Tein viikonlopulla kirppiskierroksen Etelä-Suomen kirppiksillä useammalla paikkakunnalla ja sama juttu kaikkialla: läskit kävijät ovat yliedustettuina kävijäkunnassa. Monesti ne on vielä alle kolmekymppisiä nuoria äitejä, jotka työntää kärryä tai lapsenrattaita etanan nopeudella ja tukkii koko käytävän.
Miksi ihmeessä kauhean iso osa kirppiskävijöistä on reilusti ylipainoisia?
Olen havainnut saman monesti aiemminkin.
Miksi ihmeessä kauhean iso osa kirppiskävijöistä on reilusti ylipainoisia?
Olen havainnut saman monesti aiemminkin.
Vastaukset 238
Vanhimmat
Tekisitkö saman tutkimuksen vaikkapa seuraamalla, moniko miehistä on kalju? Tai kuinka monella housut lököttää? Tai kuinka monella on silmälasit? Tai ei silmälaseja?
Mitä hiton väliä? Vai etsitkö naista kirppiksiltä? Ei siellä niitä myydä. Sulla taitaa olla läskifobia:)
on noussut. Ei se ole lihava, joka liikkuu, sanotaan. Juu, ei naista tuolla tavalla saa edes kirppikseltä, täytyy ensin esiintyä edukseen.
katsokaa tilastot.Mutta vyöryvä kivikään ei sammaloidu
Näkemäsi ilmiö ei ole mikään ihme, vaan aivan järkeenkäypä. Alemmissa sosiaaliluokissa on enemmän ylipainoisia kuin ylemmissä. Tämä on todettu monissa tutkimuksissa. Köyhistä, huonosti toimeentulevista suurempi osa on lihavia kuin rikkaista. Huom! En siis sano että KAIKKI köyhät ovat lihavia tai kaikki rikkaat laihoja; tottakai molemmista löytyy molempia. Tässä puhutaan nyt tilastollisista todennäköisyyksistä.
Jos menet kesällä Hietalahden torille kirppikselle, et siellä näe huomattavan paljon lihavia, koska tuota kirppistä kansoittavat myös ihan hyvin toimeentulevat ja jopa rikkaat ja julkkikset. Hietsun kirppiksellä on vuosien kuluessa kertynyt hyvä maine, joten sinne voi rikaskin mennä.
Sen sijaan kovin moni hyvin toimeentuleva ei keskellä maaliskuuta mene tavalliselle Etelä-Suomen kirppikselle. Siellä ei ole sitä tavaraa mikä heitä kiinnostaisi, eikä mitään näyttäytymisarvoa. Siispä siellä pyörii porukkaa joiden on PAKKO ostaa tavaransa kirppikseltä. Siis niitä köyhiä. Joista prosentuaalisesti suurempi osa on lihavia.
nälkää nähneet, kun pulskasti voivat. Onko syynä sitten nuo leipäjonot, joista sitä elantoa edukkaasti hankitaan. Väitätkö siis, että kun on sivistyksessä aukko, tulee syötyä liikaa tai epäterveellisesti. Luulisin, että köyhät kuitenkin liikkuvat enemmän, kun kaikessa pitää säästää ja lihasvoima on miltei ilmaista.
Tuo nyt on taas niin stadilaista, että kirppiksellekin mentäisiin vaan näyttäytymään. Kyllä sinne mennään tekemään ostoksia ja näyttäytymisestä viis veisaan.
kuin sen halutaan olevan ja riippuu täysin sen tilaajasta. Sellainenkin nollatutkimus on kuulemma tehty stadilaisten toimesta, että alemmissa sosiaaliluokissa, vähemmän koulutetuissa ja muissa köyhissä on eniten keskustalaisia.
Jaa, että Etelä-Suomen kirppiksillä ei käy esim. talvella hyvin toimeentulevat, vaan "köyhemmät". Missäköhän sä asut... Ainakin itse tiedän parikin kaupunkia Hämeessä, joissa kirppiskulttuuri on aktiivista läpi vuoden. Jengiä käy todella paljon, myös erittäinkin hyvin toimeentulevia. Parkkikset ovat aina täynnä, joukossa pajon uusia ja uudehkoja autoja (jos siitä voi jonkunasteista varallisuutta päätellä). Yhdeltä kirppikseltä ei meinaa auto-paikkaakaan saada, jos menee vain hieman aukeamisen jälkeen, eli ts. jengin on jo ovella suurinpiirtein jonottamassa.
Käyn myös itse ahkeraan näillä kirppisillä, joista olen tehnyt monta huippuhyvää löytöä. Itsepalvelukirpparithan ovat nykyään ihan kaikille, eli loistolöytöjä voi tehdä esim. vanhan kotimaisen keramiikan ja lasin kerääjät! Väitän näin ollen väitteesi vääräksi, ellet sitten asu sellaisella paikkakunnlla jossa ei vain yksinkertaisesti ole kunnon itsepalvelukirppistä.
Mutta tosta lihavuusasiasta...vanhempani olivat meillä käymässä pari vk sitten ja kävimme yhdellä näistä suosituista kirpppareista ja kun lähdimme pois isäni sanoi, että täällä *********** on sitten lihavia naisia... Sanoi, että pisti vaan silmään... Mutta se ei tarkoista, että se liittyy kirppareihin, jos täällä nimeltä mainitsemattomassa kaupungissa sitten vain on tuhteja naisia.
kirppareilta,kun vaatteet on väärin pestyjä ja tarpeeksi levitettyjä.Halvalla löytyy kuteet,niin pääsee kioskille kakka ruokaa syömään halvalla.Alemmissa sosiaaliluokissa lihavuus rehottaa tosi pahasti.Ennen rikkaus näkyi paksuutena ulospäin,nyt täytyy sanoa et köyhyys paistaa selvästi läskeissä.Vähemmän ns.rikkaat kirppareita kiertelee,kyllä ne kirpparit osatajineen ja myyjineen on tätä alempaa kastia.
ettei leimaudu köyhäksi.
olen ehkä sitten rikas ja rakas.Kaupasta yleensä löydän rahakukkarolleni sopivat tuotteet.Haluan itse käyttää ensin tuotteet,en halua kenenkään muiden käytettyjä.Jos ei kertakaikkiaan ole rahaa,niin sit vaan kirppiksiä kirteleen.Eihän köyhyys ole rikos se on vain yksinkertaisesti rahan uupuminen.Minua on siunattu sillä rahalla,toivon siunausta muillekin.Rahan käyttöä voi ensin vaikka käydä opiskelemassa,ettei se polttele näppejä.Käyttettynä ostan tietenkin kaiken antiikki kaman,mitä nyt olen runsain mitoin keräillyt.
ovat ne kepulit niin ovelia, että vievät kansallisina maataloustukiaisina tuhkatkin pesästä muulta kansalta.
Eikös sille maanviljelijä Korkeaojalle ole jo adressi kiikutettu, että 141-tuet saatava pidetyksi voimassa vuoteen 2014 asti?
Toivottavasti vaalien voittajat pysyvät hereillä!
kaupoissa ja hihat metrin liian pitkät. Kävin katsomassa ja ajattelin etteivät ole niinkään hyviä mitä minun vanhat kotona kaapissa.
menee ruokaan. Tänäänkin meni 200 euroa. Tosin meillä pääsiäisenä tulee syömään 7 ihmistä. Ja varmaan jääkin niin ettei tartte viikkoon laittaa ruokaa.
kroppa.Nykyajan vaatteet kyllä sopivat hyvin normaaleille ihmisille.
normaalia ihmistä jos on niin miten sen määrittelet???? Mikä on normaali ja mikä epänormaali????
olla näin tyhmiä kysymyksiä.Sä et todellakaan ole normaali!!!!!!!!!!Normaalille ihmiselle kun nyt käy yleensä kaupan kuteet.
Kun köyhillä ei ole varaa ostaa terveellistä ruokaa, katsokaa mitä kaupasta pienellä rahalla saa;
Mössömakaroonia, jauhorasvamakkaraa ,jauhelihaa(sikanauta), valmislihapullia. kasvikset ja rasvaton liha tolkuttoman kalliita.
Testaapa miten maksat vuokrasi, laskusi, bussilippusi ensikuussa,syöt, ehkä harrastat ja ostat uudet kengät. Käytettävissäsi on koko kuukaudeksi huikeeat 401, 70 €.
Terveisin entinen köyhä , työtön, ylipainoinen.
Pieni lisäys; Mitään tukia en saanut.
Nykyään toimeentuleva ylipainoinen.Toimeentulon sain, mutta läskit jäi.
luonteenlujuutta. Sitä esiintyy yhtä hyvin lihavilla kuin laihoillakin. Joskus riittää vaimonkin luonteenlujuus, kun mies on paksu.
että kirpparit olisivat vaan köyhien yksinoikeus. Kyllä siellä näkee paksulompsaistakin väkeä eikä se aina ole housunmitasta kiinni. Rikkailla on rikkaammat harrastukset ja he voivat hakea esim. Arabiaa ym. keräystavaraa siinä kuin muutkin, mutta eivät ole heti tinkimässä, vaan maksavat kiltisti sen, mitä pyydetään.
sanoo, kiitti mulle riitti!
itse olisit riittämätön; kuka sitten täyttäisi sen aukon?
rikkaat käyvät konserteissa ja teattereissa, mutta köyhät joutuvat ylensyömällä ylläpitämään rasvakerrostaan, että tarkenevat asua huteroissa hökkeleissään, joissa talvella on nurkat härmeessä ja tuuli riepottelee ikkunanverhoja.
eli syö sylsyllä itsensä pulleaksi ja paksu rasvakerros sitten pitää sulana talviunien aikaan. Siinä rasvassa on myös vararavintoa, jota köyhäkin tarvitsee tasaamaan niitä pula-aikoja, jolloin ei kalakaan liiku eikä käy pyydykseen.
Samoin kuin rakkaus ja viha. Normaali on ainoastaan se, joka kuvittelee olevansa normaali niin kauan kuin epänormaaliksi todistetaan.
löytyy siitä, että ihminen pystyy tekemään inhimillisiä tekoja, mutta eläin vain eläimellisiä.
muonaa. Ei sen tarvii olla sisäfilettä, vaan sikanautakin käy. Monessa muussakin voi säästää ja seurailla tarjouksia. Yksistään se jo säästää, kun menee oikeaan kauppaan eikä mihinkään porvarien paratiisiin. Olen 6-henkisestä perheestä ja ruokamenot neljänneksen tuosta.
hullu lohdutukseksi itselleen.
saanut sellaisen ominaisuuden, että joka kalori varmasti pysyy tallessa. Ne, joilla ei sellaista geeniä ole ollut, on kuollut nälkään jo ajat sitten.
vartaloille. Miksi? Siksi, että muotisuunnittelijat pitävät enemmän pojista.
varmaan ois hame päällä kulkemassa.Ootkohan ottanut vähän liikaa,et menee ajatukses sekaisin.Ajattele vähän mini hame ja napa puero,sellainen pinkki.
lääkkeet olemassa. Apteekissa myydään sellaisia rakeita, joita otetaan lusikallinen ja kun ne turpoavat masussa, tulee niin täysinäinen olo, että voi antaa vaikka ylen.
lainkaan kaloreita. Niitä pitää alkaa syödä varovasti, ettei tule pahoja ilmavaivoja, suolentukkeumia tai repeämiä. Kerran niitä kokeilinkin, mutta minulle ne eivät sopineet, kun ulostuleva lasti oli niin karkeaa ja terävää, että se aiheutti haavaumia.
eikä kelpaa. Jos annat vaikka lahjaksi hienon uuden pureron, joka on henkilölle ihan sopiva, hän ei sitä kuitenkaan käytä, koska hän luulee, että se on väärän värinen tai että se on alennusmyynnistä ostettu.
yksi tapaus Kaustisten musiikkijuhlilta, kun eräs varsin tukeva herra istahti penkin päähän yhden rotevarakenteisen naisihmisen viereen ja tokaisi small talkin hyvin hallitsevana "kyllä me tähän hyvin mahdutaan, kun olemme tällaisia tikkuja". Naista ei tuo enpaattinen lähestymistapa kuitenkaan miellyttänyt, vaan hän vaihtoi välittömästi paikkaansa väljemmille vesille.
parempi hyötysuhde. Se onkin tärkeä ominaisuus kaikenlaisissa muissakin koneissa. Moneltahan ruoka menee vaan suoraan läpi ilman sen suurempia vaikutuksia. Luulisi kuitenkin, että kalorien kulutustottumuksillakin on osuutensa tuossa prosessissa. Pitäisikin siis syödä vaan sen verran, mitä itse kuluttaa tai sitten on vaan yksinkertaisesti lisättävä liikehdintäänsä vastaavalle tasolle.
kun olin kuskina odottelemassa Pulssin kohdalla Humalistonkadulla, ohikiitäviä naisihmisiä ja täytyy sanoa, että moniin on tuota naisellista pyöreyttä kertynyt, vaikkei ikääkään niin paljon olisi. Nyt, kun ilmat ovat lämmenneet ja asusteet sitä mukaa ohentuneet, nuo kaikki makkarat ja muhkurat ovat paremmin esillä, joten on helpompi tehdä johtopäätöksiä.
Painonvartioihin.Siellä niitä vasta näkee, kun kerran silmä niin lepää.
että kyllä tytöntyllerössä täytyy muotojakin olla. Ei siitä mihinkään pääse ja laudasta voi saada jopa tikkuja ja luut kolisevat ikävästi yhteen. Kirpputorien ahtailla käytävilläkin on paljon mellyttävämpi törmäillä johonkin pehmeään, joka ei heti kaadu pienestä vastatuulesta.
etsiskelläänkin, kun ne tulevat niin äkkiä pieniksi. Itselläsi ei varmaan ole lapsia, kun et tuota hyväksy ja varmaan parempi onkin.
ja siksi sä näet vain lihavia ihmisiä ympärilläsi, samalainen ongelma on homofobiootikoilla, nehän luulee että kaikki muut-kin on homoja.
Eli kaikenkaikkiaan kieroutunut asenne niin omaan itseen kuin kanssakulkijoihinkin, sori.
Ehkä sun olis aika hakeutua hoitoon ennenkuin äityy pahemmaksi tuo sinun tuijottelus.
että se, joka niitä lihavia ympärillään näkee, on itse kuitenkin kaikkein paksuin; veikkaisin n. 130-kiloinen ja kaikki tuo läskiviha johtuukin ilmeisesti vaan siitä, ettei kykene hyväksymään omia ihrojaan.
se on luonnollista, he käyttävät myös kirppareita ahkerasti, lastentarvikkeissa voi säästää huimasti kirppiksellä.
Silloin on taottava, kun rauta on kuumaa, sanotaan. Toinen on vaunuissa ja toinen masussa. Se on aivan luonnollista eikä siitä mitään meteliä kannata pitää.
Vanha totuus. Mielestäni kirppiksellä kävijät eivät ole sen kummempia kuin muuallakaan. Voisimme sen sijaan puhua sivistyneesti kirppareiden ahtaista tiloista, jossa ihmisen koko harhaisesti suurenee, koska tilat ovat usein pienet tai kaikki paikat on ahdettu täyteen kaiken maailman tavaraa. Silloin ihminen luokitellaan tahtomattaan suureksi. Jos kirppisten väylät ovat tilavat, niin ihmisetkin asettuvat tavallisten kuolevaisten mittoihin. Sen pituinen se.
löytää kun edessä on hirvee tanttana.Ei auta käytäviäkään levittää on ne niin mahottomia emäntiä.Seinän vierustoita vaikka kulkis niin mahoton per.... on kohta tönimässä,kun tanttara yrittää alimmaisesta hyllystä hikipäissään kaivaa halpaa tavaraa.Sen pituinenhan se on ja paksuinen.
Oulussa ainakin on uusin kirppariyrittäjä käytävät osannut mitoittaa kaiken kokoisille taaplaajille, kiitos hänelle siitä!
Ja muutenkin todella siisti paikka, saattavat vähän nirppanokkaisemmatkin asioida ihan huoletta.
jees joku muukin on tehnyt saman huomion. mulla on hylly eräällä suurella kirppiksellä ja käyn siellä päivittäin. En juuri muita hyllyjä katso kuin omaani (järjestelen). Näin ollen huomio kiinnittyy ihmisiin ja totta tosiaan lihavia ovat hyvin monet naiset.
siellä lihavia ihmisiä,toden totta....harrastuksensa kullakin
pölö vähän tarkemmin, en todellakaan tiiraile lihavia, vaan kuljen kirpparihallin läpi omalle tiskille ja totean mainitun asian. Luetun textin ymmärrysvikako sulla on?
postimerkit mielessä. Niistä on muuten kauhea työ pitää inventaaria, kun on satoja pakkauksia. Vaikka kaikki olisikin ylhäällä omassa muistivihossa, sekaannusta tulee, kun kassa joskus yhdistelee hintoja, kun joku asiakas ostaa kerralla isomman erän kerralla. Se minuakin aikanaan harmitti esim. Eurokirppiksellä.
kun naisille kerääntyy ihon alle elettyjen vuosien mukana. Kun jokaisesta tehdystä lapsestakin jää kroppaan muutama kilo raskasta, on lopputulos varsin pyöreä ja pehmeä.
muutenkin ahneita. Joskus niiden silmät suorastaan kiiluu, kun saa hamstrata halpaa tavaraa. Ja jäähän ruokaan enempi rahaa .....
Kyllä minustakin monilla kirppiksillä käy ihmiset muistakin kuin rahansäästösyistä, itse ainakin pidän sitä jonkinlaisena harrastuksena. Tosin kirppikset huononee kaiken aikaa - Hietsua täälläkin odotellaan eikä suinkaan näyttäytymispaikkana.
Tosi hyvälaatuisia autoja ainakin kirppisten pihalla, kyllä siitä voi päätellä, ettei ne siellä ihan viimeisillä pennosilla osta.
Mutta ne läskivuoret minua ihmetyttää.
Eihän kirppiksillä ole edes myynnissä niin suuria naistenvaatteita. Ei niillä ole erikseen Lorella-osastoa suurenmoisille naisille.
Minäkin ihmettelen tätä keskustelua vain siltä kantilta, että "rahaa on käydä kaupassakin" ei "tarvitse" mennä kirpparille. Itse en käy niissä todellakaan rahansäästösyistä... Päinvastoin, välillä tulee tuhlattua liikaakin... Yhdellä käyntikerralla voi kevyesti mennä 50-100 euroa.
Itse harrastan mm. sisustamista ja vanhoja astioita, etenkin Arabian. Olen tehnyt suurenmoisia löytöjä, sellaisia jotka vanhan tavaran kaupassa maksaisi monin verroin enemmän. Puoliso ostelee pelejä ja DVD leffoja. Eli olen saanut miehenkin innostumaan käymään kirppareilla... : ) Ihanaa, että on kunnon kirppareita. Ikinä ei tiedä mitä kivaa tulee vastaan!! Viikonloppuna taas! : )
raskauttamia, etteivät jaksa iltaisin enää niin paljon liikuskella. Täytyy ottaa huomioon, että energiankulutus on isolla puolta suurempi niin kyllä siinä jo väsyy ja paikat kiristää. Onneksi sentään kesä on tulossa ja pärjää vaan löysällä pitkällä mekolla eikä siellä alla mitään tarvii pitää.
mitään,helteellä meinaan vaan ne läskit yhteen hangatessa saa pahoja aikaan.Eihän sinne poimujen lomaan varmaankaan näy,mut kannattaa käskee sukulaisten yhteis tuumin levittään niin huomaa ne punottavat kohdat.
kun niin tarkkaan tunnet kaikki poimut ja punehtumat.
poimuttuneet paikat sitten pitäisi näyttää?
katsella punottavia paikkoja,ihrojen takia.Kaksin käsin tosiaan saa velloa toiset kansaihmiset maha läskejä,että poimut näkys.Sitten kovasti talkkia ja liina rätit paikalleen.Hätä ei katso kelle sitä joutuu poimusa leväyttään,ne on tosi tuskallisia rikkeymiä,kun läskit hautoo.Kerran oon itse nähnyt ,kun sellaista tehtiin,kyllä se varmaan tuntu kauhealta sille naiselle(sukulainen ).Kyllä pitäs hälytys kellot soida jo,kun on itsensä tuohon tilaan päästänyt.Itselleni sen verran jäi mieleen,että katson mitä suuhuni pistän.Jokapäivä ihan uutisissa sanotaan väestön lihavoitumisesta.Nyt jokainen paastolle ja vaikka nälkäisenä kirpputoreja kierteleen,lukko illaksi jääkaappiin ja aamulla taas juoksujalkaan kirpputoreille.
toisen hävyn paljastaa, olkoon saastunut kolmanteen päivään asti!
on paljastanut,poimuja vain hoidettu.
ripsipiirakan reunoissa.
ajatellut sellaisia poimuja.Vakavasti otettava aihe,rikkeymät taipeissa todella ikävät ja tuskalliset.Ainoa pelastus laihutus,että taipeet saa ilmaa.
metyleeninsinistä niin kyllä se siitä.
niin tehokasta, että punehtumat häviävät saman tien, kun sitä vetää.
vasta on; luin kerran Saloran miestenvessanseinästä, että sieltä löytyy ainakin liputin, läpytin, loputin, pärrä, nielu ja tsukkala.
mutta niitten lastenvaunujen kanssa kulkeminen ja käytävän tukkiminen vituttaa. Siinä ei muut sitten mahdu tekemään löytöjä vaan ainoastaan tulee pahalle päälle.
Kerran kun olin vuokrannut pöydän, niin en mahtunut edes myyntituotteitani laittamaan pöytään, kun lastenvaunutrafiikki häiritsi koko ajan.
Eikö nukkuvan vauvan voisi jättää johonkin sivuun vaunuissaan, niin pääsisi äitikin kunnolla katselemaan mitä pöydissä löytyy.
että naiset "treenaavat" itsensä pulleiksi? Se johtuu pelkästään siitä, että tosimiehet tykkäävät pulleista naisista, joissa on, mistä puristella ja paijailla. Lisäksi lihavat on leppoisia. On turvallisempaa, ettei ole sellaista tempperamenttia, että sukukalleudetkin ovat vaarassa. Olen seurannut kirjeenvaihtoilmoituksia ja pullukoita todella etsitään.
Tulin niin onnelliseksi ja menin heti jääkaapille treenaamaan noiden tarjousmunkkien kanssa, voi, että osaavatkin olla hyviä, vievät kielenkin mukanaan.:)
kuin lehti ilmoitusten joukosta.Ja mitä sukukalleuksiin tulee niin kyllä pysyvät turvassa poimujen alla.
täältä peräkyliltä, joka on lisäksi aivan totta, kun yksikin isäntä tarpeilla käydessään huomasi Maaseutunsa kulmasssa pienen ilmoituksen juuri vähän ennen kuin pyyhkäisi ja kuinka ollakaan komean muijan saikin.
heh heh tää niinkun jotenkin piristi päivää :D
No mutta tosiaan..ei se ylipaino liity kirpputoreihin mitenkään. vaan huonoon itsekuriin ja se on aivan älytön väite, että lihavuus olis jotenkin kaunista tai haluttavaa.
Olen mies, ja monestakaan syystä lihava ei käy, nimittäin se kertoo niin monesta asiasta ihmisessä. liikunnan puute ja syömistapa väärä..eei!
normaalinvartalon haluan minä.en laihan enkä lihavan. Onneksi niitä kuitenkin on enemmän kun lihavia.
lihavat ovat joko masentuneita tai äkäisiä. huono itsetunto ei paranna ketään.
Ainakin minä tunnen pari lihavaa sotanorsua, joita todella pitää pelätä että ei suuttus.
Ja mun mielestä se lähtee siitä että ukko on isompi kuin nainen eikä toisinpäin..
että enpä tiedä, onko se sittenkään niin turvallista, kun tuollainen norsu rojahtaa päälle. Nimittäin allejääneelle, eihän siinä saa happeakaan muutamaan minuuttiin.
siinä samalla suustasuuhun-menetelmällä, jos tuntuu, ettei enää jaksa.
sanoa ettei mikään suuri tanttana saa minua syttymään.Saatika sit et vielä kuolaisin sen suuta.Ihmettelen suuresti kävellessäni nuita miehiä,mitä ne on nähneet,kun sellainen iso norsu tantta vierellä kävelee.No voihan se olla ettei ole mieskään ollut mikään ruudin keksijä,kun on joutunut sellaiseen tyytyyn.Jotain vikaa siis niissä miehissäkin.Kyllä naisessa täytyy olla mitä katsoa,mutta ei se tarkoita läski kasoja.Kirppiksiä kierellessä näitä mahottoman lihavia nais immeisiä toden totta on paljon.Yhdelläkin kirpparilla oli sellainen emo et alta pois risut ja männyn kävyt.Eikä se kylläkään vaunuja työntänyt,ruualla varmaan oli ittesä siihen kuntoon saattanut.Voi niitä heikkoja reppanoita,ottasivat itteään niskasta kiinni.Siinähän itse tuntokin heikkenee,kun päästää ittesä sellaseen kuntoon.Kyllä niitä käytäviä kohta joudutaan autotien mittaseksi leventään.
???????
miksi tälläinen ? merkki mielestäni oli asiallinen kommentti kyseessä oleviin asioihin
miehistä ja sellaiset snobit kierrän oikein kaukaa. Onneksi mulla onkin oma kulta jo.
isoista naisista, kun ovat kärsineet pienestä koostaan ja ehkä kiusattukin. Varmaan haluavat isoja poikia.
ei tarvi mennä läski vuoren taa nuolemaan näppejään ja siirtämään ongelmia jälkeläisiin.
naiset ovat joskus olleet "ehkä"laihoja ja lasten teon takia kilot jääneet.....eli naiset älkää tehkö lapsia ettette liho kun sitten valitetaan heti läskiksi...
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
????????????????????????????????????????????????????????
kunnioittaa ihmisissä muita puolia kuin pelkkää ulkonäköä.
Sinäkin voisit saada jonkun, jos et olisi noin ilkeä ihminen.
T: ei itse lihava.
etteivät ne perilliset mahdu ulos kuin keisarillisella leikkauksella. Pysyvät paikat sitten tyttömäisen tiukkana.
se oma kulta on jo tukevasti valittu, enää ei tarvii niin nipottaa niiden helpostikeräytyvien kilojensa kanssa. Ei ole enää tarvetta ja saa syödä, mitä haluaa. Kun se paino kuitenkin nousee vaan pikkuhiljaa, ei mies sitä edes huomaa kuin saunan lauteilla.
Mainitsemasi lihavien ihmisten paljous on seurausta elintasosta, mutta omilla kirpputorireissuillani ärsyttävät enemmänkin ne mummot... Vanhuuttaan liikutaan niin hitaasti (ja tottakai vielä keskellä muutenkin ahdasta kulkuväylää) ja jokaista rättiä pyöritellään ainakin pari minuuttia "eihän se minulle mahdu, mutta sopisiko se kumminkaimanserkulle"-asenteella. Sitä se joskus elämässä koettu puute teettää.
Eläköön suuret ikäluokat, tulevat kirppishidastelijat.
Älähän yleistä, alan varmaan mielestäsi olla mummuiässä, mutta niin kirppiksellä kuin muuallakin liikun sukkelaan. Jos katson jotain, niin pysähdyn, mutta monista pöydistä näkee jo päältä, ettei ole mitään kiinnostavaa ja silloin liikun sukkelaan, suututtaa ne hidastelijat minuakin. No monet varmaan käy sen yhden ja ainoan kirppiksen läpi ja heillä ei muuta olekaan kuin aikaa.
Läskeissä muuten on kaikenikäisiä, tämä lisäys siksi, jottei joku seuraavana haukkuisi siitä, etten tykkää nuorista äideistä. Mutta erityisesti nuorissa ihmettelen, miten päästävät itsensä lihomaan, kun ulkonäköpaineet on senikäisillä melkoiset. Ei ne kaikki läskit lastenrattaiden kanssa liiku.
Ja myös miesläskivuoria on kirppiksillä, räpläävät jotain mustaa mutterinpuolikasta ja vasaranvartta puoli tuntia ja tukkivat käytävät ja loosit yhtälailla.
Mitäköhän sanois?! Katelkaa niitä pöytiä vaan josko olis ostettavaa.Jos yksin saisit kirpparipöytien välejä kulkea,tokkopa olis kirppistäkään kohta. Eikä sitä tavaraa tarvi lennosta ostaa kyllä sitä saa pysähtyä tarkastelemaan,jää kotiin jos suututtaa toiset ihmiset.
Pöytiä kai kaikki katsoisi, jos pääsisi eteenpäin. Tässähän olikin kyse siitä, että ihmiset tukkii ne käytävt matelemalla.
Ylipäänsä hitaus kertoo ihmisestä paljon. Ei voi olla ruudinkeksijä se hidas ihminen.
ärsyttävät joitakin. Mitä jää jäljelle? Kauniit ja rohkeat? Käyvätkö he kirppiksellä?
Kannattaisi perustaa ihan yksityinen kirppari. Mutta olisiko siellä tunnelmaa?
Jos ei tule toimeen ihmisten (kaikenlaisten), kannattaisi varmaan pysyä kotona.
mummuja,lapsia ja jopa läskejä,kuin vuodesta vuoteen samoja kyttääviä trokari ämmiä.Suu vaahdossa yrittävät keplutella tavaraa halvalla pöytiinsä.Nämä haaskat on kirouksena pyörineet kirpputoreilla ja pilanneet hyvän idean tyystiin.
yhtä vasaranvartta viitsii räpläillä. Tuossa ajassahan tekisi jo itsekin muutaman varren ja saisi ainakin sopivan. Mutterinpuolikkailla ei niin ole enää arvoa ja niistä saa kätensäkin mustanpuhuvan rasvaisiksi.
tapahtuma parinviikon takka erääällä suurella kirppiksellä. Noin 4 v. lapsi kiukuttelee ostoskärryissä ja parkuu täysillä. No hetken päästä olin kohdakkain niiden kanssa, Oli hirveen kokoinen muija (n. 185kg) ei komentanut muksuaan. Samassa paikalle tuli kirpparin henkilökuntaan kuuluva nainen joka pyysi naista rauhoittamaan lastaan koska joku muu asiakas oli kuulemma häiriintynyt. Tähän tämä norsu kovalla kiukkuisella äänellä: "on se kauheeta kun lapset ei saa olla lapsia." Ja lähes samantien paikalle ilmestyi lähes saman kokoinen norsu (n.175kg) lapsen kanssa, ja ne alkoi yhdessä haukkumaan henkilökunnan naista: "tommonen kuiva vanha ämmä, tulee siihen valittaa, ei varmaan ite saa edes lapsia". (tämä henkilökunnan täti oli n. 50v. normaalin kokoinen/näköinen.) Kyllä otti päähän kun kaksi epäsiistiä norsua haukkui fiksun oloista naista.
on hirveästi läskejä ämmiä. En mene kirppiksille, jotten liiskaannu kuoliaaksi. Kiitos tiedosta, joka oli niin lähimmäisenrakkaudella kuorrutettu, että sydäntä lämmitti. Niin sitä pitää. Kaikki ihmiset pitää luokitella, erotella, nimitellä, osoitella toisearvoisiksi, jotta maailmassa vallitsisi rauha. Kuitenkin jokaisella ihmisellä on se lompakko ja rahaa, olit sitten langanlaiha tai vähän pulskempi.
Ois ihanaa olla läski ja kolkytävee...vois kierrellä kirppiksillä ja aiheuttaa pahennusta...siinäpä siis elämälle tehtävä:)
Aion käydä kirooiksillä, joten harjoitathan sitä elämäntehtävääsi tänä viikonlopulla muualla kuin kirpputoreilla.
Hamstraa vaikka ruokia pääsiäiseksi, kuten suuri osa kansasta luullen, että kaikki syö juhlapyhinä kolminkertaisen määrän ja että elintarvikkeiden jakelu aiotaan lopettaa.
elämä edessä ja haluat olla läski.Ota vaatteet pois ja mene peilin eteen,se auttaa monta kertaa.Silloin huomaa sen kauheuden ja rupeaa inhoamaan todella läskistä olemusta.Sitten kirpputoreja kierteleen hoikempana niin ei läskit kerry.Elämä hymyilee ja mieskin vielä ihastuu.
joissa näyttää todella laihalta. Haluatko sellaisen? Mulla se on vaatekaapin ovessa, joka on sopivasti taipunut. Olen niin onnellinen, kun siitä joskus itseäni ihailen ennen maatenpanoa.
Kun on riittävän monta kertaa pettänyt itseään, kynnys myös toisten pettämiseen madaltuu. On, kuin pirulle antaisi pikkusormen, mutta se vie koko käden.
Joo ehkä kolmekymppiset äidit on hieman ylipainoisia mutta mitä sitten.? Kaikki ketkä kirpputoreja kiertää tietää varsin hyvin että tilaa ei ole paljon vaikka ei olisi lastenrattaita tai LÄSKEJÄ ÄMMIÄ EDESSÄ!!!!!
Itsepalvelukirppiksillä ne yleensä jää jonnekin loosiin kupeksimaan puolelsi tunniksi. Havaintojentekokyky on piilossa ihran alla.
Yleensä kyllä menen kirppikselle katselemaan mahdollista ostettavaa tai muuten vaan. En ole kiinnittänyt huomiota ihmisten ulkomuotoon. Mielestäni siellä käy kaikenlaisia ihmisiä. Paras löytöni on kalevalakorut rihkamalaatikosta. Arabian rojuja en huolisi, enkä kauheasti antiikkia, koska en halua asua museossa vaan modernissa kodissa. Mummolassa on paljon rojua, jota kukaan ei huoli. Kirpparilta löytää myös todella laadukkaita vaatteita. Vain tyhmä maksaa liikaa. Näin voi kasvattaa pankkitilinsä saldoakin. Tyhmää arvostella ihmisten ulkomuotoa. Minä taas en huolisi tyhmää miestä, vaikka olisi komeakin ( nyt tuli itsekin arvosteltua). Pyöreiden naisten miehillä on erilainen naismaku ja heillä on vahva itsetunto. Ehkä heidän äitinsäkin on ollut pyöreä, joten puolisoille se ei ole ongelma.
Etkö jo lukenut muista viesteistä, että ne läskit on TIELLÄ ja liikkuu HITAASTI joten se kirppistavaran katselu on vaikeaa. Täytyy raivata tiensä sinne tavaran luo: onneksi olen senkokoinen, että mahdun puikkelehtimaan lihavuorten välistä.
Isot ostoskärryt ja kaksostenrattaat myös vievät tilaa. Mielestäni ostoskärryjä ei ahtailla kirppiksillä edes pitäisi olla, korit riittävät.
Jaa, tulin juuri syömästä. Söin banaanin. Jaksaisikohan sen avulla lähteä penkomaan tavaroita ja katselemaan pitääkö tuo ihmisten kokoisuuden luokittelu paikkansa omalla paikkakunnallani. Jospa pyöreämmät ihmiset ovatkin hankkiutuneet etelän suuntaan asumaan, koska sielläpäin ovat paremmat tavaravalikoimat kirppiksillä. Paljon tuo ihmisten kokoisuus tuntuu tuottavan ongelmia jopa kirppisten kävijöillekin. Itse olen sekaan aina sopinut.
iniset. Ikäviä tollaset inisevät hukkapätkät, jotka ei oo muuta kun tiellä, sotekutuvat aina jalkoihin ja likaavat paikat kun liiskautuvat lattioille ja seiniin. Pysy kotonas!
olen pervo saan fiboja kun katselen lyllertämistä ja ihmettelen voikio olla totta et tullaisiakin on
ei tiedä mitään.Pers aukisetkin pystyy kalevalakoruja osteleen,mutta siel lompsassa täytyy olla niitä suurimpia seteleitä,kun ruvetaan antiikista puhumaan.Vaatteita on hyvä kun kirpputorilta saa vähävaraiset.Lastulevy roskaa ostelee nyt kuka vaan,mutta näkisitpä minun antiikki lukaalini,niin taitas loksahtaa suu toisin päin.Silloin kun olin minäkin niin sanottu pieni tuloinen kävin kirpputoreilla.
tässäkin pätee vanha sanonta että lihavat lepposia..kenelle pullukalle nyt tulisi mieleenkään lähteä arvostelemaan jotain luuviulua,josta näkee jo ulospäin miten kireä ja pingoittunut ihminen hän on...huolehdi vasta sitten kun pullukat eivät itse jaksa kilojaan kantaa..enpä ole vielä nähnyt kenenkään raahaavan toisen läskejä,jokainenhan kantaa kilonsa itse..ja jos et luikkuna kestä katsella täyteläisiä NAISIA,sun tarvii varmaan jäädä kotiin.
arvostella meitä hoikkia.Ennen oon hoikka kuin joku ihrakasa.
mieluumin pulska ja hyväntuulinen kuin laiha ja äkeä..näkeehän tämänki näistä kirjotuksista..äkäset laiheliinit parjaavat hyväntuulisia lihavia
parjattu.Tämähän on yleinen tosi asia.Nykyaikana on pulskia ihmisiä aina vain enemmän.Ihmisillä kun ei ole työtä,niin ruoka puoli monesti menee sinne roska ruuan puolelle.Nykyään tykätään kaikesta mikä lihottaa älyttömästi.Toiset vaan osaavat paremmin nämä ruoka puoli asiat ja pysyvät silloin sopusuhtaisina.Vanha sanonta rakkauden puutteesta ihminen syö suruunsa.Sitten kun ihraa tulee lisää ja rakkautta aina vain vähemmän ihminen on kierteessä syömisen kanssa.Tämähän on yleinen ongelma ympäri maailmaa.Näin ollen myös kirpputoreillakin näkee entistä enemmän vain pulleita kiertäjiä.
tapana sanoa, että jos ihminen on kovin suoleton, hän on varmaankin "sisurikko". Se johtuu myös geeneistä. Samassa perheessähän kaikki ovat paksuja.
Jokaisen kotihan on omanlainen, olet tehnyt omastasi sellaisen kuin halusit, puhuin vain omasta puolestani. Itse asiassa en pidä kalevalakoruistakaan, mutta lapseni pitää, joten käyttöä löytyi. Miksi sinua kiehtoo kirpparipalsta, jos et edes käy kirppareilla, outoa? Minusta on järkevää, että ihmiset kierrättävät tavaroita, joita eivät enää tarvitse tai joihin kyllästyvät. Eiköhän nuo pienten lasten äidit ole enimmäkseen kiinnostuneet etsimään lapsille hyviä käytettyjä vaatteita jne... Kun olin opiskelija, puin lapseni kauniisiin vaatteisiin, milläpä muulla olisin silloin pukenut, kuin iki-ihanilla kirpparivaatteilla. säästäväisyys periytyy, sen saa lapsiltaan.
rehevänmuotoista taideteosta kolmesta sulottaresta. Täytyy sanoa, että niissä sitä jotakin on, mitä nykyään monelta luuviululta puuttuu tykkänään.
on olemassa paljon väärennöksiä ja muita plagioita, laitan kuvat niistä alkup. kreikkalaisista,joita tarkoitan: http://en.wikipedia.org/wiki/Charites
vaan nuoria naisia parhaassa iässä. Miten ne on mahdettu saada pysymään paikallaan koko maalauksen ajan, kun ihan eloisilta näyttävät?
kaikenlaisia älypäitä sitä onkin...
Vai provoiletko vaan lämpimiksesi?
Sitäpaitsi menettääkö ihminen ulkoilu-oikeutensa, jos hänen painonsa saavuttaa tietyn pisteen?
Lapsiperheidenkin pitäisi ilmeisesti pysyä kotona laihojen sexyjen sinkkujen tieltä.
Itse en mene kirppikselle ihmisiä katselemaan (ehkä se johtuu siitä, etten ole laiha lapseton sinkku) vaan tutkailemaan jos löytyisi halpaa kiinnostavaa tavaraa.
Tunnustan, että julkean jopa työntää lastenvaunuja kiireisien, sexyjen, lapsettomien sinkkujen harmiksi. Rangaistuksen saan kuitenkin joka kerta paheksuvien katseiden, tuhahteluiden tai silkan vittuilun muodossa. Kyllähän se ymmärrettävästi ottaa päähän kun lastenvaunut tukkivat tien ja ihminen menettää 2.8 millisekuntia elämästään odotteluun. Mielestäni normaalihermoisen ihmisen tulee kuitenkin kestää tämä tai sitten pysyä kotona jos niin ahistaa. Kirppikset eivät ole ruuhkattomia vaikka siellä ei olisi yhtäkään lastenvaunua. Kirppikselle tulijan tulee varautua odotteluun, toisiin törmäilyyn ja satunnaiseen varpaille tallomiseen.
Ikävä kyllä näköjään saamistasi vastuksista päätellen kirppiksillä liikkuu enemmänkin puupäitä. Tämän muistaen aionkin ensi kerralla kirppiksellä kiinnittää hieman enemmän huomiotani muihin ihmisiin ja ajatella "tuossakin menee taas yksi niitä puupäisiä xxxxxxxx". ja hymyillä samalla leveää pilkallista hymyä.
En muuten ole läski äiti, vaan hieman kaljamahaa omaava mieshenkilö.
Tosiasia lienee, etteivät lihavat ole sen leppoisempia kuin muutkaan. Usein ne äidit huutavat naama punaisina jälkikasvulleen ikään kuin kaikki lapset olisivat kuulovammaisia. Esim. marketeissa kun eivät jaksa juosta lastensa perässä, niin hengästyvät ja rupeavat huutamaan.
Lihavissa, laihoissa ja meissä keskipainoisissa lienee kaiken sortin ihmisiä mitä luonteeseen tulee.
Ahtailla kirppiksillä on kohteliasta antaa muidenkin katsoa mitä loosseissa on eikä jumittua niihin pitkiksi ajoiksi, oli lihava tai laiha.
Edullisten ostosten tekoa kirppiksiltä ei muuten ole vielä kielletty normaalituloisilta, joten käyn vastakin, ihan sama vaikka köyhäksi haukuttaisiin. Ja jos ei lihavuus, niin ei köyhyyskään ole rikollista.
mieltä.....ei muuta kuin vaunut liikkeelle kirppikselle...hurry upia....
Lapsille opetetaan esikoulussa kärsivällisyyttä ja vuoronsa odottamista mutta aikuiset ihmisetkään kun ei sitä näköjään osaa...olisko aika opetella...
kovasti hengästynyt huutaa ? :))
avavaa lääkettä napsien ja muutenkin tättärää.Jos oot syönyt ittes läskiksi,mee liekäriin saat lääkettä henges taas kulukee,Ja sitten taas pystyt huutaan jälkipolvelles pers.....
on vähän vastaava kuin jos maantiellä tulee eteen edelläajavan traktorin takapuoli. Kyllä ihmisillä pitäisi olla sen verran kärsivällisyyttä, että malttaa odotella provosoitumatta tilanteen purkautumista, kuten kirppiksen käytävälläkin. Jos on kovin hätäinen luonne, syyt ovat yleensä syvemmällä ja juontavat juurensa jo varhaislapsuuteen. Psykoanalyysi voisi tuoda lohtua keinotekoisen hädän ja ahdistuksen esivaiheista.
samaa mieltä sun kans ja samalla vois tarkistaa tän hetkisen lääkityksen et onko ihan kohillaan vai kannattasko miettiä lääkkeen vaihtoa..
Kappas vain: näemmä lähteneet myös pääsiäisnoidat nettiliikenteeseen. Soisin kyllä heiltä hieman omaperäisempää tekstiä kuin ikäkulut "tarkista lääkityksesi" -repliikit.
Ja jos ei nyt ihan psykoanalyysia sentään kirppiksillä normaalivauhtia eteneville. Mieluummin sitten niille, jotka syyllistyvät omasta hitaudestaan.
fyysinen ominaisuus ja johtuu vaan vahvasta ruumiinrakenteesta, mutta hätäisyys sen sijaan menee jo psykologian puolelle.
tunnen yhden kaverin, joka on niin hätäinen, ettei osaa digiboksin kanavaa vaihtaa, kun pitäisi pari sekuntia ventata.
lapset, jotka äidit laahaavat sinne kirppikselle ostoksille.
Minä vuorottelin naapurini kanssa lapsenhoidossa ja kävin ilman lapsia vaateosoksilla.
Kyllä omalle lapselleen osaa ostaa vaatetta ilman sovitustakin. Sovitus on kuitenkin tosi rasittavaa vastahakoisen muksun kanssa.
Lapset pitkästyvät nopeasti niin kaupoissa kuin kirppiksilläkin.
taida lasta olla ja hyvä niin.En haluaisi ainakaan olla sinun lapsesi.Olet omaa napaasi tuijotteleva pikku sielu.
naapurini kanssa lastenhoidossa. Sinä et varmaankaan ole väleissä naapuriesi kanssa.
Laahaat lapsesi kirppikselle, kun et viitsi olla niiden kanssa pihalla, vaan kulutat aikaasi mieluummin tavaroita katselemalla.
mukaan,he saavat päättää mitä päälleen haluavat laittaa.Jos lapset jättää aina kotiin,mistä ne sitten mitään oppivat.Vähän suvaitsevaisuutta teiltä heikkohermosilta.Ei naapurit ole sitä varten,että lapset sinne pukataan,että päästään penkomaan tai myymään.Minulla on paljon naapureita ympärilläni,me käymme kaikki jopa yhdessä ison lapsilauman kanssa ostoksilla monilla kirpputoreilla.Kirjoitus ajan kohdasta päätellen,nuku jos hermot on nuin tiukalla.
tuovat heidät vastentahtoisesti kirppikselle, koska ITSE aluavat mieluummin kulkea kirppiksellä kuin tehdä lasten kanssa jotain mistä he pitävät. Tänäänkin kirppiksellä ainakin kolme lasta kiukutteli ja hoki: mennään kotiin mennään kotiin.
että aina tekee niinkuin lapsi haluaa.
Jos näin olisi, niin syötäisiin joka päivä karkkia ja juotaisiin limsaa...
Lapsilla on tapana valittaa asiasta kuin asiasta. Joskus aiheesta, mutta useimmiten kokeillakseen vanhemopiaan. Lapsi ei myöskään ymmärrä, että maailma ei ole pelkästään häntä varten (tätä ei tosin moni aikuinenkaan ymmärrä, kuten tämänkin ketjun viesteistä voi päätellä).
Pitäisikö mielestäsi vanhempien siis mennä vain sellaisiin paikkoihin joihin lapset haluavat?
Sinulla ei varmastikaan muuten ole omia lapsia.
tiedetään, että hän on uhmaikäinen. Toisilla se kiukuttelu vaan jatkuu aikuiseksi asti, kun kaikki on annettu periksi. Nämä ovat usein ainoita lapsia. Olisikin hyvä olla ikäistään seuraa jo varhain, ettei sitten isona näkisi niitä läskejä ämmiä joka paikassa.
:D
Varsinkin loppukaneetti on osuvuudessaan nerokas.
Nykyään usein aamulla varhain lapset kiskotaan ylös sängystä eikä anneta niiden nukkua. Kyllä univelka voi saada ihmisen kiukkuiseksi kuten varmaan nälkäkin eli kannattaa ennen syöttää ja edellisellä illalla ainakin tuntia aiemmin panna maata.
niin tulisikin mieluusti kirpparille. Esim. lupaamalla ostaa jonkin lelupussin, ne kun eivät paljon maksa. Vaikka itsellämme olisikin ollut pienenä liian vähän leluja ja kiristävä pipo, ei sitä kaikkea välttämättä kannata siirtää lapseen.
ollenkaan jos se on suurikin ongelma sinulle. Sillähän siitä pääse ettei tarvitse katella.Pakkoko sinne on nokkaa työntää jos ei juurikaan ole suvaitsevuutta. Mietipä vaan sitten kun itsestäsi tulee lihava vanhana....
Ei kaikista vanhoista tule automaattisesti lihavia.
Ja meilläkin on ollut lapsia, ei me olla mitään lastenvihaajia, vaikka arvostellaankin niitä, jotka nykyisillä ylileveillä panssarivaununkokoisilla lastenvaunuilla tukkivat käytävät. Sekä huutavat lapsilleen ikään kuin nämä eivät muuten kuulisi.
automaattisesti lihava kenestäkään, eikä lapsen synnyttämisen jälkeen ala itsekseen lihota, kyllä se on niin että jos syö enempi kuin kuluttaa niin lihooooooooo
vaikeaa?
voi raukkaa...
voi sentään pikkuista...
Monet tynmistyy kun ne on vaan kotona lasten kanssa. Komenteluääni kohoaa falsettiin. Ja paino nousee.
nuorena sairauteen, joka piti heidät laihoina.
Kaikki ei ole päältä katsoen sitä miltä näyttää.
Siksi en koskaan ulkomuodon perusteella tuomitse ihmistä. En edes itseäni.
Olen melkein kuusikymppinen ja käyn kirppiksellä muistelemassa.
"Ei me vanhat automaattisesti olla lihavia"
Mutta käytöstavat ja toisten ihmisten kunnioittaminen taitaa olla kadonnut...
Yleistän tässä niinkuin sinäkin teet...
Sitten ihmetellään mikseivät nuoret kunnioita vanhuksia hehehehehehehehhe
No ei minua sen kummemmin tarvi kunnioittaa, ihan normaali kanssaihmisen arvostus riittää.
En tosin ymmärrä, mistä suutuit. Siitäkö kun totesin että nykyään lastenvaunut muistuttaa kooltaan panssarivaunuja (lienevät turvallisempia pehmusteineen) tai että nonet vanhemmat kiljuvat lapsilleen. Nämähän ovat kenen hyvänsä tekemiä tosiasioita.
:D:D:D:D:D:D:D
"Nämähän ovat kenen hyvänsä tekemiä tosiasioita."
:D:D:D:D:D
kaikilla ole lapsia syystä tai toisesta eikä kaikki edes halua.
jos kirppiksellä on läskejä ämmiä, niin mitä se lastenlaitto tähän kuuluu?
edelliset puheenvuorot niin havaitsisit, että ylileveistä kuljetuksista ; nuoristä äideistä lastenvaunuineen juuri puhe on.
Siksi en ymmärräkään, miksi lapsettomuus kuuluu tähän keskusteluun. Joku esitti mieleipiteen että lastenvaunut on yliveveitä ja tukkii käytävät. Siihen joku, että kaikki ei halua lapsia. No minä jatkan: on erivärisiä käytäviä. Joillakin on matto, toisilla taas ei. lastenvaunut voi ostaa joko marketista tai erikoisliikkeestä. Äideillä on joko musta tai ruskea tukka.
Eli kaikkea mieleenjuontuvaa. Mutta ei päätä eikä häntää.
vai näytteletkö.Lueppa kaikki viel uudestaan.Kauhalla ei voi vaatia kun lusikalla on näköjään sulle annettu.
Luepppppppppppa pappa itse uudestaan: ei päätä eikä häntää. Häntä kuuluu koiralle. Missä koira? Kirppiksen pöydän alla. No onko myytävänä? Kuka pöljä sitä nyt koiransa myisi. No mitä myydään? Ei mitään - ai mutta ne lsäkit ämmät on myytävänä eniten tarjoavalle.
Näinhän keskustelut menee. Ei järjen häivää. haitanneeko sitten, ellei minulle poloiselle ole edes lusikalla annettu.
Lastenvaunut kaäytävällä. läski ämmä vieressä. Ei pääse ohi. Joskus vain se läski ämmä, ei lastenvaunuja. Ei ole tahtonut lasta. Tai sitten se ei ole saanut. Tai onko naimisissakaan. Onko ikinä saanutkaan kunnolla. Ettei olisi vallan neitsyt. Ja ollaanko nyt edes kirppiksellä. Onko se edes läskikään. Onko se nainenkaan.
kun piirin osastot on suljettu ja nämä idiootit on avohoitoon sysätty.Toivottavasti tää höppänä ei osaa liikku niin paljon et osais kirpputoreilla käydä.Lääkkees on siinä keittiön pöydällä.
Kotona anohtui taas ottaa aamulääke sori usein käy näin oon viä töissä meen kotiin vasta illalla. Illalla kuutamosillalla. Naamaa pyyhin vanhalla villalla ja huomisaamun aloitan hillolla tai hillalla.
Kirppikset on tuttuja koko maasta mutta surkeita nykyään. No mikäs ei olisi surkeaa. paitsi sitten se, mikä ei surkeaa ole. No niitä asioitahan on elämässä paljon. Eritoten elämä itse.
Oli muuten moni kirppis kiinni pääsiäisenä. Kirppiksenpitäjät vietti piinaviikkoa ja veti viinaa. Vaan mitä siitä. tulee uusia viikonloppuja. Minulle kun ei mikään riitä.
Niin ketjun aiheeseen. Läskit naiset. On niitä muuallakin kuin kirppiksillä. Minua inhotta erityisesti, kun ne hengittää suun kautta ja nenän kautta yhtaikaa ikään kuin niillä olisi keuhkoissa jokin tukos.
lapsia aletaan hankkia, olisi sentään syytä selvittää isyyskysymykset, etteivät ne olisi kenen hyvänsä tekoa. Miten sitten ajattelit periä ne elatusmaksut, jos ei ole tuon tarkempaa tietoa?
Miksei sitten voisi vastaavasti hannkia lapsiakin isättömiksi.
Isättömyys nääs periytyy.
nuo koeputkihedelmällisyydet ja muut geenijalosteet.
tekee kaltaisekseen. Tulee sitä lapsen pyöreyttä ja ajatusmaailma identifikoituu heihin, kun ei ole aikuista samaistumisen kohdentumaa.
jopa on...
No näköjään niitä joku muukin käyttää mikä linee synä
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=identifikoituu&btnG=Google-haku&meta=
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=kohdentuma&btnG=Hae&meta=
voi lihottaa. Oletko nähnyt laihaa kokkia? Samoin kasvit viihtyvät paskanhajussa.
kun vaan osaa ottaa onkeensa. Ihan samoin kuin tyhmyyttäkin. Riippuu aivan siitä, kumpaa on hakemassa. Laulussakin puhutaan Luojan viisaudesta, siitä kuinka tarkoituksellista kaikki kuitenkin on, kun sen oikein oivaltaa.
kuinka paksua kamaa, lähtee kiitämään. Ja Loirin laulussa, että nouseehan sieltä lattialta vähän isompikin ihminen, mutta kuinka se pääsee noin lujaa.
Tuo jos mikä kertoo keskivertosuomalaisten tämänhetken naisihanteista jotakin.
onkin siksi, että he ajattelevat pulleroiden olevan helpompia saaliita ja romanttisempia rakastajattaria, kun muutoinkin ovat antautuneet himojensa vietäviksi ruokapöydästä alkaen. Ja ehkä siitä yhtymäkohtia löytyykin todellisuuden kanssa.
kun taikinaa vatvoo
niin alkaa nousta ja kohota!
käy eniten pätkiä ja pitkiä, ja keskimittaisia
ei paljoakaan.
mua taas pännii että kirppareilla niin paljon silmälasipäisiä ihmisiä..ja ruskean takin näkeminen tekee pahaa..
Kirppiksillä käyvillä ihmisillä on hirveän risaisia kenkiä jalassa. Kerran näin yhden naisen, jolla oli kengät eri paria: toisessa jalassa oli musta sandaali, toisessa ruskea.
ruskeaan takkiin sitten liittyy. Ei sen pitäisi olla sen kummempi kuin muutkaan. Näin keväällä niitä näkee tavallistakin enemmän, kun ne ovat kovin muodikkaita.
vanhat rupsahtaneet eukot,jotka vuodesta vuoteen paskaansa myy.
olis paljon kertynyt. Vanhat myy ja nuoret ostaa.
Lasten leluja ja muuta lasten liikaa tavaraa nuoret vanhemmat tietenkin pistävät myyntiin ja
onhan niitä jonkun verran nuoria trokareitakin.
Tiedän muutaman nuorehkon kaverin, jotka keräävät tutuilta ja sukulaisiltaan kirppistavaraa. Oma hommansa siinäkin. Ei se minusta ole mitenkään tuomittavaa, jos ei mitään arvotavaroita maksutta ota.
ne hirveen pulleet.Pyöreähkö viel on siedettävä,mut sit ne ihan etoo,jolla kävellessä hyllyy ihrat.Kyllä se on kauheeta katseltavaa,säälittää aivan,niin nuoria toiset viellä.
kun niin oksettaa? Heillähän on vielä elämä edessä ja sanotaan, jotta joka ei kolmeenkymmeneen ole viisastunut ja kuuteenkymmeneen rikastunut, ei ole toivoa kummastakaan. Eli vielä ehtii laihtuakin. Jos ei muuten niin lääkärisetä kauniisti pyytää rutiinitarkastusten yhteydessä.
olla paskanoro,muakin etoo nuo läskien lyllyttäjät.Kyllä se on hirveen näköstä.Lääkäri setätkään ei teitä voi kohta auttaa,ootta te niin uskomattomia pakkauksia.Toivoa sopis et tulis se noro ja olis vaikka muutaman vuoden,eiköhän vähän läskit pienenis.Ei ainakaan varmaan niin hyllyis.
sitten. Väitän, että hyllyy, vaikkei olisi läskiäkään, kun hetekassakin jo pakenee.
mitä risaisemmat kengät on, että pääsee jalkakin hengittämään suunnitellulla tavalla. Itsekin ostin 60 euron sandaalit. Joa pitää jotain umpinaisia tossuja päivästä toiseen, ne alkavat haista niin, että koirakin pyörtyy eikä niitä kärsi riisua juuri lainkaan. Yöksikin ne pitää jättää oven ulkopuolelle, että henki kulkee.
Heheh.
Pitäisi olla enemmän vipinää sitten illalla, kun on päivän istunut tiskin takana.
Kävin vähän aikaa sitten kirppiksellä ja tais siellä joo yks "läski ämmä" pyöriä, mutta ei se mua haitannut. Mä olen sosiaalinen eläin ja katson uteliaana muita ihmisiä ihmisinä - en heidän vaatteitaan tai läskejään. Kirppiksillä on aika lailla kaikenlaista porukkaa - ja kaikenlaiset ihmiset tuo sinne vaatteita. Mä löydän joka kerta jotain, vaikken ole kauhean läski - 170 cm/49 kg. Ja vaikka joillain kirppiksillä olis pelkkiä telttoja, kai sieltä voi vaikka astioitakin hakea. Vai onko nekin lihonu lihavien ylisuurista hampurilaisaterioista?
tee. Poikani (19v) painaa 100kg, mutta näyttää varsin ohuelta, kun on parimetrinen. Sanoihan Reinikainen jo aikanaan, että alle satakiloiset onkin riisitautisia. Naisilla varmaan tuo skaala on ehkä hieman alenpana, kun ovat lyhyempiä, mutta pyöreääkin naiskauneutta on ihannoitu ja kaikki hyvä tulee aina uudelleen muotiin.
Pituus on 149 cm ja paino 70 kiloa ja ylikin.
painoindeksisi. Jos vastaus on yli 30, olet merkittävästi ihraantunut.
jaettuna pituuden neliöllä eli pituus viivan alle korotettuna toiseen potenssiin. Saadaan 100-kiloiselle 2-metriselle 100/2*2=25.
Lasketaanko kertolasku aina ennen jakolaskua, jos ei ole suluilla muuta osoitettu?
Mukava lukea, miten huitaisemalla tekemäni aloitus on saanut juttua aikaan muuten laiskanpulskealla palstalla. Lukijamääräkin on reilusti yli muiden.
Tässä taas nähdään, mikä ihmisiä kiinnostaa!
paino jopa kirppispalstalla. No arvasinhan sen ja ihan tietoinenhan tuo aloitus oli.
tiedottomana kirjoita mitä sattuu...
"ihan tietoinenhan tuo aloitus oli."
Eli provo
meitä hyvinvoipia kansalaisia kohtaan.
jos viitsii katsella ympärilleen ja huolestua näkemästään.Yhteiskunnallisesti loppujen lopuksi suuri raha aukko,kun ruvetaan terveys syistä sitten hoiteleen.Kaikki vain sen vuoksi,että kaikki pitää laittaa suuhun minkä näkee ajattelematta.
rahoista suurin osahan menee ylipainoisten hoitokuluihin...
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1350659
Ne lihavat ämmätkö ekaksi hoidetaan, jotka on tientukkona kirppiksillä?
sitä oikeutta edessä piisaa, kuten sanonta kuuluu. Kun nuo pulleat maatuskat on saatu hoidettua, sitten on vasta meitin vuoro.
ns. likvitidointia eli annetaan niin vahvat unilääkkeet, että taju lähtee ja kun sitten unissaan kävelee ja muutaman kerran kaatuu pää
kolmantena jalkana, ei hoitoa enää tarvii jatkaa ja yhteiskunnan varoja säästyy.
ja muita vuodeosastoja, kun henkilökunnasta on pulaa, mutta mihinkäs ne nuoremmat paksukaiset sitten lykätään?
ja jos vanhaksi elävät, sitten hoitoon.
on noin paljon suvaitsevaisuutta ja toisten ihmisten kunnioitusta jäljellä tässä kylmässä maailmassa...
rakkautta.Toiset ihmiset välittävät ja yrittävät saada toiset laihduttamaan.Tämä jos mikä on sitä lähimmäisen rakkautta,vaikka lihavalta nyt tämä asia pahalta tuntuukin.Asia täytyy sanoa suoraan,silloin siittä on vasta hyötyä.
Todella radikaaleja toimenpiteitä tarvitaan, jos ihmisen pinttyneitä syömätapoja meinataan saada muuttumaan. Ihminenhän on luonnostaan mukavuuttarakastava ja himojensa orja, joten esim. rasvan poisjättö leivän päältä vaatii jo hirveän motivaation.
tyhmä ja ajattelematon paska. Tällaiselle ihmiselle tulee sanoa päin naamaa, että "herää V***n pahvi!!!"
Tosin laihduttaminen vaatii vain itsekuria. Tyhmää päätä ei pelasta mikään.
on geeneissä. Perimällemme emme enää voi mitään, joten täytyy vaan yrittää elää sen kanssa. Usein siis samassa perheessä on useakin "paksuna". Lisäksi kirppiksillä näkee ylileveitä hameita, jotka voivat vetää jotain särkyvää lattialle.
siihenkin pystyy vain ihminen itse vaikuttamaan.Onhan se vääränlaista ajattelu maailmaa,että jos lapsen on maailmaan pyöräyttänyt,niin sit saa syödä itsensä läskiksi.Kyllä se meiltä itsekultakin lähtee siittä motivaatiosta.Millaiselta jokainen haluaa näyttää,Ei kukaan muu laita meidän suuhun ruokaa,kuin meidän oma pieni kätönen.Jokainenhan itse läskinsä kantaa,mutta se on terveysriski ja onhan se kevyempi liikkua kirpputorilla sipsuttaa eikä puuskuttaen läkähtymis pisteessä.
liikkeiden ovenpielessä kieltotaulun, jossa sanotaan, ettei ylileveillä hameilla tänne ole asiaa. Ne täytyy ilmeisesti jättää oven ulkopuolelle.
eikä juuri harrasta mitään ruumiillista, tulee vaihe, jolloin ei polvet enää kannakaan, koska tuo kerääntynyt ylipaino rasittaa tuki-ja liikuntaelimiä muun muassa. Halvemmaksi tulisi kaikin puolin vaan pitää itseään hoikkana, koska tuota ohuutta ei voi lääkkeillä korvata.
Johtuneeko siitä, kun iho kiristyy niin rypyt häviää ja näyttää varsin kauniilta. Koska monet naiset ovat turhamaisia, ehkä he ajattelevat, että ylensyönnilläkin sitten on sama vaikutus.
varsinkin, kun niiden alle mahtuu paljon tavaraa.
elintarvikeliikkeestä, kun ylileveän hameen alle oli piilotettu 3:n kilon lihapaketti ja muuta painavaa ja koko komeus sitten repesi ja rojahti pahaksionneksi (vai olisko hyväksi) kassan kohdalla. Hyvä sääntö siis, ettei kannata varastaa enempää kuin jaksaa kantaa.
SAMANLAISIA REHELLISIÄ IHMISIÄ NE ON KUN MUUTKIN ;P
Miehetkin on läskejä.
haukutaan. Kysy vaikka Lenitalta.
vaan naisten oikeuksien puolustamista. Mieskin voi olla feministi.
Sovinismi on naisten syrjimistä. Voiko nainen olla sovinisti?
Kun sitä oikeaa ei vaan ole kuulunut,täytyy tehdä valheellinen vastaava,ettei ihan mahoksi luulla.
tuo naisten vapautusliike.
ai niin... pitääkin mennä huomenna kirjastosta lainaamaan.. jos ei sitten ole juuri sinulla?
uhkaa taas laihoja. Nivelrikko paksuja. Ja tämä kireäpipoisuus taas on painoindeksistä riippumaton.
ovat lisääntymään päin, on varmaan hyväksikin olla edes vähän vastapainoa, että pystyssä pysyisi. Lisäksi niitä lihaksia tarvitaan tuon kaiken roinan kantamiseen sinne itseäänpalvelevaan hyllyyn.
emansipaatio niin löytyy netistäkin.
juuri söin. Huomenna menen kirpputorille pyllistelemään. Kuikeloäijät sitten kurkkii hyllyjen yli.
tee,mutta vällyjen alla voi tehdä.
pyllistelemään,epäilen,ihrat taitaa ottaa vastaan.Ihminenhän ylen syö suruunsa.Elämä ei ole oikein sujunut mielen mukaan,silloin on helpompaa pistää ruokaa yltiömäisesti suuhun.Perjantaisin tulee se ohjelma suurin pudottaja,on se hirveää ja vastenmielistä katsottavaa.Kannattaa lihavien sitä katsella,miettii varmaan sen jälkeen nakkien syöntiä.Kirppiksilläkin paljon vaatteita löytyy normaali vartaloisille henkilöille,harvemmin lihaville.Samoin voi kaupoistakin yleisesti sanoa,mitta tilaus työnä monelle varmaan täytyy nykyään tehdä,kun ympärilleen katselee.
miksi lapset voivat nykysuomessa pahoin.
Mitä muuta voi, jos kasvattajilla ei ole tippaakaan kunnioitusta toisia kohtaan.
liian syvään, ettet kaadu nenällesi,koska et pääse itse pystyyn ja tarvitaan 5 vahvaa miestä nostamaan ja kannattelemaan.
ja jään odottelemaan niitä riskejä miehiä!
Vähän liikaa on noita kalpeita ja laihoja; kaatuvat kun vähän tönäsee.
katsotaan,ketä tanttanaa nostetaan.Sulla ei ole toivoa ylös nousun suhteen.Naama kuin petol..... p.... Sun kannattaaa vältellä kirpputoreja,tai pysyä niillä lyhyillä munkki tangoilla pystyssä.
täällä. Ettet vain sekoittanut minua yhteen nettimorsiammeen.
Ne on vaan siellä messengerissä. Nämä jututhan onkin vaan meille 24-kesäisille ja siitä ylöspäin.
lukisivat ja kirjoittelisivat tänne. Vaan ne kasvattajat.
Surullista ajatella, että tässäkin ketjussa erikokoisia ihmisiä haukkuvilla on omia lapsia. Eivät ainakaan opi ihmisten kunnioitusta kotoa.
Pysy luuviulu poissa kirppateilta, kun noin pattiisi ottaa!
voi sietää kanssaihmisiään. Ja kaikki johtuu vaan siitä, ettei tule itsensä kanssa toimeen eli näkee oman riittämättömyytensä tavalla tai toisella muissa. Psykologiassa puhutaan arvon kieltämisestä ja politiikoilla taas on tapana siirtää huomio pois päivänpolttavista ongelmista tarttumalla johonkin vähempiarvoiseen.
se tarkoittaa, että kantasanana on politiikka, joka taipuu monikossa juuri noin. Tarkoittanet kuitenkin henkilöitä, jotka sitä tekevät. Eli pitäisikin sanoa poliitikoilla.
kahdennensadannen vastauksen!
jo yli kirjoitus virheellä,kun lasketaan kaikki palstat.
että suomessa asuu ystävällistä ja erilaisuutta ymmärtävää (ja ennenkaikkea sitä suvaitsevaa) kansaa. On lottovoitto syntyä suomeen (ellei satu olemaan ylipainoinen).
ylipainoinen. Se on vaan sitä normaalia vauvan pyöreyttä, joka pikkuhiljaa haihtuu, kun ikää karttuu. Ehkä rintaruokinnassa sitten enemmän pitäisi kiinnittää huomiota äidin ruokavalioon, ettei lapsi saisi liikaa niitä monityydyttämättömiä rasvahappoja.
Pitää sanoa monityydyttymättömiä rasvahapppoja. Monihan niitä on saattanut tyydyttää ja ehkä itsekin, mutta ei ole vaan saanut tyytyväiseksi.
lähimmäisiämme pidetään usein tyhmempinä ikäänkuin läskin paksuus olisi kääntäen verrannollinen järjen määrään. Silti on paksujakin ihmisiä, jotka ovat hyvinkin menestyneet elämässään ja päässeet jopa pidemmälle kuin monet laihat konsanaan.
oletetaan olevan tyhmää syödä liikaa kunnes se oikeaksi todistetaan.
kuin tienaa, on vaarassa laihtua.