TYÖPAIKKA SOPIMISIIN

ehto, että sopimukset tarkistetaan tai ne laukeavat, jos työnantaja suorittaa muutoksia, jotka saattavat aiheuttaa muutoksia, palkkaukseen tai työsopimuksen ehtoihin tai käytäntöön työpaikoilla tai työnantaja toteuttaa irtisanomisia, jotka johtuvat tuotannollisista ja taloudellisista syistä.
1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nythän työntekijät eivät voi mennä lakkoon sopimuskaudella vaikka työnantaja selvästikin rikkoo sopimusta. Nämä kun ovat niitä poikkeuksia. Täytyy sanoa, että SAK on ollut täysin munaton näissä asioissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tKokoomus kirjoitti:

ehto, että sopimukset tarkistetaan tai ne laukeavat, jos työnantaja suorittaa muutoksia, jotka saattavat aiheuttaa muutoksia, palkkaukseen tai työsopimuksen ehtoihin tai käytäntöön työpaikoilla tai työnantaja toteuttaa irtisanomisia, jotka johtuvat tuotannollisista ja taloudellisista syistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu