JOtenkin musta on outoo toi lähetystyö kun mennään ku keskiajal käännyttämään ihmisiä johonkin afrikkaan ja vastaavaan. Mutta toisaalta ku toimintaan tutustuu niin huomaa että kyllähän sitä myös jotain hyvää noi lähetystyöntekijät tuo. Parantavat monella tappaa noiden oloja siel paikanpäällä.
http://www.kookas.fi/articles/read/6844
Suomalainen lähetystyö
5
465
Vastaukset
- Lue lapsi lisää
Ristiretket ja noitavainotkin olivat loppuenlopuksi ihan kivoja ja hyödyllisiä paikallisille ihmisille? Paransivat heidän oloja paikanpäällä?
Oman uskonsa tuputtaminen on aina arvelluttavaa toimintaa, tehtiin se sitten minkä asian varjolla tahansa.- kanssaeläen
Nykypäivä lähetystyöntekijät eivät tuputa. Elävät kansan keskellä ja sopivissa tilanteissa vastaavt kysymyksiin ja keskustelevat. Esim . muslimit haluavat puhua uskonasioista.
- vaihtaa uskonsa?
kanssaeläen kirjoitti:
Nykypäivä lähetystyöntekijät eivät tuputa. Elävät kansan keskellä ja sopivissa tilanteissa vastaavt kysymyksiin ja keskustelevat. Esim . muslimit haluavat puhua uskonasioista.
Melkoista kristillistä fantasiaa. Yhtä usein varmaan moni kristitty kääntyy muslimiksi ja tilastojen mukaan harvinaisen moni uskovainen rupeaa ateistiksi.
Miksi ihmeessä lähetyön rahoja kulutetaan raamattujen painamiseen kun ei niitä raamattuja voi nälkäiset syödä? vaihtaa uskonsa? kirjoitti:
Melkoista kristillistä fantasiaa. Yhtä usein varmaan moni kristitty kääntyy muslimiksi ja tilastojen mukaan harvinaisen moni uskovainen rupeaa ateistiksi.
Miksi ihmeessä lähetyön rahoja kulutetaan raamattujen painamiseen kun ei niitä raamattuja voi nälkäiset syödä?Ensiksikin kristillisen elämän lopullinen päämäärä on haudan tuollapuolen, kun ateistilla päämäärät loppuvat. Niinpä ateistisesta näkökulmasta tulee tietenkin erilaisia johtopäätöksiä jne.
Mutta vaikka tarkasteltaisiin ihan tätä näkyvää maailmaa, niin välitön hätä, johon ruuan työntäminen kitusiin auttaa, on paljon ja se on helpohko havaita. Mutta sitten kun lähdetään tarkastelemaan niitä syitä, mistä tuo hätä on saanut alkunsa, näkökykymme hämärtyykin. Tilastollisesti kuitenkin esim. ne maat ja alueet, joissa luterilaisuus on vallalla tai yleistä, ovat harvemmin nälkäisiä ja niissä yleensä tapahtuu kehitystä, joka auttaa ruokkimaan niitä muitakin.
Tuollainen havainto luterilaisuuden ja yleisemmin protestanttisuuden vaikutuksesta laittaa ajattelemaan, että lähetystyö saattaa vaikuttaa myös sinne nälkiintymisen syihin. Niinpä Raamattujen antaminen nälkäisillekin on ihan OK.
Erimieltä olevat saavat toki mennä auttamaan ilman Raamattuakin.vaihtaa uskonsa? kirjoitti:
Melkoista kristillistä fantasiaa. Yhtä usein varmaan moni kristitty kääntyy muslimiksi ja tilastojen mukaan harvinaisen moni uskovainen rupeaa ateistiksi.
Miksi ihmeessä lähetyön rahoja kulutetaan raamattujen painamiseen kun ei niitä raamattuja voi nälkäiset syödä?harvoin jää pelkkään auttamisesta saatavan hyvänolon tunteeseen, vaan siihen liittyy ajatus anekaupasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62915
- 119714
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp80698Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm49661- 41648
- 87571
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante111553- 38492
- 41481
- 72473