Kuuluisia adventisteja

Paavali, Luther, Achrenius, Mauno Koivisto!
8246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ellen G. White... jaa ei niitä taida muita ollakaan.

Äänestä
  • sinä riittaseni:)

    Äänestä

  • Täällä tapasin muutamia kovia ellenistiä ihan adventistien palstalla. Timo Flink , kuhilas,seraja,kirjotettu on, Luna-Fortuna ja Anne_24.

    Äänestä

  • täällä kirjoitti:

    Täällä tapasin muutamia kovia ellenistiä ihan adventistien palstalla. Timo Flink , kuhilas,seraja,kirjotettu on, Luna-Fortuna ja Anne_24.

    tuo ei pidä paikkaansa. "kovia ellenistejä", ja pyh!

    Äänestä

mutta adventisteja on ollut kautta aikojen, myös pimeällä keskiajalla. Valdolaiset ovat yksi adventistien ryhmä joka eli 400-1500 luvulla. He odottivat Jeesusta ja viettivät sapattia.

Että eivät aivan kaikki ole aivan poikenneet pois totuudesta. Uskova 1 taas on mieltynyt valheeseen, joten hän ei edusta alkuseurakuntaa eikä sen jälkeläisiä. Adventistit edustavat nykyisin suurimpana kirkkokuntana vaimon puhtaita jälkeläisiä ja hyvä perintö meillä onkin vaalittavana!

Äänestä
  • Vai olivat nuo verenhimoiset valdolaiset adventisteja? Missä välissä he ehtivät miekkasodiltaan sapatinviettoon?

    Äänestä

  • niikö? kirjoitti:

    Vai olivat nuo verenhimoiset valdolaiset adventisteja? Missä välissä he ehtivät miekkasodiltaan sapatinviettoon?

    historia ihan sekaisin??? eiväthän valdolaiset miekkasotia käyneet, vaan heitä vainottiin miekkasodilla.

    Äänestä

  • onko sulla kirjoitti:

    historia ihan sekaisin??? eiväthän valdolaiset miekkasotia käyneet, vaan heitä vainottiin miekkasodilla.

    Italian katoliset piispat ovat pyytäneet maan
    protestanttiselta vähemmistöltä anteeksi niitä kärsimyksiä,
    joita enemmistökirkko on vuosisatojen kuluessa aiheuttanut.
    Italian valdolaiset ovat maailman vanhin protestanttinen
    ryhmittymä. Valdolainen kirkko syntyi 1100-luvulla.

    Roomassa valdolaiskirkossa pidetyssä jumalanpalveluksessa
    Perugian arkkipiispa Giuseppe Chiaretti, joka on Italian
    katolisen piispainkonferenssin ekumenian ja dialogin
    sihteeristön puheenjohtaja, luki italialaisten piispojen
    sanoman. Viestin mukaan piispat aloittavat vakavan
    työskentelyn muistojen sovittamiseksi, he tunnustavat
    historian taakan ja haluavat aloittaa menneisyydessä
    syntyneitten haavojen hoitamisen.

    Arkkipiispan mukaan viesti on myös osa valmistautumista
    Euroopan toiseen ekumeeniseen yleiskokoukseen, joka pidetään
    Grazissa Itävallassa 23.-29. kesäkuuta teemana "Sovitus -
    Jumalan lahja ja uuden elämän lähde". Graziin tulee edustajia
    kaikista Euroopassa edustetuista protestanttisista,
    anglikaanisista ja ortodoksisista kirkoista sekä
    roomalaiskatolisesta kirkosta.

    Valdolaiskirkon johtajiin kuuluva ja kirkon puolesta puhunut
    Gianni Rostan sanoi, että nyt on aloitettu matka pitkällä ja
    vaikealla tiellä, Jumala kuitenkin tietää, mihin tie johtaa.
    Valdolaiset ovat neuvotelleet jo pitkään katolisen
    piispainkonferenssin kanssa, ja neuvotteluissa on saavutettu
    monia myönteisiä tuloksia. Katolisten piispojen viesti oli
    kuitenkin merkittävä askel eteenpäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


esimerkkinä kirjoitti:

Paavali, Luther, Achrenius, Mauno Koivisto!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu