Montako kerrosta siinä Vuosaaressa olevassa Suomen korkeimmassa talossa oikein on? Onko kuvia jossain? Ja tuleeko sinne katolle näköalakahvila?
Vuosaaren korkea talo
suomen korkein
9929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
MIKSI SEN TORNIN KATOLLE PITÄISI NÄKÖALAKAHVIALA TUODA? KYSEESSÄHÄN ON YKSITISOMAISUUTTA OLEVA OSAKEYHTIÖ. NÄKÖALASAUNA SIELLÄ ON ASUKKAILLE JA MUITA TILOJA. SINNE ON PÄÄSY KÖYHILTÄ ESTETTY. KOKO TALOON EI VARMASTI PÄÄSE YKSIKÄÄN ULKOPUOLINEN.
Elä huuva! En minä eikä kukaan muukaan tässä kuuro ole, eikä niin köyhäkään.
Piä sie rikas rahoistais lujaa kiinni.
Markkinatalous toimii niin, että kun on sopiva turistirysä, sinne suattaapi eksyännii immeisiä kahtomaan Helsingin ihmeitä. Mitäpä tuosta, ei tulla turistina Hesaan, kun rikkaita ei rahat kiinnosta.
Huumorilla tämä tarina. :)
Kyllä ainakin minua vituttaisi asukkaana, jos käytävillä alkaisi rampata kaiken maailman kulkijaa "kahvittelemassa" ja pällistelemässä...
montaakaan asukasta? Hesari on täynnä myynti-ilmoituksia Cirruksen asunnoista. Myös vuokralle tarjotaan siitä talosta asuntoja kalliilla vuokralla. Enpä itse ostaisi enkä vuokraisi Cirruksesta asuntoa. Yksi kaunis päivä se varmaan romahtaa, ainakin, jos virolaiset rakennusmiehet on ollut hommissa. Varmaan myös yläkerroksissa tuntuu talo huojuvan, toivottavasti asukkaat eivät tule merisairaaksi!
Olipa kyseessä suomen korkein tai matalin, niin kerrostalo on kerrostalo!
...vain köyhät muuttavat Suomen Somaliaan, Vuosaareen.
Jotenkin on sellanen muistikuva, että niitä olis 27...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vuosaaren_tornitalo
http://www.yit.fi/asp/property.asp?path=1;32;33;66;7712;8619;8826
Ei tule yleisökahvilaa, prkl, vaikka sellainen luvattiin ja käytettiin "voiteluaineena" alueen asukkaille, jotta kaava menisi suosiolla läpi. Sitäpaitsi rakennuksesta tuli muutenkin ihan torspon näköinen siihen verrattuna mitä aluksi suunnitelmana esiteltiin.
Tarinan opetus on tietysti se, että rakennuttajien järjestämät esittelytilaisuudet on ihan yhtä tyhjän kanssa, kun suunnitelmat eivät kuitenkaan koskaan toteudu läheskään siinä mielessä kuin on luvattu.
Siihen purettavan kahvitehtaan paikalle voisi rakentaa semmoisen 50-kerroksisen aidon pilvenpiirtäjän, joka jättäisi sen nykyisen maitotölkin kunnolla varjoonsa. Kyllä sen katolta kelpaisikin katsella Suomenlahden sinistä ulappaa.