Anni Domini

Mies joka rakastaa itseään

Tällä palstalla on ollut paljon hyviä tulkintoja Juicen sanoituksista. Minua mietityttää Anni Dominissa kohta:

...Minä nautin ehtoollista, josta riittää puhumista, kultaisesta pikarista löytyi sähkö...

Mitähän se mahtaa tarkoittaa?

Kertookohan laulu taas yhdeltä ryyppyreissulta palaamisesta vai onko sen takana joku syvempi juttu? On muuten yksi J:n parhaista kappaleista!!!

10

7867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mirabilis_Jalapa

      Hieno kappale kieltämättä!

      Teksti on varsin monitulkintainen. Enpä osaa sanoa mitä kaikkea maestron mielessä on mahtanut liikkua sanoitusta tehdessään, mutta tässä muutamia ajatuksia.

      Kappaleen nimi on tietysti muunnos latinan sanoista "anno domini" joka tarkoittaa "herran vuonna". Anni taas oli Juicen silloinen naisystävä.

      Tuo kohta "minä nautin ehtoollista, josta riittää puhumista" voisi kyllä viitata siihen, että miehelle on viini maistunut, ja asiasta on tullut sanomista (tai voi tuo viitata esim. Juicen alkoholinkäytöstä juoruiluunkin).

      Siinä tapauksessa sanoitus todennäköisesti olisi kyllä saanut alkunsa jo melko kauan ennen "Sinä"-albumin julkaisua, koska kyseinen albumi julkaistiin pari vuotta maksan pettämisen jälkeen, ja Juice on muistaakseni sanonut sen olleen ensimmäinen levy, jonka hän teki kokonaan selvin päin.

      Toisaalta, kertosäkeessä lauletaan "vuodet kuin viini", ja kappaleen nimikin viittaa vuosiin. Viittaako ehtoollisviinin nauttiminen siis elämän vuosista nauttimiseen, "sähkön" löytymiseen elämästä itsestään?

      Mielenkiintoista sanoituksessa on myös uskonnollinen ulottuvuus, joka näkyy niin kappaleen nimessä, viittauksessa ehtoolliseen kuin viittauksessa basilikaankin (basilika tarkoittaa mausteen ohella myös tietynmallista kirkkoa). Mahtaako kappaleen jumala olla Anni?

      Jokaisella lienee tekstistä omanlainen tulkintansa, ja vääriä tulkintoja tuskin onkaan. Upea teksti todella!

      • Kylähullu (the last one)

        Lisäksi kappaleen osa "Olit polttavasti jäinen, temperoitu, täyteläinen, kevyt mutta hedelmäinen aromikas" on jonkun viinin tuoteseloste ja "Ransu-koira yksinäinen, mutta rikas", tulee siitä kun joku nainen kutsui Juicea ja Matti Pellonpäätä Ransu-koiriksi.


      • viiniköynnös
        Kylähullu (the last one) kirjoitti:

        Lisäksi kappaleen osa "Olit polttavasti jäinen, temperoitu, täyteläinen, kevyt mutta hedelmäinen aromikas" on jonkun viinin tuoteseloste ja "Ransu-koira yksinäinen, mutta rikas", tulee siitä kun joku nainen kutsui Juicea ja Matti Pellonpäätä Ransu-koiriksi.

        Minä taas olen ymmärtänyt, että laulussa puhutaan naisesta, joka on ikäänkuin viini. Tällöin ehtoollisen nauttiminen olisi niinkuin naisesta nauttimista... ja tuo kokemus on jollain tapaa pyhä, uskonnollinen. Ja nainen on mitä ilmeisimmin juuri tuo edellä mainittu Anni, Juicen silloinen naisystävä.


      • Juiceholisti

        Pakko sen verran tähän väliin nusaista pilkkua että "Sinä" ei ollut ensimmäinen albumi jonka Juice teki selvinpäin, vaan Syksyn sävel -singlekokoelman bookletissa hän kertoo tehneensä jo Dokumentin (1981) ilman väkijuomien vaikutusta :)

        Anni Domini on kyllä aika hieno biisi. Täysin ei ole minullekaan vielä avautunut, nämä Minä ja Sinä-albumit olivat tällaista kimurantimpaa ja runollisempaa ihminen ihmiselle-kamaa.


      • Tero12345

        Anni saattoi toki olla Juicen naisystävän nimi, mutta on myös vuotta merkitsevien latinan sanan "annus" ja italian "anno" monikko.


      • Tuulia-jolla
        Kylähullu (the last one) kirjoitti:

        Lisäksi kappaleen osa "Olit polttavasti jäinen, temperoitu, täyteläinen, kevyt mutta hedelmäinen aromikas" on jonkun viinin tuoteseloste ja "Ransu-koira yksinäinen, mutta rikas", tulee siitä kun joku nainen kutsui Juicea ja Matti Pellonpäätä Ransu-koiriksi.

        Tämä nainen joka kutsui Juicea ja Pellonpäätä Ransu-koiriksi oli nimeltään Anna-Mia Salo. Sitä on turha minulta udella minkä alan ihminen tämä Anna-Mia on, mutta "Siinäpä tärkeimmät"-kirjan mukaan tämä episodi sattui vuoden 1986 itsenäisyyspäivää seuraavana yönä kun Juice oli Tarjan kanssa ollut Linnan juhlissa, riidellyt paluumatkalla tämän kanssa ja sitten kotiuduttuaan lähtenyt Pellonpään kanssa Pirkanhoviin joihinkin pikkujouluihin. "Ja siinä on mulla kaks Ransu-koiraa" oli silloin tokaissut tämä mystinen Anna-Mia Salo.


      • Tuulia-jolla
        Tero12345 kirjoitti:

        Anni saattoi toki olla Juicen naisystävän nimi, mutta on myös vuotta merkitsevien latinan sanan "annus" ja italian "anno" monikko.

        Anni Domini-levyn aikoihini Juice seurusteli Arja Anneli Paunosen eli Annin kanssa, ja Anni on Juicen innoittajana tuolla levyllä, kannessa on Annin muotokuvakin josta kyseinen Anni itse ei pitänyt ollenkaan vaan uhkasi kai siitäkin Juicea käräjillä.


    • sk12
    • uppppp

      ......

    • Drmarakatti

      Hyvää infoa, tuo basilika on vähän katu läppää, viileemmin chillimmin vähän eri tupakkia..?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      147
      3664
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      95
      3594
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3143
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2490
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2152
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1357
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      92
      1189
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1041
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      978
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      957
    Aihe