Taas kiertää

ovillamme ihmisiä houkuttelemassa erään kultin rituaaleihin. Siinä kiertää leipää ja viiniä ja osallistujat kaikki ylenkatsovat tarjouksen? Jostain kumman syystä tulee mieleen jeesuksen asettama ehtoollinen. Mutta eihän samasta asiasta voi olla kyse eihän?
4482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Samasta asiastahan olevinaan on kyse, mutta koska jehovantodistajille Jeesus ei ole osa kolminaisuutta ja toivo heillä ei ole taivaaseen niin tokikaan he eivät osallistu "vertauskuviin", kuten he äärireformoituun henkeen sanovat. Jehovan todistajat opettavat, että vain taivaaseen menevät nauttivat leivän ja viinin, siinä he tavallaan ovatkin oikeassa, mutta hyvin paljonm kertoo se että käytännössä jokainen kieltäytyy tuosta nauttimisesta. He kieltävät itseltään taivaan, kieltävät itseltään syntien anteeksiannon ja kieltävät itseltään Jeesuksen. Heidän ainoa pelastus on levittää kirjallisuutta ovilla ja kadulla. Surullista ja lohdutonta on se.

Äänestä
  • Oli tullut lappu kotiin jossa sanottiin mm. "KUOLEMAN VUOTUISEN MUISTOJUHLAN" Jeesus on sen mukaan suurin koskaan elänyt IHMINEN SIIS ihminen ei mitään muuta. Raamatun kohta Luukas 22:19 oli väärin siteerattu.oli näin "Tehkää tämä toistuvasti minun muistokseni" pitäisi olla "tehkää tämä minun muistokseni" Että näin tällä kertaa.

    Äänestä

  • nyholm kirjoitti:

    Oli tullut lappu kotiin jossa sanottiin mm. "KUOLEMAN VUOTUISEN MUISTOJUHLAN" Jeesus on sen mukaan suurin koskaan elänyt IHMINEN SIIS ihminen ei mitään muuta. Raamatun kohta Luukas 22:19 oli väärin siteerattu.oli näin "Tehkää tämä toistuvasti minun muistokseni" pitäisi olla "tehkää tämä minun muistokseni" Että näin tällä kertaa.

    Eivätkö kaikki lisäänny lajinsa mukaan. Jeesus sano jumala isäkseen. on siis..
    Voiko jumala kuolla. Jesus aikoinaan herätteli jopa ihmisiä kuolemasta joten todellisuudessa oli aivan turvallista antautua teloitajillen. Mitä luultavammin kipukin piostettin jo etukäteen.
    Jeesus sanoo ollensa isänsä apuna jo mailmaa luotaessa joten tuskin voidan pitää ihmisenä.

    Äänestä

kutsussa mainittu vuosiluku "1974 vuotta sitten". No ensivuonna se on "1975 vuotta sitten". Päästään tuttuihin vuosilukuihin taas kolmen vuosikymmenen taakse. Vanhat seurakuntalaiset saavat uutta vauhtia myttyyn menneille odotuksille. Edes menneet vuosiluvut palaavat ja niillehän voidaan rakentaa uusia tulkintoja jokainen tahollaan.
Eiköhän kesän konventissa kuulla taas tutut vuosiluvut, mutta vain eri asian yhteydessä, kuin -60- 70 luvulla. Vuosien päästä innokkaat todistajat kumoavat vuoden 1975 odotukset panetteluna ja vetävät esiin "vanhan muistonvietto kutsun" ja näyttävät asian "oikean laidan" missä vuosilukuun on viitattu.
Voihan olla, että entisenä Jt reagoin herkästi tuohon vuosilukuun, mutta en muista, että ennen olis tuotu noin tarkasti vuosia muistonvietto kutsuissa/ puheissa. Oli miten oli, niin mielen kiinnolla odotan Vt seuran uutta vuosiluku rumbaa.
Siis ensi vuoden mv kutsussa on maaginen v 1975 ja tietenkin joku selitys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


l eeklund kirjoitti:

ovillamme ihmisiä houkuttelemassa erään kultin rituaaleihin. Siinä kiertää leipää ja viiniä ja osallistujat kaikki ylenkatsovat tarjouksen? Jostain kumman syystä tulee mieleen jeesuksen asettama ehtoollinen. Mutta eihän samasta asiasta voi olla kyse eihän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu