Oletteko havainneet merkkejä siitä, että naispappeuden pääosin torjuvissa, luterilaisen kirkon sisällä toimivissa järjestöissä olisi nyt konkreettista pyrkimystä siirtää toimintaa kirkko-organisaation ulkopuolelle?
Tai luoda konkreettinen "varjo-organisaatio", jonka puitteissa vanhan kannan mukaista toimintaa jatkettaisiin kuitenkin pysyen kirkon jäseninä?
Tai luoda konkreettinen "varjo-organisaatio", jonka puitteissa vanhan kannan mukaista toimintaa jatkettaisiin kuitenkin pysyen kirkon jäseninä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi kun kirkko jakautuisikin kahtia ja kirkko joka pohjautuu raamattuun jatkaisi "vanhoillisesti". Ja toinen olisi modernimpi.
Odotan kuitenkin taistelua Sanan pohjalta, että totuus kirkastuu niille, jotka ovat autuuteen valitut.
Odotan kuitenkin enempi sellaista vielä, että luterilainen kirkko ryhtyy avoimesti erottamisen linjalle. En myöskään kannata Böömin veljien tapaista uhmakkuutta (erota ilman taistelua), vaan taistelua kirkossa Raamattuun argumentoiden, oikean opin puolesta ja sitten tulla kirkon toimenpiteiden johdosta erotetuksi. Olen Lutherin linjalla asiassa, josta seuraavassa liitteessä:
http://www.nic.fi/~aahola/Todistaja/2004/2004_1/3.Alpo.Luther erotettiin.pdf
Turha vedota totuuteen ja oikeaan asiaan, siitähän kaikki jankuttavat ja ovat mielestään oikeassa. Lapsellista tuollainen. Ne päättää linjan, joilla on valta siihen yhteisössä. Muut toimivat siltä pohjalta. Piste. Vai haluatko vain repiä ja hajottaa seurakuntaa?
2. Korinttolaiskirje 10:
1 Minä, Paavali, itse kehoitan teitä Kristuksen laupeuden ja lempeyden kautta, minä, joka olen muka nöyrä kasvotusten teidän kanssanne, mutta poissa ollessani rohkea teitä kohtaan,
2 ja pyydän, ettei minun, kun tulen teidän tykönne, tarvitsisi käyttää sitä rohkeutta, millä aion luottavaisesti uskaltaa käydä eräiden kimppuun, jotka ajattelevat meistä, aivan kuin vaeltaisimme lihan mukaan.
3 Vaikka me vaellammekin lihassa, emme kuitenkaan lihan mukaan sodi;
4 sillä meidän sota-aseemme eivät ole lihalliset, vaan ne ovat voimalliset Jumalan edessä hajottamaan maahan linnoituksia.
5 Me hajotamme maahan järjen päätelmät ja jokaisen varustuksen, joka nostetaan Jumalan tuntemista vastaan, ja vangitsemme jokaisen ajatuksen kuuliaiseksi Kristukselle
6 ja olemme valmiit rankaisemaan kaikkea tottelemattomuutta, kunhan te ensin olette täysin kuuliaisiksi tulleet.
Katsoin TV:stä katolilaisen kirkon inkvisition aikana tekemiä toimia kerettiläiseksi syytämiään kohtaan. Tuntui aika mielettömältä.
Tässä kuitenkin tuli tietynlainen yhtymäkohta nyt siihen luterilaisen kirkon toimintaan, kun kirkko piispojensa voimalla on ryhtynyt puhdistamaan itseään naispappeuden torjujista. Raamatun vastainen pappeus viedään läpi väkivalloin. Kyse on siis samasta kerettiläiseksi tuomitsemisesta, kuin mitä oli roomalaiskatolilaisessa kirkossa keskiajalla ja osin vielä uudellakin ajalla.
Aamulehti oli tutkinut asiaa ja tullut siihen tulokseen, että 80% suomalaisista ei hyväksy sitä, että miespapit eivät hyväksy naispappeutta.
on paikallaan.Olemme nähneet ensinäkin kaikenaikaa median tarkoituksen ja tarkoitushakuisuuden.
Nuo tilastot ja mittaukset ovat siis mitättömiä minusta.
Jos ihmisille esitetään asia ja kysytään sitten, niin uskompa että n.80 % vähintään haluaisi naiset pois, jotka itseään pappina pitävät.
Kyse on vaan yksinkertaisesti siitä, että hyväksymmekö totuuden vai valheen.
Sääli ,että Raamattu kertoo asiasta niin suoraan ,että sitä ei voi edes tulkita mitenkään.
Jos kyse sitten olisi oikeasti kuten kirjoitat ,niin ihmettelen ,että miksi ev-lut on enää veroihin oikeutettu, koska sen todellinen pohja olisi 20% !?
Herää jo.
Kaikki ei ole totta mitä mediassakin halutaan julkaista.Se vaan palvelee jonkun etua.
Suomen kansa on kunnollista kansaa joka ei hyväksy vääryyttä.Miksi se siis hyväksyisi tässä asiassa?
ollut kirkkaalla asialla.
Hän puhdisti uskoa.
Nyt taitaa olla sen aika taas etenkin suomen ev.lutissa mutta myös ruottissa.
Piispat eivät halua keskustella asiasta koska se ei kestä totuutta.
Piispojen kanssa kyllä löytyisi keskustelijoita, mutta he myhäilevät piilossa.
Siinä olisi medialle hyvä porkkana .. kutsua piispoja keskustelemaan ongelmista , jotka heillä on.
Nyt he antavat vaan lausuntoja ,mutta eivät kestä asioiden tutkimista.
"Jos ihmisille esitetään asia ja kysytään sitten, niin uskompa että n.80 % vähintään haluaisi naiset pois."
Olen tuosta täysin päinvastaista mieltä. Jos ihmisiltä kysyttäisiin nyt tuota asiaa, niin luulenpa, että enemmän kuin 80% kannattaisi naispappeutta. Naispappeus on tullut jäädäkseen. Se asia pitäisi kaikkien vanhoillisimpienkin jo vähitellen tajuta.
Sitä paitsi teologiaa ei opiskele eikä varmaan tulevaisuudessakaan tulisi opiskelemaan niin paljon miehiä, kuin papeiksi tarvittaisiin. Miehet opiskelevat mieluummin juristeiksi, ekonomeiksi, insinööreiksi yms. sellaisille aloille, joilla ansaitsee enemmän ja työajat ovat säännöllisemmät. Näin luulen.
Jos saisi olla vain miespappeja, niin ehkä silloin Suomeen tulisi jostain muusta maasta miespappeja, niin kuin Suomen katolilaisilla Puolasta. Suomessahan ei ole yhtään suomalaista katolista pappia.
Kysymykseni tarkoitus oli kysellä, onko esim. em. järjestöissä toimivilla havaintoa siitä, miten tässä tilanteessa nyt aiotaan jatkaa.
Itse naispappeuden torjumisesta ja torjujien kohtelusta voidaan keskustella jo n.100 muun otsikon alla tällä palstalla ;-)