Voiko kaksi yksityishenkilöä tehdä keskenään osamaksusopimuksen? Eli toinen ostaa esim kiinteistön toiselta ja maksaa pikku hiljaa. Milloin siirtyisi omistusoikeus? Tarvitaanko lakimiestä papereita tekemään?
osamaksulla yksityiseltä
kannattaako?
4663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Voiko kaksi yksityishenkilöä tehdä keskenään osamaksusopimuksen?"
Tietenkin. Miksi ei voisi?
"Eli toinen ostaa esim kiinteistön toiselta ja maksaa pikku hiljaa. Milloin siirtyisi omistusoikeus?"
Sopimuksessa määriteltävä asia. Yleensä kaupantekohetkellä.
"Tarvitaanko lakimiestä papereita tekemään?"
Ei, mikäli sopimukset osaa ilmankin tehdä.
lisäystä sen verran, että jos kysymyksessä on kiinteistön kauppa, kapuloita rattaisiin voi nakella korkeintaan laki nimeltä Maakaari, joka säätelee kiinteistön luovutusta. Maakaaren 2 luvun 2 §:n nojalla kauppakirjassa voidaan sopia, että myyjä pidättää omistusoikeuden kiinteistöön, kunnes kauppahinta on maksettu (kokonaan). Tällainen ehto voi kuitenkin olla voimassa korkeintaan viisi vuotta.
perseeseen.
eli tein juuri joulun alla tuollaisen kauppakirjan, ostaja ja myyjä sidottu kiinteistökauppaan, omistus siirtyy kun viimeinen erä maksettu 4 vuoden päästä, muutoin normaali kiinteistökauppa, maksoi myyjälle n. 150 €, välittäjä olisi ottanut välityspalkkion
20 k€:n kaupasta arvatenkin n. 2k€