Koodi, jolla taustakuva ei liiku scrollattaessa

rsdppmmv

Kertokaa koodi jolla saan pysymään taustakuvan paikallaan. Ja turha laittaa mitään linkkejä kun niissä vaan lukee että "background-attachment:scroll;" mutta mihin vittuun se laitetaan että se toimii? Anteeksi mutta kun menee hermo perkele...

6

1612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poro1

      body
      {
      background-image:
      url('smiley.gif');
      background-repeat:
      no-repeat;
      background-attachment:
      fixed
      }



      TEKSTIÄ TEKSTIÄ TEKSTIÄ.....




      Eli tee osioon
      osio jossa tämä asia määrätään...

      • dhfhfjgjn

        KIITOS! Loistavaa! nyt toimii!!!


      • entäpäs.._

        Tässä selaisin nettiä juuri samaan ongelmaa ja täältähän se löytyi. Voisiko joku vielä kertoa miten tuon taustakuvan saa keskitettyä ettei mene tuonne reunaan ?


      • sdfsdfnat4
        entäpäs.._ kirjoitti:

        Tässä selaisin nettiä juuri samaan ongelmaa ja täältähän se löytyi. Voisiko joku vielä kertoa miten tuon taustakuvan saa keskitettyä ettei mene tuonne reunaan ?

        background-position: center;


      • alekstii

        Mulla oli ongelmia, että bg properties "fixed" ei toiminut kun IE:llä ja firefox selaili taustaa silti. Tällä CSS:llä toimii molemmissa moitteetta.


    • Vastatakseni ensin kysymykseesi sen omalla tyylillä ja sen ansaitsemalla tyylillä: Yritä nyt ensin perkele kokeilla muutamaa eri vittua, joihin työnnät sen koodin.

      Sitten oikea vastaus: Kiinteä taustakuva on huono ajatus miltei aina. Se on varmasti huono ajatus, jos et itse ole pystynyt edes vinkkien avulla (ominaisuudennimi background-attachment on teknisesti ihan oikein, arvo vain oli väärin) selvittämään asian _teknistä_ puolta, joka on se helpompi puoli. Teknisen ratkaisun löytämiseen ei tarvita juuri mitään ymmärrystä. Sen tajuamiseen, milloin taustakuvan kiinteys on fiksua, vaaditaan jo enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      197
      11742
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5539
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2847
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2445
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2374
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      1983
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1929
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1627
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1570
    Aihe