Noin kunnioitetaan perustuslakia, jonka yli Jäätteenmäki surutta käveli ilmoittaessaan jo kaksi päivää vaalien jälkeen, että "olemme sopineet puheenjohtaja Lipposen kanssa, että hallitus muodostetaan keskustan ja sosialidemokraattien muodostaman rungon varaan".
Matti Vanhanen kunnioittaa jokaista eduskuntaryhmää ja jokaista kansanedustajaa niin kuin pitääkin. Neuvottelut alkavat vasta, kun eduskunta on järjestäytynyt ja Matti Vanhanen virallisesti hallitustunnustelija.
Tätä ei joka asiassa töpeksinyt Jäätteenmäki ollenkaan tajunnut.
Matti Vanhanen kunnioittaa jokaista eduskuntaryhmää ja jokaista kansanedustajaa niin kuin pitääkin. Neuvottelut alkavat vasta, kun eduskunta on järjestäytynyt ja Matti Vanhanen virallisesti hallitustunnustelija.
Tätä ei joka asiassa töpeksinyt Jäätteenmäki ollenkaan tajunnut.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jäätteenmäki ja hänen satraappinsa perustivat hallituksen sukupuolielinten tasajakoon ensisijassa.
Toivottavasti tuollaisesta emäajattelusta päästään ja tilalle tulee ministeriehdokkaiden pätevyys.
Lauantaiseurassa Vanhanen korosti kovasti ministerien tasa-arvoista sukupuolijakautumaa ja piti sitä minusta yllätävän keskeisenä tavoitteena.
Miksi Ben Zyskowicz haluaa, että Matti Vanhanen tekisi samoin kuin sanot Anneli Jäätteenmäen tehneen? Benhän kutsui oikein televisiokameroiden ääressä poliittiseksi peliksi sitä, että Vanhanen käy hallitusneuvottelut perustuslain mukaisessa järjestyksessä.
Lauantaiseuran uutinen oli se, että Matti Vanhanen jakoi keskeiset ministerisalkut ja eduskunnan puhemiehen paikan jo tässä vaiheessa. Mielestäni sekin on ryhdikästä. Perinteisestihän salkkujako on otettu hallitusneuvottelujen asiakysymysten pelinappulaksi, mutta tällä kertaa hallitusohjelmaa päästään tekemään ilman valtapeliä.
...Vanhasta siitä, että hän tv:ssä avasi suutaan tuonkin verran. Kokoomuksen eduskuntaryhmässä käy paha ristiveto.
Zyskowicz pani pikkuisen paineita siihen suuntaan, ettei Vanhanen lipsuisi punamultaan, mihin Vanhasella tekee mieli.
Vanhanenkin sanoi, että ensin hallitusohjelma, sitten ministerinpaikat.
ja sossut pääsi niskan päälle.Mutta kansa huomasi sen ja käänsivät sossuille selkänsä, varsinkin naiset. Osa keskustan naisista siirtyi myös kokoomuksen kannatajiksi tästä syystä ja osa tietenkin Vanhasen touhuiluun kimpaantuneena.
Jyrääminen on kuitenkin väärä verbi. Jäätteenmäki tyri itsensä ulos. Ei siihen lipposia tarvittu, mutta demarit autooivat keskustaa tajuamaan, ettei punamulta jatka Jäätteenmäen kanssa, kun eduskunnassa ei ollut enää Jäätteenmäelle kannatusta kun ntämä meni valehtelemaan.