Mistäse johtuu, kylmänä kun imu on päällä se käy tasaisesti, mutta sitten kun lämpenee niin alkaa seilaan???????????????mistä tietää onko tyhjäkäyntimoottori rikki?? jos sen puhistaa niin pitääkö se purkaa kokonaan?? Entä voiko vika olla map anturissa? tai jossain muualla, ruiskussa esim? Pako putki kyllä röpöttää ilkeesti. eli voisiko sillä olla tekemistä asiam kanssa esim jos lambda ei toimi sen takia niinkuin pitää? Viisaat vastatkaa!!!!!!
xantia tyhj'käynti seilaa pahasti!
dsdsd
8945
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pieni voitelu vain mainitsemaasi liukuun. eli ns. tyhjäkäyntimoottori jumii.
kts mikä tulee kaasuvimpaimiin loppupäähän ja sieltä ajattele/koittele mikä ahdistaa, näkee kyllä!
Niin ja ottaa akusta kengät irti puhdistuksen ja voitelun ajaksi. Ecu resetoituu sillä aikaa. Opittu kantapään kautta.
Kiitos, huomenna irroitan sen ja puhistan, sit voitelen ja otan akun pos sen ajaksi, perukut pystyyn=)
millä se olis viisainta voidella??
Puhdistin WD-40:llä, voiteluksi suihkutin aseöljyä spraypullosta.
Jotta voi putsata venttiilin karan hyvin, niin seuraavaa: Karan saa pois kytkemällä 12V napaisuutta vaihdellen tyhjäkäyntimoottorissa olevaan pistokkeen keskimmäisiin liittimiin. Karan kierteiden putsaus ja voitelu ( ehkä silikonirasvalla, suositus varauksella, koska kuulemma pienikin määrä saattaa tehdä kiusaa happitunnistimelle!)Se nähdään pian, kun käyn mittauksella. Karan saa takaisin laitimmaisista navoista. Liikkuu hyvin hitaasti! Tarkan säädön vuoksi.
kiitos asiasllisesta vastauksesta!!
Korjauksessa käytettävä jännite ei ole 12V, vaan n.5V, vaikka litteä taskiksen paristo. Koska ao. käyttölogiikan jännite on 5V.