Elkää ostako amerikkalaisia tuotteita. Jääkööt Mc Donaldsin helkkarin kanapallot ja muut roskaruoat. Sama koskee esim Malrboroa ynnä muita. Boikottiin mokomat öljynhimoajamaan tuotteet. Ja muistakaakin se. Saddam on hirmuhallitsija. Ei täälläpäin pohjolaa mitään Irakin tuotteita myydä, eli ei niitä voi boikottiin laittaa, mutta Usan tuotteet voi.
Boikottiin USA-tuotteet
NÄIN SE MENEE
23814
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
politiikka-palstalla hyvä kirjoitus boikotoimisesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=110&conference=666&posting=22000000000220714
Kiva tietää, että "isossa" taloudessakin kaikki voi olla noin "pienestä kiinni".
Totuus on se, että mäkkärin perunat ja kanapallot tulevat matti meikäläisen kanafarmilta ja perunapellolta kangasalalta. Lapsellinen Bush-vihanne siis osuu suomen omiin nilkkoihin.
öljynporaus kieltää kokonaan. Maapallo pyörii akselinsa ympäri ja jos öljy otetaan pois, akseli ei saa voitelua. Maapallo lakkaa pyörimästä, olisiko silloin hauskaa? Ei olisi.
minä käyn Hesburgerissa hampurilaisella ja ostan kolajuoman Lidlistä. Menee rahat kotimaahan ja eurooppaan :) Ruvetaan ostamaan vain kotimaista ja eurooppalaista tuotetta.
koska tuen maata jolla on uskallusta syöstä diktaattori vallasta!
potkikaa usa-laiset suomesta pois!!!!!!!!!!!!!
.. niin persaukista sakkia, että se mitä sata kaltaistanne luuseria saa parhaimmillaankaan boikotoiduksi, voidaan korvata yhden kapitalistin antiboikotilla.
Kaikki maailman kapitalistit yhdistykäämme ja ostakaamme USA:n tuotteita! Alas EU, alas kommarit!
Köyhät kyykkyyn ... Heh heh hee!!!
Jonttu
sinä vaan sata hampurilaista päivässä.
Ennen kuin puksahdat, vaadi että linja-autojen penkit on levennettävä kaksinkertaisiksi (tapahtuu USA:ssa tänä päivänä), ja sitten kun melkein puksahdat, muista nostaa syyte mcdonaldsia vastaan kun eivät liimanneet hampurilaisiinsa varoitusta lihoamisesta (tapahtuu USA:ssa tänäkin päivänä).
Ja sitten vaan puksahdat.
Turha kuvitellakaan, että luopuisin amerikkalaisista laatutuotteista Saddamin kaltaisen verenhimoisen ja mielenvikaisen diktaattorin vuoksi. Jatka siis vain uniasi.
USA käyttää Irakin sotaan 2-3 kertaa koko Suomen valtion vuotuisen budjetin edestä rahaa ja te hölmöt kuvittelette muutaman hampurilaisen saattavan USA:n perikatoon.
Olette säälittäviä luusereita ilman suhteellisuudentajua.
metsäteollisuuskin aikanaan kun paikalliset luontoaktivistit uhkasivat kertoa keskieurooppalaisille kuluttajille että täällä hakataan ikimetsiä.
Eipä sano enää.
Laite jolla viestisi kirjoitit on amerikkalainen, joten peru se ja ole hiljaa. Ai miksikö hiljaa??? Koska tietokonetarvikkeet nyt vain sattuvat lähes kaikki olemaan amerikkalaisia. Vai käytätkö kirjaston konetta, koska se on "pienempi paha". HAAHHAHAAHHAAH!
Kyllä tämä sota on taas niin mainio esimerkki ihmisen onnettomasta olemisesta universumin laitamailla.
Älkää ihmiset vittuuntuko, mutta tää sota vain on niin hassua!
mutta hitaasti, USA:n talous on jyrkässä alamäessä (siinä yksi syy sotaan, kun sisäpolitiikka tökki, kohdista kansan huomio ulkopolitiikkaan), kauppataseen alijäämä kasvaa, dollari heikkenee, työttömyys lisääntyy, kuluttajahintaindeksin nousu helmikuussa oli 0,6% joka painottui polttoaineisiin ja ruokatarvikkeisiin, USA:n suosio maailmalla on romahdusmaisessa laskussa jne.
Allaolevassa linkissä Eurooppalaisia yksityiskohtia boikotoinnista.
http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml;jsessionid=QRDWIFPOOQUEWCRBAEOCFFA?type=focusIraqNews&storyID=2445674
USA:n ei tarvitse jättää kuin muutama risteilyalus tilaamatta, rakentaa itse kännykkäverkkonsa ja painaa sanomalehtensä kotimaiselle paperille, niin Suomen talous on lamassa.
Mina jo boikotoin kaikkia suomalaisia tuotteita. Vaikka Nokia onkin suurimmaksi osaksi ulkomaalaisomistuksessa, ostin eilen amerikkalaisen Motorola-puhelimen pelkastaan taman foorumin amerikanvastaisuuden vuoksi. On muuten helvetin paljon parempi puhelin kuin Nokian paskat.
Muita suomalaisia tuotteita en valitettavasti ole taalla tavannut, muuten boikotoisin niitakin. Finlandia vodkassahan ei enaa ole suomalaista kuin nimi ja eikos turun sinappikin tehda nykyaan ruotsissa :) :)
Pistäkää suomi todelliseen lamaan ni ei tarvi töitä tehä!!
Thank you!
<
USA:n ei tarvitse jättää kuin muutama risteilyalus tilaamatta, rakentaa itse kännykkäverkkonsa ja painaa sanomalehtensä kotimaiselle paperille, niin Suomen talous on lamassa
>
hah hah !
Talousneuvottamalla sitten on varmaan jotain näyttöä siitä, kuinka monta risteilyohjusta suomessa valmistetaan, montako kännykkäverkkoa sinne suomesta on tilattu ja mikä on jenkeille viedyn paperin osuus suomen paperintuotannosta.
Kaiken kaikkiaan tosi surkea esitys sinulta.
Nimimerkillä "Boikot" on ilmeisesti pahanlaatuisia ongelmia ymmärtää lukemaansa tai sitten käsitteet ovat pahasti sekaisin, jos mieltää risteilyALUKSEN ja risteilyOHJUKSEN samaksi asiaksi.
Eli hah hah itsellesi, juntti. Kiitos päivän piristyksestä kuitenkin :) :)
PS. Suomi vie tuotteita USA:aan 4.6 miljardin euron edestä, josta metalli-, sähkö- ja elektroniikkateollisuuden osuus on n. 65% ja paperin osuus n. 14%. USA:n vienti edustaa n. 10% Suomen koko viennistä ja USA on Suomen merkittävin vientikaupan kumppani Saksan jälkeen. Eli kusessa olisitte ilman USA:ta.
Nimimerkillä "Boikot" on ilmeisesti pahanlaatuisia ongelmia ymmärtää lukemaansa tai sitten käsitteet ovat pahasti sekaisin, jos mieltää risteilyALUKSEN ja risteilyOHJUKSEN samaksi asiaksi.
Eli hah hah itsellesi, juntti. Kiitos päivän piristyksestä kuitenkin :) :)
PS. Suomi vie tuotteita USA:aan 4.6 miljardin euron edestä, josta metalli-, sähkö- ja elektroniikkateollisuuden osuus on n. 65% ja paperin osuus n. 14%. USA:n vienti edustaa n. 10% Suomen koko viennistä ja USA on Suomen merkittävin vientikaupan kumppani Saksan jälkeen. Eli kusessa olisitte ilman USA:ta.
Jo yhden risteilijätilauksen peruuntuminen ylittää uutiskynnyksen, saa duunarit varpailleen ja telakkapomojen puntit tutisemaan.
Nokiasta amerikkalaiset riistäjät omistaa 80%, heittäkää heti kännykkäne tiejyrän alle. Lopettakaa tänne kirjoittaminen, kaikissa tietokoneissa on amerikkailaisten valmistama pääprosessori. Tietokoneet pihalle ja bensaa päälle, riistäjien vehkeillä ei kannana pelata.
ei tuotteiden tuhoamisella mitään saavuteta.
selvien terroritivaltion tuotteiden ostamatta jättäminen on hidas mutta varma tie lannistaa terroristivaltio.
Onhan se jo nähty kuinka erinomaisen hyvin kauppasaarto tehosi Saddamiinkin.