Helsingin rumat kivihiilikasat voi myydä ja ostaa rahoilla tuulivoimaloita. Tuulivoimalat voidaan sitten pystyttää hiilikasojen paikalle ja niistä saadaan puhdasta sähköä helsinkiläisille. Kyllä niistä varmaan saadaan niin paljon sähköä että kaikille riittää.
Helsingin rumat hiilikasat
Susanna (v)
11425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Millä sun tuulivoimalat pyörisi ? tuuleellapa tietenkin!
Pyhällä hengellä!
Katso Hesassa taivaalle, näet johtoja, joka paikassa, ydinkeskustassa hirvet määrät samoja johtoja piilotettu maahan.
Voi vain kuvitella(ko) mitä niissä kulkee...hiiltäkö? tuulta? kenties! Mitähän siellä kulkee!..vihje> saamme sitä pistorasiasta, kukanenkin x vaikka 5 kW jokainen hesalainen, tuulimylly tuulella jotain 300 kW...tässä vaiheessa saa ajatella, ihan omilla aivoilla..tuleeko mitään mieleen..Osmo ja minä saadaan sähkö siitä ja muutama muu!
hallelujaa!
1 000 000 x 5 kW..alkajaiseksi..Suomi on(oli)Euroopan Japani..emme edes osaa tuota laskea!
Suomessa tuotetaan ja siksi myös kulutetaan liikaa energiaa. Ruotsissa on puolet enemän asukkaita kuin suomessa, mutta kulutetaan puolet vähemän energiaa kuin suomessa. Ruotsissa talous on kasvussa, mutta energiankulutus edelleen nopeutuvassa laskussa. Suomessa taasen energiankulutus on kiihtyvässä kasvussa, mutta talous laskussa. Nykyisillä poliitikoilla on pakkomielle tuotattaa ylimääräistä energiaa tuhlattavaksi pilkkahintaan vanha-aikaista tekniikkaa käyttävään teollisuuteen.
Jos energian kulutusta suositaan jatkossakin kestämättömien ja halpojen energiamuotojen suosimisella, uusiutuvien energiamuotojen osuus jää jatkossa merkityksettömäksi toisin kuin länsimaissa.
Montako vuorakautta Ruotsissa on niin kylmiä, että taloja on lämmitettävä? Entä Suomessa ?
Energin kulutus muodostuu talojen vaatimasta lämmöntarpeesta, ei kannata irrottaa olennaisen tärkeitä asioita toisistaan.
Tätä menoa Suomessa on eurooppalainen sähkön hinta, mutta kuitenkin lämmitys energiaa kuluu säästöyrityksistä huolimatta huomattavasti enemmän kuin muissa EU-maissa.
Varsinkin teolisuudelta, niin pääsemme teollisuuslaitoksista erilleen. Kyllä Kiinaan vielä niitä sopi ja ruotsissakin olisi halvempi sähkö, entäpä siellä isossa Russian maassa?
eipä taida suurta eroa olla ruotsin ja suomen ilmastossa lämmitystarpeen suhteen.
Ja kuitenkin suurin energiankuluttaja on teollisuus. Suomalainen teollisuus on tekniikaltaan vanhentunutta ja energiatehotonta, mikä taas johtuu keinotekoisen alhaisesta energian hinnasta. Suomessa on euroopan edullisin sähkö.
niin ja suomi saatiin kaiken hupuksi raiippuvaiseksi kaasusta ja ydinvoimasta ihan vaan sen vuoksi että pitää olla halpaa energiaa tuhlattavaksi.
Ruotsalaiset kuluttavat liikenneöljyä ja sähköä ja rahaa per asukas enemmän kuin suomalaiset. Oletko joku Vihreä kun puhut paskaa?
Ruotsalaisten CO2-päästöt ovat puolet pienemmät kuin Suomessa, mutta heillä onkin paljon enemmän hiilidioksidivapaata tuotantoa kuin meillä: ydinvoimaa
Käytettäisiin kerrankin ydinvoimaa ympäristötekoon ja laitettaisiin voimala hiilikasojen tilalle. Nyt Helsinki tuottaa suurimman osan kaukolämmmöstä kivihiilellä. Ydinvoiman suurin vika on ollut, ettei sitä käytetä CHP-tuotantoon. Siksi sen ainoa(No tuostakin voidaan olla eri mieltä. Aikoinaan vahvasti Kokoomuslainen biologian opettaja kertoi, että ydinvoiman hyvä puoli hiileen verrattuna on sen vähäisempi säteilyvaara), eli kasvihuonekaasujen vähentäminen jää hyödyntämättä. Helsingin energia voisi kerrankin näyttää olevansa edelläkävijä ja vaatia rohkeasti kuudetta ydinvoimalaa Helsinkiin. Muistaakseni HE myy sähköä n.7,5TWh ja sunnilleen saman verran lämpöä. Jo 700MW tuottaisi lämpö noin 1300MW, joka olisi lähes puolet alueen kaukolämmöstä. (liittymät noin 3100 MW)Käytännössä sillä päästäisiin eroon hiilestä. Tietenkin niitä pitäisi olla vähintään kaksi, jotta kaukolämmön huoltovarmuus voitaisiin taata joka tilanteessa. Samalla saataisiin parannettua Suomen suhteellista kilpailukykyä, sillä ydinvoimaa ei yleensä käytetä lämmöntuotantoon (Ydinvoima on siksi samanhintaista kaikkialla). Tällä ratkaisulla saataisiin sen kilpailukyky samalle tasolle keski-euroopan kanssa. Toisaalta kaukolämmön
..kun lähti kesken viestin..
...tuotanto sinänsä on jo ylimääräinen kustannuserä kilpailijoihin nähden. Me emme mahda sille mitään, vai mahdammeko? Totuus on kuitenkin se, mitä haluamme uskoa. Todellisuudessa keskilämpötilan nousu johtuu muista kuin ihmisen toimesta. Ei pieni ihminen sille mitään mahda. Syynä on vain se, että aurinko lämmittää enemmän. Ydinvoiman käyttö perinteisesti pelkkään sähköntuotantoon ei auta käytännössä mitään, koska se ei vaikuta lämmöntuotannon päästöihin. 20-30% päästöistä syntyy sähköntuotannosta ja n.25% liikenteestä. Niitä tuulivoimaloita voidaan asentaa imagosyistä eurooppalaisten mieleen. Luulevatpahan kuvien peruusteella, että täällä kylmien ja pimeiden talvien maassa muka välitettäisiin lämpenemisestä;) Toisaalta ne pitävät linnut ja lentokoneet loitolla tosimiesten toimista.
Ei muuta kuin turve pois Vuotoksen rämeiköiltä ja ne hiilet ajetaan sinne kuivikkeiksi! Kiitos hienosta vihjeestä. Vihdoinkin vihreilä jotain järkeä jutuissaan!
Kauneus on katsojan silmässä. Kun hieman siristelee ja katsoo oikeasta kulmasta auringonlaskun aikaan, kivihiilikasakin voi olla huikaisevan kaunis. Nämä läjät vetävät vertoja Himalajalle:
http://www.rdimages.com/gbc/images/CoalMountains.jpg