Pakistanissa oli kolme suomalaista lähdetyssaarnaajaa joutunut seuraamaan vierestä talebanien hyökkäystä kaupunkiin. Uutisessa pisti silmään, että yksi heistä oli työskennellyt sairaalan johdossa 30 v. ja toinenkin oli ollut 20 v. samassa sairaalassa töissä. Onhan se selvää, ettei kristitty voi mennä muslimimaahan saarnaajana, vaan on mentävä jonkin tavallisen ammatin valepuvussa. Parikymmentä vuotta sitten kirkkomme ei edes julkisesti myöntänyt, että täältä lähtee lähdetyssaarnaajia muslimimaihin. Ihmetyttää kuitenkin, tekevätkö tällaiset ihmiset lainkaan evankeliointi- ja julistustyötä, vai ovatko he vain kehitysapuun verrattavassa humanitaarisessa työssä.
Lähdetyssaarnaajat tulessa.
6
565
Vastaukset
- minä vaan
...voihan olla etteivät nämä lähetystyöntekijät edes ole kirkon palveluksessa. Vapaat suunnatkin tekevät lähetystyötä muslimimaihin.
Eri juttu sitten jos uutisissa on sanottu heidän olevan ev.lut.kirkon palveluksessa... itse kun en tuohon uutiseen ole tutustunut... - työllään
Työntekijät ovat Suomen Lähetysseuran työntekijöitä. Eikös sairaala olekin kristillinen sairaala? Pakistanissa saa ymmärtääkseni olla avoimesti kristitty. Siellä on kristillisiä koulujakin.
- Sarjatulta
Pakistanissa saa ehkä olla kristitty, mutta Afganistanissa ei ainakaan aiemmin saanut. Siellä on kerran tapettukin Suomen kirkon lähdetyssaarnaajapariskunta. Ja se lääkärintyöllä julistaminen, se pelastaa kyllä ihmishenkiä mutta ei ihmissieluja. Eihän ateistilääkärienkään väitetä julistavan työllään kristillistä sanomaa.
- ja on
On on niitä harhaoppisten koulujakin! murhaaja opettaa murhaamaan ja saatana nauttii harhautetuista valkeuden enkeleistä!
- kristinuskolla...
Mitä sillä kristinuskolla on sinne viemistä?
Satojen vuosien murjaajana oppima murhaajan taitoko?
Valehtelevat valkeuden enkelit ovat saatanan asialla! - Entinen lähetti
Islamilaisissa maissa olevat kristityt lähetystyöntekijät toimivat suurin osa omassa ammateissaan, vain harvat ovat päätoimisessa julistustyössä paikallisen kristillisen kirkon yhteydessä tai muuten. Toisin kuin Suomessa, useimmille muslimeille uskonto on jokapäiväinen hyvin luonteva puheenaihe. Sen vuoksi ulkomaiset kristityt työntekijät saavat ammatista riippumatta päivittäin vastata lukuisiin omaa uskoaan koskeviin kysymyksiin. Oma kokemukseni oli, että jopa tavallisella kauppareissulla joku myyjä tai toinen asiakas saattoi ruveta kyselemään, miten rukoilen tai paastoan (jos oli muslimien paastonaika) tai miksi vietetään joulua tai pääsiäistä jne.
Kristillinen sairaala palvelee kaikkia uskontokunnasta tai muusta taustasta riippumatta. Monet potilaat hakeutuvat sairaalaan sen vuoksi, koska köyhätkin saavat siellä ystävällistä kohtelua ja koska potilaat voivat pyytää henkilökuntaa myös rukoilemaan puolestaan. Kristillinen palvelutyö on oleellinen osa lähetystyötä - Jeesuskin paransi ja auttoi ihmisiä kokonaisvaltaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2443307Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592956Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,171975Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e631763Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121523- 1221466
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11394Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4711385