Rakennettavan talomme piirustukset ovat valmiit ja aika valaistussuunnittelijalle olisi ensi viikolla.
Satuin lukemaan tänään netistä AD-Lux Oy:n www.sivuilta Kodin valaistusoppaan, jossa kerrottiin päivänvalolampuista.
En ollut aiemmin kuullutkaan koko päivänvalosta ja nyt olisin kovasti kiinnostunut kommenteistanne.
Siis onko nämä Ad-Luxin sivut pelkkää markkinointipuhetta vai onko kommenteissa jotain perääkin? Mieshän moittii lähes kaikki nyt muodissa olevat valaistusratkaisut. Halogeenilamput ovat näemmä kaikkein kamalinta, mitä voisi valaistukseensa laittaa. Ja minä kun olin juuri noita halogeeneja laittamassa kotiini.
Pääni meni aivan ymmyrkäiselle.
Kertokaa kokemuksistanne. Onko päivänvalo "kovaa" ? Entä valaisimien hintataso ?
Päivänvalolamput ja -valaistus ???
16
14078
Vastaukset
- daylight?
muutama päivä sitten ja sain lainaksi kotiin kyseistä päivänvaloa tuottavan loisteputken. Ja onhan se valo aika erilaista verrattuna tavallisten valaisimien tuottamaan valoon, sitä en ehkä osaa sanoa onko parempaa ... syynä ehkä se että on niin tottunut tähän "likaiseen" valoon. Ensivaikutelma on ehkä että valo on kovaa/kylmää ...
Ainakin kävi aika selväksi että vähintään koko huone tulisi olla samantyyppisillä valasimilla valaistu. Sekavalo ei taida olla hyvä ratkaisu.
Hinnat ovat tietysti aika kovat mutta toisaalta lamppujen kesto pitäisi olla aika hyvä. Ymmärsin myös että loppukeväästä/alkukesästä pitäisi tulla uusia lamppuja/valaisimia (uudesta tehtaasta?) jolloin hinnatkin tippuvat huomattavasti. - sanoo suunnittelija
surkea ratkaisu yleisvalaistukseen. Kannattaa olla avoin ehdotuksille ja harkita vakavasti esim pienloistelamppu-downlighteja tai epäsuoraa yleisvaloa jos se sopii taloon arkkitehtoonisesti. (Tänä keväänä ei muuten enää ole tullut yhtään rakentajaa joka olisi halunnut ylesivaloksi halogeeneja, viime keväänä niitä oli vielä 9 kymmenestä..) Kohdevalot (jos sellaisia tarvitaan) voivat olla halogeenejakin, mnimetallit on tehokkaampia mutta toisaalta niitä ei voi himmentää.
Päivänvalo on makuasia, moni ei välitä noista kylmistä sävyistä. siinähän on vain kyse lampun tyypistä, ei muusta. Adluxin sivuilla on kyllä ihan kunnioitettava kuvakokoelma esim asuntomessutalojen valaistuksista, niitä kannattaa tutkia. Kommentit on vähän subjektiivisia, mutta kuvista voi saada ideoita.- Talon rakentaja
Kerrotko vielä tarkemmin, mikä on pienoisloistelamppu-downlight?
Epäsuora yleisvalo tuntui tosiaankin ajatuksena ihan hyvältä, mutta tuo päivänvalon koleus vähän mietityttää.
Tarkoititko siis, että epäsuoran yleisvalon voisi toteuttaa noilla em. pienoisloistelampuilla, vai mitä? Onko näiden pienoisloistelamppujen valo sitä saastanutta keltaista valoa ? - sanoo suunnittelija
Talon rakentaja kirjoitti:
Kerrotko vielä tarkemmin, mikä on pienoisloistelamppu-downlight?
Epäsuora yleisvalo tuntui tosiaankin ajatuksena ihan hyvältä, mutta tuo päivänvalon koleus vähän mietityttää.
Tarkoititko siis, että epäsuoran yleisvalon voisi toteuttaa noilla em. pienoisloistelampuilla, vai mitä? Onko näiden pienoisloistelamppujen valo sitä saastanutta keltaista valoa ?suht siististä downlightista. Niinkuin nimi sanoo, se valaisee suoraan alaspäin.
http://www.fagerhult.com/shop/produkt.asp?sprak=3&kategori_id=3&serie_id=221&produkt_id=616
Epäsuora valaistus taas tehdään vaikkapa tällaisella:
http://www.idman.fi/prodinfo.asp?groupid=732&languageid=FI
se on epäsuoraa koska valonlähde on asennettu niin että se ei näy (=rakenteen taakse) ja niinpä valaisimen ulkonäöllä ei ole väliä. Arkkitehdit sanovat tätä myös näkymättömäksi valaistukseksi.
Kaikkiin loistevaloihin saa ihan mitä sävyä haluaa, saastuneesta lähtien..
http://fi.wikipedia.org/wiki/Värilämpötila
meillä on kotona ne saastuneet. - sähkötukka
Talon rakentaja kirjoitti:
Kerrotko vielä tarkemmin, mikä on pienoisloistelamppu-downlight?
Epäsuora yleisvalo tuntui tosiaankin ajatuksena ihan hyvältä, mutta tuo päivänvalon koleus vähän mietityttää.
Tarkoititko siis, että epäsuoran yleisvalon voisi toteuttaa noilla em. pienoisloistelampuilla, vai mitä? Onko näiden pienoisloistelamppujen valo sitä saastanutta keltaista valoa ?Nuo valon sävyt ilmoitetaan värilämpötilana(K=Kelvin) .
Ne menevät jotenkin näin:
2700K Kellertävä (saastunut)
3500-4000K Lämmin valkoinen
5000K valkoinen
5500-6500K Päivänvalo(ehhä hitusen sinertävä)
Loisteputkia saa kaikilla noilla sävyillä. Jos tuo päivänvalo tuntuu liian kovalta niin voi ottaa välimallin. Loisteputkissa, pienloisteputkissa ja energiansäästölampuissa noita sävyjä ilmoitetaan koodeilla esim. 827, 830, 840 tai 950 Näissä tuo ensimmäinen numero tarkoittaa värintoistoindeksiä mitä suurempi sen parempi. Kaksi jälkimmäistä tarkoittaa värilämpötilaa 27 = 2700K, 30 = 3000K jne..
Minua miellyttää eniten ehkä tuo 4000-5000K alue. - kelvineille
sähkötukka kirjoitti:
Nuo valon sävyt ilmoitetaan värilämpötilana(K=Kelvin) .
Ne menevät jotenkin näin:
2700K Kellertävä (saastunut)
3500-4000K Lämmin valkoinen
5000K valkoinen
5500-6500K Päivänvalo(ehhä hitusen sinertävä)
Loisteputkia saa kaikilla noilla sävyillä. Jos tuo päivänvalo tuntuu liian kovalta niin voi ottaa välimallin. Loisteputkissa, pienloisteputkissa ja energiansäästölampuissa noita sävyjä ilmoitetaan koodeilla esim. 827, 830, 840 tai 950 Näissä tuo ensimmäinen numero tarkoittaa värintoistoindeksiä mitä suurempi sen parempi. Kaksi jälkimmäistä tarkoittaa värilämpötilaa 27 = 2700K, 30 = 3000K jne..
Minua miellyttää eniten ehkä tuo 4000-5000K alue.1900K = kynttilä
2700K = hehkulamppu
3000K = auringonlasku, halogeenilamppu
4000K = talvipäivän suora auringonvalo (aurinko matalalla, 20° horisontin yläpuolella)
5500K = suora auringonvalo noin keskimäärin (kesällä & keskipäivällä kylmempääkin)
6500K = suora siniseltä taivaalta tuleva, hyvin kylmäsävyinen valo, yhdessä = päivänvalo
7000K = pilvisen päivän valo
>10000K = siniseltä taivaalta tuleva valo
Värintoistoindeksissä suurempi luku on värintoiston kannalta parempi, mutta 9-sarjalla valotehokkuus (valon määrä / lamppu) voi olla puolet huonompi kuin 8-sarjalla. Muutoinhan niitä käytettäisiinkin joka paikassa.
- mallikapppale
Niin kuin joku jo tuossa aiemmin kirjoittikin, niin hommatkaa vaikka yksi päivänvalolamppu jo etukäteen ja katsokaa omin silmin miltä sen valo näyttää.
Olen samaa mieltä toisen kokeilleen kanssa, että sävy on kylmähkö ja uskoisin sen johtuvan juuri siitä, että olen (olemme) niin tottuneita keltaisiin ja jopa vihertäviin lamppuihin, että luonnollinen valo vaikuttaa epäluonnolliselta. Useinhan noita käytetään juuri epäsuorassa valaistuksessa, jolloin valon väriin vaikuttavat tietysti myös heijastavat pinnat.
Päävalaistuksen päätimme toteuttaa tällaisilla moderneilla loisteputkilla (epäsuorana ja himmennettävänä). Lisäksi tietysti erilaisia sisustusvaloja, mutta ei halogeeneja.
Valaisimet maksavat kohtalaisen paljon. Ei kuitenkaan kannata tyytyä ensimmäiseen tarjoukseen, vaan vaivata päätään hieman enemmänkin asian kanssa. Muutamat ovat ostaneet valaisinsarjansa Saksasta ja säästäneet huomattavan paljon. Kaikki ulkomaiset sarjat eivät kuitenkaan ole suoraan sopivia suomalaisiin järjestelmiin. Jos jostain tulee vastaan houkuttelevan halpoja valaisimia, niin ne eivät todennäköisesti ole oikeita päivänvalovalaisimia. Adluxkin niistä varoittelee, mutta muista että adlux ei ole ainoa vaihtoehto. - Valopää
Jos päivänvalovalaistus tuntuu totuttelunkin jälkeen turhan kylmäsävyiseltä, voi loistelamput helposti ja melko edullisesti vaihtaa lämpimämmän sävyisiin. Sopiva värilämpötila riippuu paljon sisustuksen väreistä ja makuasioista.
Kyllä AD-luxin sivuja kannattaa lukea, mutta kannattaa pitää myös mielessä, että ne ovat kaupalliset sivut. Mielestäni joitain ihan hyviäkin valaistusratkaisuja on haukuttu turhan paljon ja epäsuoraa valaistusta mainostettu vähän liikaakin. Paljon on toki asiaakin.
Aiheesta on keskusteltu aikaisemminkin ja mielipiteitä on puolesta ja vastaan. Kirjoita tuohon hakuun ad-lux tai päivänvalovalaistus, niin löytyy paljon vanhoja viestejä. Itse suosittelen tutustumaan päivänvalovalaistukseen. Yleisimpiä loistelamppuja saa päivänvalon sävyisinä ihan sähköliikkeistäkin edulliseen hintaan. Eniten AD-luxin lamppuja sävyltään vastaavat lamppujen värikoodit 950 ja 954.- Talon rakentaja
Kiitos vastauksista ja vinkistä, että asiaa on käsitelty jo aiemminkin.
Tämän valaistuksen osalta näyttää olevan ihan sama asia kuin kaiken muunkin rakentamiseen liittyvän osalta. Mitä enemmän asiohin tutustuu, sitä vaikeampaa on päättää, mitä haluaa. Vaihtoehtoja on niin paljon.
Oli noista aiemmista viesteistä se hyvä puoli, että en ehkä aivan suin päin syöksy kaikkiin noihin Ad-luxin ajatuksiin ja laitteisiin. Tosin kyllä valaistusoppaassa oli paljon hyvääkin. Tiedänpähän maanantaina suunnittelijan kanssa, mistä keskustellaan. Talon rakentaja kirjoitti:
Kiitos vastauksista ja vinkistä, että asiaa on käsitelty jo aiemminkin.
Tämän valaistuksen osalta näyttää olevan ihan sama asia kuin kaiken muunkin rakentamiseen liittyvän osalta. Mitä enemmän asiohin tutustuu, sitä vaikeampaa on päättää, mitä haluaa. Vaihtoehtoja on niin paljon.
Oli noista aiemmista viesteistä se hyvä puoli, että en ehkä aivan suin päin syöksy kaikkiin noihin Ad-luxin ajatuksiin ja laitteisiin. Tosin kyllä valaistusoppaassa oli paljon hyvääkin. Tiedänpähän maanantaina suunnittelijan kanssa, mistä keskustellaan.Valaistuksen ja valon väriä ei pidä tarkastella
tuijottamalla sitä valonlähdettä eli lamppua,
vaan esim. miltä iho...kasvot, ja vaikkapa käden-
selkämys näyttää ko. valossa.
Tuosta ilmiöstä on kysymys, kun valon sanotaan
olevan likaisen keltaista puhuttaessa 2700-3000
kelvinin lampuista, joiden valossa iho näyttää
kuitenkin miellyttävältä.
Hyvässä valalaistustoteutuksessa valaisimen
lamppu ei näy lukuunottamatta jotain kuriosi-
teettiä, anntiikkilammua, kynttilää jäljit-
televää ja vastaavaa.
- sun.
asunnos IKKUNOITA. Mitähän valoa sieltä tulee..PÄIVÄNVALOA. Niin, silloin kun ei ollut sähkövaloa, tehtiin kaikki päivänvalossa tai kynttilänvalossa.
Miten valo vaikuttaa sinun aivoihin, ei ole vieläkään täysin tutkittu juttu. Mutta, olemme kasvaneet miljoonia vuosia taivasvalon alla, miksi nyt yhtäkkiä joku värisävy 830 olisi parempi kuin joku 865 tai 950.
Mutta niin tai näin, loisteputkivalaisimeen voi valita just sellaisen värisävyn kuin haluaa. - sitä mieltä
että AdLuxin valaistusopas on yhden miehen mielipide sisävalaistuksen suosituksista, tosin tuota lueskellessa vaikuttaa ettei muita vaihtoehtoja kirjoittajan mielestä ole olemassakaan. Tuossa oppaassa on myös paljon hyvää, valitettavasti se ei kaikille avaudu, toivottavasti suunnittelijasi on oikeasti ammattitaitoinen.
Tosiasia on että maahan tulevan auringonvalon "väri" vaihtelee suuresti, (auringonlaskun n. 2000K keskipäivän kymmeneen tuhanteen?). Ilmakehä taittaa spektriä punaiseen päin, varsinkin Suomen leveyspiireillä talviaikaan. Tästäsyystä on standardoitu standardiluonnonvalo_loisteputki, D65 = 6500K. Ihmisen silmä on tottunut luonnossa esiintyvän valon/värin suhteeseen. Pienissä valaistus voimakkuuksissa päivänvalovalaisin todella näyttää kylmältä. Yleensä kodissa on valaistusvoimakkuus luokkaa 100 lux, jolloin hehkusäteilijät ovat USEIN miellyttäviä.
Kokeileminen kannattaa, optimisti ei opi ja pessimisti ei pety. Itse en kannata päivänvalon tuomista valaisimien kautta kotiin. Kerran olen niitä tuputtanut/vaatinut, tällöin kyse oli ´valohoitohuoneesta´ jonka valaistusvoimakkuuden suunnittelin käyttötasolle 85 cm lattiasta n.2500 lux:ia. Tälöin n. 15m² huoneeseen tuli 5 kpl 2*49W loisteputkivalisimia.
Itse olen suunnilleen vuoden päivät elättänyt itseni sähkö/valaistussuunnittelulla ja voin todella vahvistaa että tieto lisää tuskaa. Laskelmat ja omat mieltymykset eivät aina ole vastanneet asiakkaan mieltymyksiä.
-´Päivänvalo´ ei nosta valaisimen hintaa.
-Halogeenit sopivat valaistukseen lisänä.
-Valaistus opas vaikuttaa mainoslehtiseltä.- Tyhmä maksaa liikaa
Itse tilasin täältä reilusti alle puoleen hintaan verrattuna esim. Adluxiin:
http://www.androv-medical.com/
Valon väri ja CRI (6000K/95) jopa parempia kuin esim. Viva-Liteissa. Eli täyden spektrin päivänvalolamppu järkevään hintaan. - päivänvalolamppu
Tyhmä maksaa liikaa kirjoitti:
Itse tilasin täältä reilusti alle puoleen hintaan verrattuna esim. Adluxiin:
http://www.androv-medical.com/
Valon väri ja CRI (6000K/95) jopa parempia kuin esim. Viva-Liteissa. Eli täyden spektrin päivänvalolamppu järkevään hintaan.Miten sieltä voi tilata? Sivuilla ei ole Suomea toimitusosoitetiedoissa ja tilausinfosivulla kerrotaan, ettei kaikkiin EU-maihin toimiteta?
- hyvä hinta-laatu
päivänvalolamppu kirjoitti:
Miten sieltä voi tilata? Sivuilla ei ole Suomea toimitusosoitetiedoissa ja tilausinfosivulla kerrotaan, ettei kaikkiin EU-maihin toimiteta?
androw-medical.de tuolta käy tilaamassa, tosin postikulut 20€ mutta isommassa satsissa ei tunnu miltään
- ----
hyvä hinta-laatu kirjoitti:
androw-medical.de tuolta käy tilaamassa, tosin postikulut 20€ mutta isommassa satsissa ei tunnu miltään
Internetkeskustelujen perusteella hinta/laatu-suhde ei todellakaan ole hyvä. Hinta on edullinen, mutta laatu todella surkea, eli suuri osa lampuista hajoilee ennenaikaisesti tai lamput ovat jo valmiiksi rikki. Valo kyllä sinänsä on laadukasta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu312735- 1322445
Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti142031Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett151843- 161356
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731317- 1061294
- 93997
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks144975Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon20923