haluan rikastua osakkeilla/rahastoilla

vai onko muita keinoja tuskin työ ja vanhemmat eivät ole rikkaita metsiä ei ole. sijoitanko suomalaisiin osakkeisiin. otanko niitä eri aloitla vähintään kourallisen ja kuhunkin muutaman tonnin?
61214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tietyssä taloustilanteessa taksikuskit alkavat antamaan sijoitusvinkkejä, tämän indikaattorin perusteella monet tekevät omat sijoituspäätöksensä.

Äänestä

Työtä tekemällä voi hyvinkin rikastua, jos on älykäs. Rikastuminen on kuitenkin pitkäaikaista touhua et voi pörssissäkään saada kuin 10 kertaiseksi rahasi vuodessa tai voit hävitä kaiken.

Äänestä

Kunnon sijoittaja voi rikastua osakekaupalla eli pörssillä.
Itse luin netistä muutama vuosi sitten, että osakekaupalla on helppo rikastua.
Päätin kokeilla sitä, kun perintöäkin on ollut jonkin verran, niin ei ainakaan haittaa jos vähän siinä menettäisikin. Vuoden kuluttua siitä olin ansainnut pörssillä jo n.200.000€ parin vuoden kuluessa omaisuuteni kolminkertaistui, ja nyt vietän mukavaa elämää. Espanjasta omistan rantahuvilan, mutta pääasiassa kuitenkin asun suomessa. Tässä pari vinkkiä pörssiin:

1. Osta lamakautena halvalla osakkeita.
2. Kun lama-kausi on ohi ja osakkeet kallistuvat, myy osakkeessi kaksin- tai kolminkertaisella hinnalla kun mitä ostit ne.
3. Olet rikas.

Pörssissä on riskinsäkin mutta kannattaa vaan yrittää vaikkei aina voittaisikaan. Ei kuitenkaan kannata kaikkia rahojaan sinne pörssiin tuhlata.

Itse osti joskus lama-kautena 300 Elisan osakkeita, ja myöhemmin myin ne n. 100.000€ (yhteis hinta).

Myös epäonnea on ollut: Ostin 3.000€ vaisala oyj (www.vaisala.fi ja www.vaisala.com) :n osakkeita ja en voittanut melkein mitään, koska myin ne n.3.100€ joten suurta voittoa ei tullut.

Pörssi on kuitenkin helppo tapa rikastua, ja suomen rikkain mieskin on rikastunut sijoittamalla osakkeisiin lama-kautena ja myymällä ne sitten kalliilla.

Onnea rikastumiseen!

Äänestä
  • Muista sitten herättyäsi päästää kissa ulos

    Äänestä

  • >Itse osti joskus lama-kautena 300 Elisan osakkeita, ja myöhemmin myin ne n. 100.000€ (yhteis hinta).

    Milloinkahan tämä lama on ollut kun elsian osaketta ei ollut kun v 97 alkaen?

    Äänestä

OSTA ostaessa ei häviä myydessä häviää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten onnistusin kirjoitti:

vai onko muita keinoja tuskin työ ja vanhemmat eivät ole rikkaita metsiä ei ole. sijoitanko suomalaisiin osakkeisiin. otanko niitä eri aloitla vähintään kourallisen ja kuhunkin muutaman tonnin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu