Nyt vasta adventtikirkon vuoden 2005 jäsenmäärät tulivat nettiin. Vuoden 2005 alussa jäseniä oli 5264 ja lopussa 5203.
98 kuoli ja 65 erosi kirkosta ja 91 liittyi (eli tuli kasteikään tai liittyi ulkopuolelta).
Vuoden 2005 alussa Suomessa oli 55 adventtikirkkoa ja vuoden lopussa 73. Kirkkojen määrää lisättiin 15 kappaleella jäsenmäärän laskettua kuitenkin 61 hengellä. Mikähän logiikka siinä pelaa?
26 pastoria.
Numerot sivulta: http://www.adventiststatistics.org/view_Summary.asp?FieldInstID=559737
Mutta tuo jäsenmäärä on taas 1205 henkeä enemmän kuin väestörekisterin virallinen ilmoitus 31.12.2005: 3998
http://www.vrk.fi/vrk/files.nsf/files/8C40FF333A489025C22571A4004B1DB4/$file/rekuskonnolliset_yhd_vrk31122005.htm
Adventtikirkon jäsenmäärä 2005
6
246
Vastaukset
- selitys_1
jopa kristittyjen keskuudessa.
kristityt rikkovat sapattia, vaikka Jumalan laki sen kieltää. Kristityt halveksivat avioliittoa, vaikka Jumala vihaa eroamista.
Nämä kaksi perustavaa asetusta ja ihmisen onnnellisuuteen liittyvää säädöstä ovat peräisin paratiisista ja Aadam ja Eeva saivat ensimmäisinä nauttia niistä. - neropaatti
Kolme on yhtä pientä ryhmää (n.4000 kussakin). adventistit, islaminuskoiset ja mormoonit.
- että ...
se 73 pitää sisällään seurakunnat ja ryhmät eikä kirkkokiinteistöjä.
jäsenmäärä 5203 = virallisen Adventtikirkon jäsenet (väestörekisterissä adv.) paikallisseurakunnan kastetut jäsenet, jotka ovat virallisesti ev.lut. tai ort.
ja sitten kysymys: mitä ihmettä se sulle kuuluu kuinka monta advaria Suomessa on??- lasten
luku ole koskaan ollut suuri,Raamattuhan sanoo kadotukseen joutuvien luku on kuin merenhiekka, mutta älä pelkää sinä piskuinen lauma Jumala on hyväksi nähnyt antaa sinulle valtakunnan, nämä ovat Raamatun sanoja päätelköön jokainen kummalla puolen seisoo.
- Tietysti
lasten kirjoitti:
luku ole koskaan ollut suuri,Raamattuhan sanoo kadotukseen joutuvien luku on kuin merenhiekka, mutta älä pelkää sinä piskuinen lauma Jumala on hyväksi nähnyt antaa sinulle valtakunnan, nämä ovat Raamatun sanoja päätelköön jokainen kummalla puolen seisoo.
Mutta Raamattu sanookin eri tavalla kuin adventist!Ilmestyskirja:
7:9 Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä, ja ne seisoivat valtaistuimen edessä ja Karitsan edessä puettuina pitkiin valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli palmut käsissään,
- tarkistuksen jälkeen
Jos siihen lasketaan ainoastaan aktiivisestri srk:ssa Sapattiisin käyvät ja kymmenyksiä maksavat ..oli 2010 jäsentä; joiden keski-ikä oli 67-vuotta ja 72% oli leskinaisia...ei kai vain "papit ryöstä leskinaisia" kuten jeesuksen veli Jaakobin kirjeessä varoittaa meitä!?
veli Jaakko Ilkka
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215604- 531685
- 211153
- 691017
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,53987Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom162958- 48908
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle57900Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.123896Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58858