Olisi hyvä huomata kaiken tämän puheen keskellä naisten vallankumouksesta, että ei ole niin, että vain naisen elämäntilanne olisi nyt toinen kuin aikaisemmin. Ennen vanhaan elämä oli usein vain sitä, että mies tienasi elannon perheelleen metsällä, maatilalla tai palkollisena, mutta ideana oli tehdä työtä vain velvollisuudesta, jotta elättäisi itsensä ja perheensä. Naisen tehtävä oli huolehtia kodista ja lapsista. Sekä miehen että naisen roolit otettiin kyselemättä vastaan, vaihtoehtoja ei ollut.
Nykyään erilaisia opiskelumahdollisuuksia on tarjolla satoja, ovet ulkomaille ovat auki... työnteon merkitys on muuttunut, sekä miehet että naiset voivat tehdä suunnilleen mitä haluavat ja mistä pitävät. Työnteko ei (välttämättä) ole enää pelkkää pakollista puurtamista, jonka ainoa hyvä puoli on se että siitä saa rahaa jonka avulla pysyy elossa. Työnteko on nykyään useille ihmisille oman intohimon toteuttamista. Ennen ei näin ollut miestenkään kohdalla, vaan myös miesten mahdollisuudet valita mitä elämällään tekee ovat kasvaneet valtavasti. Tuolloin oli aivan luonnollista, että sekä naiset että miehet tyytyivät osaansa, sillä valinnan mahdollisuuksia ei ollut. Nyt kun tarjolla on jos jonkinlaista kivaa tehtäväksi, olisi aika epätasapainoista jos lukuisat mahdollisuudet toteuttaa itseään olisivat auki vain miehille, ja naisille olisi tarjolla vain yksi tehtävä, nimittäin olla kotiäiti. Kotiäitejä pidettäköön kunniassa, mutta sallittakoon naistenkin tehdä jotain muuta jos eivät ole suuntautuneet kotiäitiyteen.
Nykyään erilaisia opiskelumahdollisuuksia on tarjolla satoja, ovet ulkomaille ovat auki... työnteon merkitys on muuttunut, sekä miehet että naiset voivat tehdä suunnilleen mitä haluavat ja mistä pitävät. Työnteko ei (välttämättä) ole enää pelkkää pakollista puurtamista, jonka ainoa hyvä puoli on se että siitä saa rahaa jonka avulla pysyy elossa. Työnteko on nykyään useille ihmisille oman intohimon toteuttamista. Ennen ei näin ollut miestenkään kohdalla, vaan myös miesten mahdollisuudet valita mitä elämällään tekee ovat kasvaneet valtavasti. Tuolloin oli aivan luonnollista, että sekä naiset että miehet tyytyivät osaansa, sillä valinnan mahdollisuuksia ei ollut. Nyt kun tarjolla on jos jonkinlaista kivaa tehtäväksi, olisi aika epätasapainoista jos lukuisat mahdollisuudet toteuttaa itseään olisivat auki vain miehille, ja naisille olisi tarjolla vain yksi tehtävä, nimittäin olla kotiäiti. Kotiäitejä pidettäköön kunniassa, mutta sallittakoon naistenkin tehdä jotain muuta jos eivät ole suuntautuneet kotiäitiyteen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kuka hitto muka estää???
Voi kuule, jos vain saat naiset uskomaan etteivät ruuvimeisselit ole vihollisia, olen ikuisesti kiitollinen! Olisi loistavaa, jos saisin tyttöystävänikin uskomaan, että tekniikka on ihmisen paras ystävä - mutta kuulemma tietokoneet vihaavat häntä.
Jos vaikka kokeiltaisiin saada NAISET ITSE kokeilemaan jotain muuta kuin näitä perinteisiä sukupuolirooleja?
Olen aina julistanut sähköporan ja moottorisahan olevan suurimmat askelet naisen emansipoitumisen tiellä! Näiden kahden välineen avulla mies on taas suurelta elämän osa-alueelta käynyt tarpeettomaksi :)) Mutta ei kaikilta, juuri tänä aamuna pakkasin kesärenkaat matkaan, iltapäivällä kiltti ja palvelutaitoinen huoltoaseman poika vaihtaa ne :)
Miksi muuten sähkötyöt lasketaan miehisiin aloihin? Johdot ovat kevyitä. Ainakin minä hoidan itse kaikki laissa sallitut (ei-ammattilaiselle) sähköhommat kotona.
"Miksi muuten sähkötyöt lasketaan miehisiin aloihin? Johdot ovat kevyitä. Ainakin minä hoidan itse kaikki laissa sallitut (ei-ammattilaiselle) sähköhommat kotona. "
Hei, älä nolaa minua, olen sähköasentajaopiskelija.
Yksi syy niiden "miehisyyteen" lienee se, että monet naiset tuntuvat pelkäävän sähköiskuja (myös jänniteettömistä johdoista?!), ainakin omien havaintojeni mukaan.
... ei sähkötöissä lakikirjoja selaile.
mutta vakuutusvirkailija saattaa selailla sitäkin ahkerammin ;)
"Nyt kun tarjolla on jos jonkinlaista kivaa tehtäväksi, olisi aika epätasapainoista jos lukuisat mahdollisuudet toteuttaa itseään olisivat auki vain miehille, ja naisille olisi tarjolla vain yksi tehtävä, nimittäin olla kotiäiti."
Aivan, naiset voivat nauttia erillisvapauksistaan kun samaan aikaan kaikkia miehiä sitoo yksi suuri tehtävä, velvollisuus, joka velvoittaa hengen uhraamiseen ja jopa kidutuksen kestämiseen tarvittaessa: miesten pakollinen asevelvollisuus.
Naisilla ei ole mitään velvollisuuksia ja feministit käyvät silmille, jos naisia uhataan kaikkia naisia sitovalla velvollisuudella. Feministit haluavat jakaa kaikki velvollisuudet miesten kanssa ja jopa sälyttää jotkut velvollisuudet kokonaan miehille kun naisille annetaan vain erillisoikeudet osallistua samaan toimintaan, jos huvittaa.
Miesten asema on todella muuttunut.
Hauska huomata että muutkin uskaltavat sanoa ääneen sen että naisilla ei ole mitään velvollisuuksia, vain oikeudet kiinnostavat, tosin kaikkihan on ollut naisillekin sallittua jo vuosikymmeniä, ei mikään laki estä naista lukemasta insinööriksi tms., kyse on vain naisten omista ristiriidoista; puhutaan yhtä ja tehdään toista. Isopalkkaiset työt kiinnostavat naisia mutta sitten kun pitäisi tehdä jotain niin "no en minä nyt kun nuo tekniset vempeleet vihaa minua", tosiasiassa naisilla ei riitä keskittymiskykyä opettelemaan teknisten laitteiden käyttöä.
Se olis tosiaan järkevää jos myös naisille tehtäisiin asepalvelu pakolliseksi aivan tasa-arvonkin takia. Samalla voitaisiin tehdä äitiys- ja isyyslomistakin yhtä pitkiä, vai ovatko ne jo, en tiedä. JA NAISILLE YHTÄ HYVÄÄ PALKAA!!
... "Mies vain" olet kommunikoinut naisten kanssa? Et ehkä ole varsinainen asiantuntija, "kädentaitosi" taitavat suuntautua muuhun kuin naisiin (viittaan taannoisiin prostituutiokeskusteluihin) :)
Laitetumpeloita on miehissä ja naisissa. Työskentelen suuressa konsernissa ja vaikutelmani on, että esim. tietokoneiden suhteen miehet ovat keskimäärin tietämättömämpiä kuin naiset. Ainakin myyntijepet. Naiset ovat opiskelleet tunnollisesti ja käyttävät tiekkaria osaavasti. Asiantuntemukseni vekottimista ei ole laaja, mutta olen melkein työkaluaddikti, autonrenkaat vaihdan tietysti itse (käy helposti momenttiavaimella) jne.
En kyllä ole jutellut tämmöisistä liiemmin muiden naisten kanssa, mutta joidenkin puheiden taustalta olen ollut aavistelevani selvää juonikkuutta: kun esittää osaamatonta, saa ukon tekemään edes jotain ns. "miehistä".
Autonrenkaat muuten vaihdetaan pyöränmutteriavainta käyttäen, momenttiavainta käytetään kun jollekin, esim. sylinterinkannenpulteille on annettu tietty kiristysmomenttiarvo.
Myyjät eivät koskaan tiedäkään mitään olivatpa ne sitten miehiä tai naisia, halveksin myyjiä, niitä pinnallisempia muotinukkeja ei olekaan. Puhuvat hirveästi paskaa, itse pitää olla paras asiantuntija jos jotain on ostamassa, myyjien suusta ei kuulu kuin paskan lätinää.
Koulutus ei takaa todellista osaamista, olen huomannut että koulutuksissa ei välttämättä osata antaa esim. tietokonejutuissa kaikkia konsteja, tietty looginen ajattelu on miesten vahvuus jota tarvitaan monesti teknisten laitteiden kanssa puuhastellessa ja ongelmanratkaisuissa.
Naiset vaan kehuvat sitä että kykenevät tekemään monta asiaa yhtä aikaa jolloin mihinkään ei sitten keskitytä kunnolla ja hommat jää puolitiehen.
Olen kommunikoinut mahdollisimman vähän naisten kanssa mutta töissä joutuu väkisin tekemisiin naiseläjienkin kanssa ja sieltäpä mielikuvani on muodostunut.
Mies vain, olet onnistunut naisten välttelyssä ja sen huomaa. Korjaan virhellisen väitteesi momenttiavaimesta. Sen nimi on momenttiavain, sillä on kiristysmomenttiarvoja, jotka voidaan säätää merkkikohtaisesti. Vekottimella voi kätevästi avata mm. autonrenkaita kiinnipitäviä muttereita heikommillakin lihasvoimilla.
Et taida tuntea autojakaan?
Voihan niitä pyöränpultteja tietysti avata sillä momenttiavaimellakin mutta kun auton mukana tulee oikein erityinen pyöränmutteriavainkin jota ainakin minä olen käyttänyt renkaiden vaihdossa.
Myönnän että harvoin olen tarvinnut koko momenttiavainta varsinaiseen tarkoitukseensa, eli tietyn kiristysmomentin määrittämiseen.
Silti on tällaisen yksityiskohdan vuoksi turha väittää etten tuntisi autoja ollenkaan, väitän tietäväni melko paljon autoista, olen tehnyt huollot ja korjaukset pääosin itse autooni.
Mutta eihän tässä olekaan kyse asiantuntemuksesta, sun vaan pitää päästä louskuttamaan leukojasi...
... "käden taitoihin" olla jotenkin loukkaava? Tosiasiahan on, että joka mies saa omin käsin paremman orkun kuin mitä valtaosa naisista pystyy antamaan.
Tuo momenttiavainjuttu ihmetyttää. Mihin sitä renkaidenvaihdossa tarvitaan? Itse käytän sitä lähinnä vain sylinterikannen muttereita kiristäessäni.
eivät louskuneet yhtään, ihan sormilla näppäilin jutun. Olet varmasti minua osaavampi autoasioissa, mutta momenttiavaimesta kerroin oikein. Se, miten sinä olet sitä tottunut käyttämään ei kerro vielä mitään siitä, mihin kaikkeen ko. kapinetta voi käyttää. Homman idea on, että heikompikin pärjää sen kanssa.
1. Käden taidot: ei loukkaava, toteava.
2. M-avaimella voi avata ja kiristää myös pyörän pultit hikoilematta ja tasapainoisesti (asiantuntijan vinkki, josta siunaavat kiitokset).
Momenttiavainta ei ole tarkoitettu käytettäväksi jatkovartena tiukkien pulttien avaamiseen/kiristämiseen, siihen on aivan omat työkalut, eli laita oikea jatkovarsi työkaluun jatkoksi jos voimat eivät muuten riitä avaamaan pyöränpultteja tms.
Momenttiavain saattaa rueta näyttämään väärin kiristystiukkuudet jos sitä väännetään yli asteikon meneviä kiristysvoimia, siispä oikea työkalu oikeaan tarkoitukseen.
... että nuppisi ei läpäise uusia ajatuksia. Miehekkäänä autoasiantuntijana et tietenkään koskaan lue manuaalia. Ahaa, osuin oikeaan. Ainakin uusimpien automerkkien manuaalissa kerrotaan eksplisiittisesti lukema, mitä momenttiavaimessa voidaan käyttää ko. merkissä. Manuaalista minäkin sen katsoin.
Tämän jälkeen saat jatkaa tätä avainromaania ilman minua, en jaksa innostua feminismin tästä puolesta enempää.
Tyypillinen nainen, ei sun jutuista ota pirukaan selvää, ensin väität että käytät momenttiavainta pyöränpulttien kiristämiseen ja nyt että käytät sitä jonkin kirjan mukaan annettujen kiristysmomentteihin kiristämiseen.
Kiristätkö siis pyöränpultit tiettyyn kiristysmomenttiin? Sikäli kun itse tiedän, tärkeintä olisi kiristää ne vähän kerrallaan ristikkäisessä järjestyksessä. Kiristysmomentti niin tiukkaan kuin vain käsivoimin saa ja loppukiristys sitten kun auto on maassa, tunkilla ollessa ei kannata vääntää liian kovasti, voi auto pudota huteralta tunkilta.
Kannattaa muistaa myös pyöränpulttien tiukkuuden tarkistus aina välillä jos vaikka olisivat päässeet löystymään jostain syystä.
Mutta turhaahan minä tässä höpisen, ei nainen usko mitään mitä mies sanoo vaikka kokemuksen rintaäänellä puhuukin.
piru sano Rannanjärvi. Kuka torvi nyt tunkin päällä pultit kiristäisi viimosen päälle, ajatuskin naurattaa. Ja tietenkin ristikkäisessä järjestyksessä. Teet kaiken ihan oikein, pisteitä sulle :D
Pssst, kun vanhenet tai heikottaa, kokeile momenttiavainta, taivaallista.
Siirryttäiskö seuraavaan työkaluun, mitä ehdotat? Tykkään putkipihdeistäkin.
Miehenä joka kuskaa autonsa renkaan vaihtoon liikkeeseen olen kuitenkin antanut itseni ymmärtää, että esim. kevytmetallivanteissa on useinkin momentti, johon pultit/mutterit kiristetään. Asiasta en voi olla varma kun en autoja nysvää. Siihen hommaan on jotkut käynyt oikein koulujakin. Nysvätköön ne, jotka sitä varten opiskelevat.
Kaikki maailman vallankumoukset ovat olleet joutilaiden nuorten miesten tekemiä, eikä seuraava vallankumous tule olemaan poikkeus.
... voi pitää paikkansa "testosteronikumousten" suhteen, mutta on muitakin: teollinen vallankumous, muut suuret kulttuuriset mullistukset, toimintaympäristöä ja -tapoja muuttavat keksinnöt tms. Näiden tekijöinä ovat kunnostautuneet vanhemmatkin miehet ja - kun naiset ovat saaneet koulutusta ja mahdollisuuksia - myös kaikenikäiset naiset.
... edes muutama esimerkki.