Tuolla toisella palstalla kyselin, mutta ei tullut vastauksia..
Eli kyselisin seuraavaa. Kuinkahan kauan on sellainen perus kerrostalo keskimäärin pystyssä? Eli lienee selvää, että tuollaiset elementeistä kasatut lähiökerrostalot eivät ole ikuisia. Kuinkahan pitkään niiden on ajateltu olevan pystyssä? 70 vuotta? 100 vuotta?
Sen ymmärrän, että käsin muuraamalla tehdyt kerrostalot ovat pitkäikäisiä. Mutta kerrostaloista suurin osahan on näitä elementeistä nopeasti kyhättyjä.
Ja edelleen tulee mieleen jos esim. nyt ostat 70-luvulla tehdyn kerrostaloasunnon, niin kun olet sen maksanut 20 vuoden kuluttua niin asunto on jo 50 vuotta vanha. Eli voipi olla että talo on silloin, kun sen tahtoisit myydä, enää pystyssä 20 tai 30 seuraavaa vuotta. Eli tuskinpa siitä saa enää juuri mitään. Lisäksi joutunet maksamaan siihen parit isommat remontit siinä välillä.
Olisiko jollain tietoa tästä?
Kannattaako ostaa
5
1911
Vastaukset
- ei ole yhtään
mutta omistan osakkeen jossa asun,rakennettu -67.Kaikki suuret remontit tehty putki,julkisivu ja ikkunat(ei parvekkeet).Itse ainakin uskon että näillä ja tulevilla?? korjauksilla talo pysyy asumiskelpoisen pitkään.En näe mitään syytä siihen että hyvin pidettyä taloa ei pidettäisi hyvin vastedeskin eli kyllä tässä toivottavasti pääsen nauttimaan eläkepäivistä kahdenkymmenen vuoden päästä.
- dippadaa
Entäs rakenteet? Niistä kai lopulta on kyse, kun asunnon ikää ajetellaan. Pinta/putki remppoja voi tehdä aina, mutta lopulta kai on kyse siitä, että miten rakenteet kestävät aikaa. Noista elementtitaloista en oikein ole varma siinä suhteessa..
Mutta toi -67 rakennettu on varmaan ainakin 30-50 vuotta pystyssä. Eli varmaan eläkeikään asti. En oikein usko että Suomessa on 50 vuoden päästä kauheasti vanhoja elementtikerrostaloja. Eiköhän ne laiteta matalaksi ja isketä uusia tilalle..
- ju-
ei ikä ratkaise kaikkea, ei mitään.
- meillä on 150 v vanhoja tehtaita jokien rannalla,
niissä on jyskyttäneet suuret koneet koko ajan,
nykyään niissä ajaa myös 5-10 tonnin painoiset trukit.
- meillä on myös samanikäisiä kerosaloja, joita ei ole tarvinnut korjailla.
- mutta nykyään,
-70-80 luvilla paikallaan valetuissa kerrostaloissa on betonin joukkoon sattunut huonosti otettua hiekkaa ja savea, kestääkö ”ne parhaat” ikuisesti, niitä
on kunnostettu ja jopa poistettu ja uudelleen valettuja parvekkeita.
- toiseksi vanhoista taloista, rannikkoseudulla, Turussa, Salossa Hesassa on heikosti paalutettuja ja puupaalutettuja taloja jotka painuvat jatkuvasti.
Monet painumiset pystytään pitämään salaisuutena.
- elementtitalot usein rakennettiin niin kiireellä, että elementtien välisiä betonirautoja ei ehditty hitsailemaan, kuten olisi pitänyt.
Jos olisi maajäristyksiä, hajoisivat varmaan kuin korttitalo,
tai jonkin yksittäisen asunnon räjähdyksessä,
kun useimmiten elementtitaloissa on ulkoseinät kaikki betonia,
eikä niin kuin paikallaan valetuissa, parvekeseinä on levyseinä.
että siitä vaan ostamaan asuntoja,
jokainen talo on yksilö, laadun ja sijainnin vuoksi.
Jokaisessa on eri kulttuuri,
meillä on kaikki korjattu 1967 rakennetussa talossa.
Erillisiä korjauslaskuja on saanut maksaa jo 10 vuotta, vuosi 1-6 000 € hintaisia.
Kolmisenkymmentä ei ole maksanut remppaa, vaan peritään vuokran yhteydessä.
Heillä on yv. hoitovastike 2.40 € ja pääomavastike 2.80 € kk/neliö.
Vuoden vanhemmassa naapuritalossa ei ole korjattu mitään, muuta kuin tasakatto,
yms. tiedän hyvin, kun ostin sieltä lapsille asunnon, mutta muuttivat heti muualle.
Vuokratuotto on ollut ainakin viimeiset 10 vuotta joka vuosi yli 10 %,
nykyisen myyntihintaan ajateltuna.
Ei edes putkiremppa ole suunnitelmissa, vanhat ikkunat kelpaavat,
kun meillä vaihdettiin ikkunat 1. kerran 10v iässä ja toisen kerran 1999.
JA LOPUKSI
asunnon sijainti ratkaise paljon oston kannattavuutta,
keskustassa aina ostajia,
joitain huonoja syrjäisiä voidaan muuttotappiopaikkakunnalal hajoittaa.
MYÖS riippu paljon, kunnan työtilanne.
Ja tietysti kuinka lähellä on oma työpaikka ja kuinka kauan.
Jos työpaikka ei ole varma, kannataa harkita ostoa,
sillä vuokralainen sästää siinä kun voi mutta lähemmäksi työpaikkaa.
AINAKIN 2 auton ylläpito on erittäin kallista ja järjetöntä.Itse kiinnitin asuntoa ostaessani huomiota lähivuosikymmenien remontteihin, mitä tehty, mitä suunnitteilla ja siihen kauanko itse aion kaksiossani elellä.
Uusi talo ei takaa pitkää rakennuksen ikää, esim. Kallion ja Töölön vanhat talot ovat vanhoja, mutta niin taidolla tehtyjä että kestävät aika radikaalejakin remontteja.- perzeen suti
meillä kestänyt elementtitalossa vuodesta 1968.
Nyt juuri vaihdellaan niitä tietääkseni ekan kerrn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa615627Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot433688Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2633636Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2893554Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär3322783Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi3392067Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun782031En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1511868Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va771538Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm381480