuttivat heti muualle.
Vuokratuotto on ollut ainakin viimeiset 10 vuotta joka vuosi yli 10 %,
nykyisen myyntihintaan ajateltuna.
Ei edes putkiremppa ole suunnitelmissa, vanhat ikkunat kelpaavat,
kun meillä vaihdettiin ikkunat 1. kerran 10v iässä ja toisen kerran 1999.
JA LOPUKSI
asunnon sijainti ratkaise paljon oston kannattavuutta,
keskustassa aina ostajia,
joitain huonoja syrjäisiä voidaan muuttotappiopaikkakunnalal hajoittaa.
MYÖS riippu paljon, kunnan työtilanne.
Ja tietysti kuinka lähellä on oma työpaikka ja kuinka kauan.
Jos työpaikka ei ole varma, kannataa harkita ostoa,
sillä vuokralainen sästää siinä kun voi mutta lähemmäksi työpaikkaa.
AINAKIN 2 auton ylläpito on erittäin kallista ja järjetöntä.Itse kiinnitin asuntoa ostaessani huomiota lähivuosikymmenien remontteihin, mitä tehty, mitä suunnitteilla ja siihen kauanko itse aion kaksiossani elellä.
Uusi talo ei takaa pitkää rakennuksen ikää, esim. Kallion ja Töölön vanhat talot ovat vanhoja, mutta niin taidolla tehtyjä että kestävät aika radikaalejakin remontteja.- perzeen suti
meillä kestänyt elementtitalossa vuodesta 1968.
Nyt juuri vaihdellaan niitä tietääkseni ekan kerrn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2115295Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki342981Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1302374"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2101973Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol631520Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua74854Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8751Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni121742- 48689
Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui7677