Mikä kismittääkään enemmän kuin katkera tappio vaaleissa.Vasemmiston aika on ohi ja toivottavasti lopulisesti,sillä heidän toimestaan Suomesta on tullut ihmeellinen työttömien ja työharjoittelijoiden ym tukityöllistettyjen maa.Työmarkkinat on kieroutuneet ja oikeita töitä on mahdoton löytää kun firmat palkkaa ainoastaan työttömiä ja ottavat työharjoittelijoita joita saa puoli ilmaiseksi kurssikeskuksista ym.Vihdoin on aika herätä ja lopettaa nämä leikit ja ruveta oikeisiin hommiin.Minä haistatan pitkät monien muiden työläisten tavoin vasemmiston höpö politiikalle ja se näkyy nyt vaalin tuloksessa.Minä uskon että ammattikseen työttömät ovat nyt odottavalla kannalla kun voi käydä että joutuukin töihin ja kotona makaamisesta ei maksetakkaan.
VASEMMISTON KATKERA TAPPIO
9
436
Vastaukset
- ryhdyhän
sitten hommiin, mitä sinä täällä netissä roikut?
- duunarillekkin
huilataan välillä mutta maanantaina sorvin ääreen.
- vapaailta???
duunarillekkin kirjoitti:
huilataan välillä mutta maanantaina sorvin ääreen.
ei työnantajan etu ole mikään VAPAA, oletko hullu, nyt heti siitä sinne sorvin ääreen, ei muuten saada firman tulosta paremmaksi!
- kyberorganismiko
duunarillekkin kirjoitti:
huilataan välillä mutta maanantaina sorvin ääreen.
Oikeassa kapitalistimaassa duunareille kuuluu maksaa niin huonoa palkkaa, että ne tekevät kahta tai kolmea työtä, että saavat jotenkin elämisensä maksettua. Poljetuimmilla palkoilla tekevät työtä nuoret matalan elintason maista tulleet. (Mexiko, latinalainen Amerikka, meilla Viro, Venäjä, Puola...) Samaan aikaan pomot saavat sellaista liksaa, että eivät oikein tiedä mitä rahoillaan tekevät... tai no ainahan niille sijoitusmahdollisuuksia löytyy, jolloin raha tulee kasvavalla tahdilla rahan luokse. Sen sijaan fyysisesti tai henkisesti sairaat ja vanhukset saavat kuolla pois, eivätpä ole verorahoja vailla. Ihmisethän ovat rahan tekemistä varten - pelkkiä koneita joilla on välinearvo. Onnea ja autuutta?
Onneksi olet vielä kehittyvä ihmisenalku ja huomaat myöhemmin, että rahalla on vain elämää palveleva välinearvo. Sen takia ei kannata uhrata elämää.
et ole töitä nähnytkään.
- työtä kolmessa vuorossa
revi siitä.
- -karvapaä-
itse olla TYÖNSANKARI, kuten joissain piireissä oli tapana sanoa...
- Rakastan rahaa
Kaikki mulle tänne heti. Röyh!
Mitäpä tuohon on lisäämistä!
Kirjoituksesi pitää täysin paikkansa joka kohdaltaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.224458Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma983072Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1992889Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522532- 691229
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651056Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie23891- 47827
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA44763Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril109758