JOtenkin musta on outoo toi lähetystyö kun mennään ku keskiajal käännyttämään ihmisiä johonkin afrikkaan ja vastaavaan. Mutta toisaalta ku toimintaan tutustuu niin huomaa että kyllähän sitä myös jotain hyvää noi lähetystyöntekijät tuo. Parantavat monella tappaa noiden oloja siel paikanpäällä.
http://www.kookas.fi/articles/read/6844
Suomalainen lähetystyö
5
425
Vastaukset
- Lue lapsi lisää
Ristiretket ja noitavainotkin olivat loppuenlopuksi ihan kivoja ja hyödyllisiä paikallisille ihmisille? Paransivat heidän oloja paikanpäällä?
Oman uskonsa tuputtaminen on aina arvelluttavaa toimintaa, tehtiin se sitten minkä asian varjolla tahansa.- kanssaeläen
Nykypäivä lähetystyöntekijät eivät tuputa. Elävät kansan keskellä ja sopivissa tilanteissa vastaavt kysymyksiin ja keskustelevat. Esim . muslimit haluavat puhua uskonasioista.
- vaihtaa uskonsa?
kanssaeläen kirjoitti:
Nykypäivä lähetystyöntekijät eivät tuputa. Elävät kansan keskellä ja sopivissa tilanteissa vastaavt kysymyksiin ja keskustelevat. Esim . muslimit haluavat puhua uskonasioista.
Melkoista kristillistä fantasiaa. Yhtä usein varmaan moni kristitty kääntyy muslimiksi ja tilastojen mukaan harvinaisen moni uskovainen rupeaa ateistiksi.
Miksi ihmeessä lähetyön rahoja kulutetaan raamattujen painamiseen kun ei niitä raamattuja voi nälkäiset syödä? vaihtaa uskonsa? kirjoitti:
Melkoista kristillistä fantasiaa. Yhtä usein varmaan moni kristitty kääntyy muslimiksi ja tilastojen mukaan harvinaisen moni uskovainen rupeaa ateistiksi.
Miksi ihmeessä lähetyön rahoja kulutetaan raamattujen painamiseen kun ei niitä raamattuja voi nälkäiset syödä?Ensiksikin kristillisen elämän lopullinen päämäärä on haudan tuollapuolen, kun ateistilla päämäärät loppuvat. Niinpä ateistisesta näkökulmasta tulee tietenkin erilaisia johtopäätöksiä jne.
Mutta vaikka tarkasteltaisiin ihan tätä näkyvää maailmaa, niin välitön hätä, johon ruuan työntäminen kitusiin auttaa, on paljon ja se on helpohko havaita. Mutta sitten kun lähdetään tarkastelemaan niitä syitä, mistä tuo hätä on saanut alkunsa, näkökykymme hämärtyykin. Tilastollisesti kuitenkin esim. ne maat ja alueet, joissa luterilaisuus on vallalla tai yleistä, ovat harvemmin nälkäisiä ja niissä yleensä tapahtuu kehitystä, joka auttaa ruokkimaan niitä muitakin.
Tuollainen havainto luterilaisuuden ja yleisemmin protestanttisuuden vaikutuksesta laittaa ajattelemaan, että lähetystyö saattaa vaikuttaa myös sinne nälkiintymisen syihin. Niinpä Raamattujen antaminen nälkäisillekin on ihan OK.
Erimieltä olevat saavat toki mennä auttamaan ilman Raamattuakin.vaihtaa uskonsa? kirjoitti:
Melkoista kristillistä fantasiaa. Yhtä usein varmaan moni kristitty kääntyy muslimiksi ja tilastojen mukaan harvinaisen moni uskovainen rupeaa ateistiksi.
Miksi ihmeessä lähetyön rahoja kulutetaan raamattujen painamiseen kun ei niitä raamattuja voi nälkäiset syödä?harvoin jää pelkkään auttamisesta saatavan hyvänolon tunteeseen, vaan siihen liittyy ajatus anekaupasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114389
- 803564
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223421Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843415Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273306- 902974
- 762974
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672865"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452810Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589