Täällä on nyt vilauteltu taas sitä, että jehovantodistajat tekisivät rukseja tai muita merkintöjä ihmisten ovenpieliin.
Minulla ei ole koko JT-ajaltani jäänyt mieleen yhtään kehotusta tähän enkä ole itse tehnyt niin tai nähnyt kenenkään muunkaan JT:n tekevän niin.
Kyseessä on ns. kaupunkilegenda ainakin JT:n osalta.
Jehovantodistajat kirjaavat omiin muistiinpanoihinsa paperille tietoja ovikäynnin ajankohdasta, kohdatusta henkilöstä ja jätetystä kirjallisuudesta.
Mutta rukseja he eivät ovenpieliin tee.
Tässä siis toipuvan jehovantodistajan juudaansuudelma kärvisteleville jehovantodistajille :) "Luopiohan valehtelee aina."
Minulla ei ole koko JT-ajaltani jäänyt mieleen yhtään kehotusta tähän enkä ole itse tehnyt niin tai nähnyt kenenkään muunkaan JT:n tekevän niin.
Kyseessä on ns. kaupunkilegenda ainakin JT:n osalta.
Jehovantodistajat kirjaavat omiin muistiinpanoihinsa paperille tietoja ovikäynnin ajankohdasta, kohdatusta henkilöstä ja jätetystä kirjallisuudesta.
Mutta rukseja he eivät ovenpieliin tee.
Tässä siis toipuvan jehovantodistajan juudaansuudelma kärvisteleville jehovantodistajille :) "Luopiohan valehtelee aina."
Vastaukset 14
Vanhimmat
.. ettei valheen turmio meitä voita! :D
Jonkun muun rukseja sit, tai sitä samaa urbaanilegendaa kuin ehkä n. 50% ihmisten muistakin höpinöistä. Sen toki tiedän että on muistiinpanoja ja ainakin meidän mutsilla on kartat ja niissä merkinnät.
>>Täällä on nyt vilauteltu taas sitä, että jehovantodistajat tekisivät rukseja tai muita merkintöjä ihmisten ovenpieliin.
Mulla oli lyhyt sorkkarauta k-laukussa ja irrotin oven vuorilaudan ja laitoin ruksin sinne. Sitten naulasin vuorilaudan paikoilleen. Toista kertaa aluetta kiertäessä, irrottelin ensin vuorilaudan ja katsoin miten ovenavaaja oli edellisellä kerralla reagoinut. Siinä oppi toimimaan huomiota herättämättömästi.
No minäpä pirskottelin Hemopurea portinpieliin niille, jotka ottivat Vartsikan :)
Jotta Herran enkeli menisi heidän ohitseen ja säästäisi heidän esikoisensa.
sulla meni kyllä pikkasen överiksi sorkkarautahommat.
>>No minäpä pirskottelin Hemopurea portinpieliin
Niin sitä pitää, se on ainakin lähempänä alkuperäistä menoa, onhan se elukan verta. Se toinen Vt-seuran hyväksymä,polyheme, onkin yli-ikäistä 'maailmallisen' luovutusverta.
>>sulla meni kyllä pikkasen överiksi sorkkarautahommat.
Näin, poliisin ohella, useampi isännöitsijäkin asian ilmaisi. Mitä sitä en olisi tehnyt Ainoan Oikean Totuuden eteen ja saihan sillä aidon vainontunteenkin päälle.
Kun jehovantodistajilla on usein tapana kun lahkon kielteisiä piirteitä tuodaan esille, ottaa puolestaan esiin jokin vielä pahempi epäkohta muussa uskonnollisessa yhteisössä, niin jehovantodistajain puolesta esiintuon tietämäni tapauksen menneiltä ajoilta,
jolloin maailmallinen nähtyään itselleen vastenmielisen henkilön liikkeellä, meni ja teki tarpeensa tämän kotirappusille. Jehovantodistajien arvon kohottamiseksi on siis korostettava, että tekijä oli maailmallinen.
Sana "maailmallinen" on jehovantodistajien omaa slangia. Kuinka läheisissä välilöissä olet heidän kanssaan, kun sanot, että puhut heidän puolestaan (eli et itse ole "oikea jt")?
Käsitin, että ei tuo "puolesta" oikeasti tarkoittanut kehua lahkoa, vaan on sitä mieltä että lahko käyttää naurettavia ja järjellisesti kestämättömiä perusteluita.
Eihän lahkon ansio siitä nouse eikä loukkaavat teot ihmisten ovillä siitä poistu, että joku lahkoon kuulumaton tekee vielä suuremman loukkauksen.
En siten pitäisi häntä kaappijehovantodistajana.
Kiitoksia!Totta puhut.
Muistakaa myös vihkonne laiton rekisteri ihmisistä
...silti sitä harjoitetaan.
Eli en menisi vannomaan rukseistakaan.
Ollessani pikkuinen tyttönen, en mikään tylleröinen, punaposki pulleroinen .. vaan sellainen kait aika tyypillinen mielenterveysongelmista kärsivä lapsi raukka jonka äiti oli hurahtanut jehovantodistajalahkoon omien, myös oman äitinsä mielenterveysongelmien kautta. Muoriparka oli menehtynyt mielisairaalassa saiarastuttuaan paranoidisuuteen, kaiketi skitsofreniaan ja äitini kotona elettiin "maanpäälisessä helvetissä" jossa myönteisyyttä ei ollut ja jotenkin se mitä meillä sit tapahtui oli tavalla jos toisellakin seurausta aiemmista tapahtumista.
Meille oli jossakin vaiheessa änkenyt jehovantodistajia ja mutsi hurahti niin täböillä siihen mukaan kuin vaan voi.
Niin minäkin. Mutta kuinkas sitä voi 0 vuotiaana osata olla kovinkaan kriittinen? Etenkin jos joka kerran kun kyselee jumalasta saa vastaukseksi pelkkiä uhkakuvia ja syyllisyyden ja häpeän tunteen vain siksi että on ihminen ja etenkin lapsi, jonka pitää käyttäytyä lapsellisen typerästi.
Niin..
Ja tietenkin sai selkäänsä, risusta joka ainoasta sanasta tai teosta josta hiukankin löytyi jotakin epätäydellistä - siis sen paranoidisen koodiston mukaan.
Ai jumankauta mitä "elämää".
Minä olin pikkujulistaja!
Ankara, säälimätön syyllistäjä.
Kiersin siellä naapurustossa levittämässä syynnintuntoa, herättelin ihmisten syyllisyyttä.
Tottakai kun en itse ollut osakseni muuta saanut.
Minähän olin läpeeni paha eikä minussa ollut mitään myönteistä.
Siis mukamas noin vaikka minussa on ollut yhtäläillä potentiaa niin hyvään kuin pahaan.
Jahtasin erästä pikkupoikaa aktiivisti.
Vannottelin hänelle että jos hän ei lupaa uskoa jumalaan niin hänen käy todella, todella huonosti.
Olin kerran saanut jostakin lakritsipatukan ja maanittelin sen avulla tuota naapurinpoikaa pelastuksen tielle.
Noh..
Onneksi olen saanut mielenterveysongelmista yliotteen. Nykyisin oireilen vain neurologista poikkeamaani eikä tulis mieleenikään ajautua johonkin neuroosiin tai psykoosiin jos vain jotenkin sellaisen voin välttää.
Olen jopa sitäkin fundeerannut että olenko oikeasti edes poikkeava.. sillä kaikissa ihmisissä on jotakin poikkeavaa ja meitä ihmisiä voidaan jaotella loputtomiin kaikenlaisiin kategorioihin ja tämä meikäläisen autistisuus on normaalia ihmisenä olemista siinä kuin joku muukin tyypillisyys.
Toisentyyppisiä vaan on enemmän kun ovat riippuvaisempia sosiaalisesta kanssakäymisestä ja siinähän se seksuaalinenkin kanssakäyminen sit mahdollistuu samalla kun lähikontaktissa nyhjäillään.
Mutta kukapa sen osaa vakavasti määritellä että millaisia ihmisten "oikeesti" pitäis olla.
Paranoidisia tai muuten "hulluja". Psykoosissa/neuroosissa.. no ei. Mitaksi käy kyky huolehtia itsestään. Muistaako ravita itseään asiallisesti, onnistuuko lepääminen plaaplaaplaa.
Mun äidinäiti menetti kait otteen elämään sota-aikana. Oli pula-aika ja terveyttä tukevaa ravintoa ei ollut. Ehkä se laukaisi mielisairauden, joka sitten jatkoi etenemistään toiseen polveen ja minussa kolmanteen.
Neljäs polvi alkaa olla jo mainiosti "kuivilla".
Omalla jälkikasvullani on ollut vain yksi orastava psykoosi n. 25v. kieppeillä.
Ikä jonka tutkijat ovat havainneet olevan erityisen riskialtis skitsofreniaan sairastumiselle. (lukihäröisille ja muuten hätähisen ylimalkaisesti lukeville
>>Tässä siis toipuvan jehovantodistajan juudaansuudelma kärvisteleville jehovantodistajille :) "Luopiohan valehtelee aina."
Oli muuten mielenkiintoinen ote asiaan. Siinä voi mennä kokeneemmallakin jehovantodistajalla puurot ja vellit sekaisin kun "saatanallinen luopio" alkaakin yksäkkiä veistelemään jehovantodistajuudesta sellaisia totuuksia, jotka hänenkin on helppo hyväksyä. Lähiskin yltyi jopa kiittelemään - ennenkuulumatonta. Tästä olisi ainesta jopa uutissivuillesi - hehheh... "Luopio ei valehdellutkaan!"