Tulkinta on valhe. Pyhä henki on totuus. Tässä puhuu tulkitsijoiden kuningas, joka on usein luullut omaa tulkintaansa totuudeksi mutta ei ole tunnistanut Pyhää henkeä totuudeksi.
Kuulen väitteen: Raamattua on pakko tulkita, koska asioiden tulkitseminen on inhimillistä. Mutta. Onko Pyhällä hengellä jotain yhteistä inhimillisen kanssa?
Tällä palstalla valtava määrä tulkintoja valuu kuin vesi hanhen selästä ohitseni, eivät kosketa millään tavalla, eivät korjaa horjuvan suuntaa, anna rauhaa, toivoa, yhtään mitään. Vaikka on suoraan siteerattu Raamatusta! Miksi näin? Miksei usko synny Jumalan sanasta? Niin...
Puuttuuko pyhä henki? Siksi menee ohi Raamatun lauseet, ei ole Totuudessa, Pyhässä hengessä kirjoitettu.
Kuulen väitteen: Raamattua on pakko tulkita, koska asioiden tulkitseminen on inhimillistä. Mutta. Onko Pyhällä hengellä jotain yhteistä inhimillisen kanssa?
Tällä palstalla valtava määrä tulkintoja valuu kuin vesi hanhen selästä ohitseni, eivät kosketa millään tavalla, eivät korjaa horjuvan suuntaa, anna rauhaa, toivoa, yhtään mitään. Vaikka on suoraan siteerattu Raamatusta! Miksi näin? Miksei usko synny Jumalan sanasta? Niin...
Puuttuuko pyhä henki? Siksi menee ohi Raamatun lauseet, ei ole Totuudessa, Pyhässä hengessä kirjoitettu.
Vastaukset 108
Vanhimmat
Ne kirjoitukset kolahtavat ja koskettavat, mistä löytyy Totuus eli mitkä on Pyhässä Hengessä kirjoitetut.
Raamatun lauseet, jotka kirjoitetaan vailla Pyhää Henkeä ja Pyhän Hengen antamaa ymmärrystä, eivät pääse koskettamaan sisintä.
Pyhä Henki on ainoa osa Pyhää Kolminaisuutta, jolla on symbolinen tehtävä. Hän kommunikointiväline Isän ja Pojan välillä. Pyhä Henkeä nimitetään Parantajaksi, Lohduttajaksi ja Oppaaksi.
Pyhä Henki on Kristuksen mieli, joka on tietoinen havaintomaailman yläpuolella olevasta tiedosta. Pyhän Hengen Ääni on Kutsu Sovitukseen eli mielen eheyden palauttamiseen. Kun Sovitus on täytetty ja koko Poikakunta parannettu, ei mitään Paluukutsua enää tarvita. Jumala hyväksyi jopa lastensa harhaluomukset, koska he olivat ne tehneet. Mutta Hän myös siunasi lapsiaan ajattelutavalla, joka voi kohottaa heidän havaintonsa niin korkealle, että he melkein ylettyvät takaisin Hänen luokseen. Pyhä Henki on Sovituksen mieli. Hän edustaa mielentilaa, joka on tarpeeksi lähellä Yksi-mielisyyttä, jotta siihen siirtyminen vihdoinkin olisi mahdollista. Havaitseminen ei ole tieto, mutta se voidaan muuttaa tiedoksi eli saada se siirtymään siihen. Kun valitset kommunikointikumppaniksi Pyhän Hengen, valitset Jumalan. Jumala ei ole sinussa kirjaimellisessa mielessä, vaan sinä olet osa Häntä.
Pyhän Hengen Ääni ei käske, koska se ei pysty ylimielisyyteen. Sei vaadi, koska sen ei tarvitse hallita. Se ei voita, koska se ei hyökkää. Se pelkästään muistuttaa. Pyhä Henki on keino, jonka avulla Jumalan Tahto tapahtuu myös maan päällä niin kuin Taivaassa. Sinussa on sekä Taivas että maa, koska molempien kutsu sijaitsee mielessäsi.
Ja muistakaa, että "ikeen alla" oleminen tarkoittaa "yhteen liittymistä" ja "kuorma" tarkoittaa "sanomaa". Eli sanonta: " sillä minun ikeeni on sovelias ja minun kuormani on keveä", kirjoitetaan Pyhän Hengen kommunikoimana seuraavaan muotoon: "LIITTYKÄÄMME YHTEEN, SILLÄ VALKEUS ON MINUN SANOMANI". Pyhää Henkeä elämäänne!
ja Totuuden Hengen saaneiden puolustaja Saatanan valtavia henkivaltoja vastaan.
Tämä sinun tulkintasi Pyhästä Hengestä on täysin Saatanan valheen hengen tulkintaa,
jolla Pyhästä Hengestä tehdään vain jonnenjoutava nynnyhenki, joka ei
käske, ei voita, ei hyökkää, ei vaadi.
Saatanan hengen vaatimus: "Liittykäämme yhteen..." toteutuu täydellisesti silloin,
kun kaikki maailman porttoseurakunnat yhdessä tappavat ne kaksi viimeistä
Kristuksen lähettämää todistajaa, jonka jälkeen he viettävät viimeisiä
ilosanoman ja ylistyksensä iltoja:
"Maan asukkaat iloitsevat heidän kohtalostaan, pitävät juhlia ja lähettävät
toisilleen lahjoja, sillä nuo kaksi profeettaa olivat pahoin vaivanneet maan asukkaita."
suuri Pyhän Hengen viisaus.
Se mitä pidät mielessäsi, sitä projisoit. Sen näet toisissa ihmissä.
Hyökkäät heitä vastaan, koska näet oman mielesi heijastukset veljissäsi. Kuvittelet mielenvikaisuudessasi, että se sinun Saatana on veljissäsi.
Sinun vallassasi on ajan puitteissa lykätä Isän ja Pojan täydellistä liittoa. Ajalla tai vuodenajalla ei ole mitän merkitystä ikuisuudessa.
Anna Pyhän Hengen opettaa sinua ja salli minun juhlia sinun uudelleen syntymääsi Hänen kauttaan. Ainoa lahja, jonka voin sinulta ottaa vastaan, on se lahja, jonka minä annoin sinulle. Vapahda sinä minut, niin kuin minun valintanani on vaputtaa sinut. Me juhlimme yhdessä Kristuksen aikaa, jolla ei ole mitään merkitystä, jos me olemme erosssa toisistamme.
Se, että näet minut, tarkoittaa, että näet minut jokaisessa ja että suot jokaiselle saman lahjan, jonka suot minulle. Me, jotka olemme yhtä, emme voi antaa erikseen. Kun olet halukas hyväksymään meidän suhteemme todelliseksi, syyllisyys ei enää sinua viehätä. SIllä meidän liitossamme sinä hyväksyt kaikki veljemme. Liiton lahja on ainoa lahja, jota antamaan minä synnyin. Annan sen sinulle, jotta saisit sen itse. Kristuksen aika on määrätty vapauden lahjan ajaksi, lahjaksi, joka annetaan jokaiselle. Ja kun sen hyväksyt, suot sen jokaiselle.
Se mikä ei ole rakkautta, on aina pelkoa eikä mitään muuta.
ÄLÄ HYVÄ MIES ELÄ ENÄÄ PELKO PERSEESSÄ!
Muista tämä: kehon kanssa oleminen ei ole kommunikointia. Ja jos luulet sen sitä olevan, tulet tutemaan syyllisyyttä kommunikoinnin suhteen ja pelkäät kuulla Pyhää Henkeä, koska tunnistat Hänen Äänessään oman tarpeesi kommunikoida. Kehojen liitosta tulee siis keino, jonka avulla he haluavat pitää mielet erillisinä. Sillä kehot eivät voi antaa anteeksi. Ne voivat tehdä ainoastaan sen, mihin mieli niitä ohjaa.
Valoisia päiviä, sinulle joka pimeydessä vaellat, toivottaapi Jumalan Poika!
kiitos.
nenäänsä,hän kun ei itse pääse kirjallisilla tuotoksillaan lähellekkään sinun henkevää kirjoitustasi.
Odotellaan tovi,katsotaan yhtyykö Gup ja AK samaan kuoroon.
hetkenä minä hyvänsä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000012451078
nyt sitten pitäisi nähdä sokeakin, että tuo sanoma on kaukana Jumalan Sanasta.
heti sen jälkeen vai vähän myöhemmin. Vai oliko koko
uudestisyntyminen jo eksyttäjän tuotantoa.
sitä se sunilaisuus teettää.
yhtään parempia tarinoita? Tarkoitan sellaisia, joita ei helposti
tunnistaisi Saatanan valheen hengestä lähteneiksi.
A.K Et kehdannut enää laittaa nimimerkilläsi.
uudempaa. Aika säälittävä olet. Etkö pysty parempaan? Sinulla ei ole mitään kykyjä antaa vastauksia, joita JUMALAN Poika sinulle esitti. Olet todella surkea esitys.
niin puhe yhdestä ainoasta totuudesta on täydellistä eksytystä,
kuten piispat ja papitkin ovat sen todistaneet:
"Ei kukaan meistä voi totuutta tietää, ja jos joku sanoo sen
tietävänsä, on hänestä jo silloin tullut toisten tuomitsija."
Näin he yksistään tällä lausunnolla ovat syyllistyneet
Pyhän Hengen herjaamiseen, koska Jeesus sanoo:
"Kun Totuuden Henki tulee, hän johtaa teidät tuntemaan koko totuuden."
minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.'
pyhällä verellä kirjoituksen sinulle laittaisi,sinä Sunin akan poika sen saatanan valheeksi väännät.
koko ajan säälittävämpään suuntaan. Onkohan eksyttäjäsikin jo luopunut sinusta. Olet silloin jo heikoilla jäillä.
parempia tarinoita, jotta nämä kolme valittuakin saataisiin eksyksiin,
kuten kirjoitettu on: "Niin että he johtavat, jos mahdollista valitutkin harhaan."
Mihin Saatana on tehonsa kadottanut, kun nyt olisi mitä mainioin
tilaisuus näyttää miten meidän kolmen eksytys käytännössä toteutuu.
Kyllä se on tässäkin maassa miljoonat porttoseurakuntien jäsenet
eksyksiin saanut, mutta nyt kun sillä olisi suuri mahdoillisuus,
niin miksi se ei meidän kohdalla onnistukaan?
Ei pyhällä eikä arkisella.
pyydetään, jotain mihin et näköjään kykene vastaamaan! Samaa virttää veisaat eessuntaas. Huutelet turhia, mutta et siis kykene vastamaan JÄRKEVÄSTI sinulle asetettuihin kysymyksiin.
Olet todella menneen talven lumia. Ja sitten kun jumalasi saatanakin sinut hylkää, niin sitten sinulla vasta koittaakin aika missä todella toivoisit olevasi kuollut.
Etkö tiedä, mitä kirjoitettu on?
"Te ette kuitenkaan usko, koska ette ole minun lampaitani.
Minun lampaani kuulevat minun ääneni ja minä tunnen ne,
ja ne seuraavat minua. Minä annan heille ikuisen elämän. He eivät
koskaan joudu hukkaan, eikä kukaan riistä heitä minulta.
Isäni, joka on heidät minulle antanut, on suurempi kuin
kukaan muu, eikä kukaan voi riistää heitä Isäni kädessä."
Kysypä nyt Saatanalta, onko asia todella näin, ettei se pysty
meitä kolmea valittua enää itselleen saamaan.
tarvitse tällä hetkellä muuta kuin antaa ajan kulua.
Mihin sinä vetoat, kun tuomion ääni kohdallesi tulee?
on oppaani. Siinä vastaukseni.
Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja.
sellaisia revi,mitkä se tietää muutenkin saavansa.
sanoo tehneensä?
Päinvastoin luen hänen kirjoituksistaan, että voimavaikutuksiin tukeutuminen vie harhaan, on pysyttävä Jumalan sanan mukaisessa todistuksessa.
"Saatana on laskeutunut teidän luoksenne! Se on raivon vallassa,
sillä se tietää, että sen aika on lyhyt."
Sanoihan joku vanha mummokin muinoin, kun häneltä
kysyttiin: "Eikö Saatanassa ole mitään hyvää?"
"On se kumminskin hyvin ahkera."
Miksi se nyt olisikin heittänyt meidän kohdalla valheen hanskat naulaan?
Saatanan valheen hengen puolustaja? Olet joutunut täydellisesti petetyksi.
Vaikka onko se mitään hyvää ahkeroida valheen puolesta. Mutta aina se saa jonkun eksytettyä.
kun tänään puistelin matot ja imuroin lattiat.
Leivoin pari pellillistä pullia, ja pilkoin pari
kuutiota pöllejä polttopuiksi kuivumaan.
ei. Siksipä sunilaisuus ei ole uskoani saastuttanut.
sitä ihmettelen, oletko mielestäsi uskova ?
kuuntelit valheen herraa sillä
sanon sinulle vaikka olen jo ennenkin sanonut
en kirjoita siis muuta kuin tällä yhdellä ja samalla
nimelläni.
Miksi sinä pysyt piilossa?
Ja täydellisesti toivosi menettäneenä alistunut Saatanan valheen alle?
täytyy kysyä oliko sinulla uudempi?
vai sunin oma? Sitä ihmettelen minä.
eiköhän nyt ole toisin päin.
Monet minunkin kysymykseni ovat jääneet vastausta
vaille. Miksi?
Tiedätkö sinä?
ei kerrota.
uskoin kaikki saatanan valheet, en tiennyt mikä on Jumalasta, mikä ei.Esim. nämä kaatumiset,Nokia Missiot sun muut.
Nyt ovat silmäni alkaneet avautua.Katsos, haluan päästä perille ja se voi vaatia suunnan muutoksen.
Mitenkäs sinulla?
sinä uskot yhteen jumalaan, yhteen henkeen, uskossa olet syrjäyttänyt Jeesuksen Jumaluuden. Kukaan ei käy Jumalan eteen ilman JEESUSTA. Koska JEESUS on JUMALA JEESUS on PYHÄ HENKI.
Aivan sama mitä sinulle tästäkin asiasta jauhetaan, sinun kohdallasi sanoma mene ohi todella korkealta ja todella kovaa.
Joten miksi kyselet, kun et kuitenkaan tajua.
olet oikealla tiellä. Mutta pidä varasi, täällä niitä eksyttäjiä vasta löytyykin.
kuule tuossa kuuden maissa,koivurankaa ajoin tänään klapeiksi vähän vajaat 40 kuutiota.
Mites sulla muuten pullat onnistu,ettei vaan vähänen hapate hapattanut koko taikinan?
omilleen; antaa mennä vaan,saat uskoa vaan, ei mitään sen parempaa
kuin armonkerjäläinen olla saa ainiaan.
Synnit painaa, raskas on taakka jota kantaa
mutta anna mennä vaan, saat uskoa ainoastaan.
Eihän ihminen muuhun pystyä voikkaan
kun antaa mennä vaan, saa ihminen uskoa vaan.
on Totuus, niin kerro, mikä se on.
Minä tiedän.
Sillä hetkellä, kun sinä kolmannen kerran torjuit totuuden.
Jumala pani sinut toimimaan oman suunnitelmansa mukaisesti.
Siksi sinä annoit sydämesi Pedolle siihen saakka kun Jumalan sanat toteutuvat.
Ja kun sydämesi on paatuneeseen tilaan saatettu, niin silloin
Jumalan sanat toteutuvat sinulle vasta viimeisellä tuomiolla.
Ettei pullataikinaa hapateta.
joutua Jumalan vihan käsiin. Mm. tämän Totuuden löysin Raamatusta. Siksi koin Jumalan kolmannen kutsun kohdallani syksyllä 2006 niin voimakkaasti, että tämä on se viimeinen kutsu.
sitten luulet pääseväsi ilman Jeesusta perille
taivaan kotiin?
Sillä et sinä ole tahtonut Jeesuksen luo käydä.
Ja kun et ole Jeesuksen luo tahtonut käydä niin yksin oman uskosi varassa olet matkaa tekemässä
etkä näin ollen ole Jeesuksessa.
alkaa kohta synkata ;)
sanoa vaikea sitä on tyhjästä mitään kiskaista.
ISÄ-POIKA-PYHÄ HENKI, Jeesus on elävä Jumala, ilman Jeesuksen Jumaluutta ei ole Pyhää Henkeä.
Nokian ongelmana on se, että Jeesus ohitettiin palvomalla Pyhää Henkeä. Näin syyllistyvät syntiin.
Muista, Jeesus Kristus on Herrojen Herra, eikä Hän jaa Jumaluuttaan ja kunniaansa kenenkään/minkään kanssa.
jonkun eksytettyä.
Herää jo.
ihan sama mitä kyselet tai mitä sinulle vastataan kun et tajua niin et tajua.
Joten ole kyselemättä.
mahtaa olla kauhea elämä sinulla, kun on niin tyhjää että.
Piti kirjoittaa: Jos Koivisto on sinut saanut nurin, olet lopullisesti Saatanan oma.
ämmä taas päästelee? Lopeta jo saatanan palvelija.
taas pukkasit. Ei ole sunilaisuutta.
Me jotka olemme Totuuden tulleet tuntemaan olemme
sen vain ja ainoastaan Jumalan Pyhän Hengen kautta
päässeet tuntemaan.
Vain ja ainoastaan Jumala itse on saanut Uskomme
sytyttää, antaa.
Ei voi ihminen itse, ei voi kukaan muu ihminen
ottaa, ei antaa USKOA Jumalaan se on YKSIN
JUMALAN TEKO ETTÄ IHMINEN HÄNEEN USKOO.
Voitko mitenkään ymmärtää.
et edes tiedä mitä kirjoitat. Pelle.
Mulla alkaa kaljat loppumaan ja kohta tulee James Stewartin länkkäri telkkarista,muutenkin tuntuu että tää ketju tuli jo tiensä päähän, mut mahtava oli veto.
Kiitti sulle!
kannaltasi ei ole saman tekevää.
Sillä jos et Jeesuksen luo tässä ajassa tahdo käydä
niin et tämän elämän päätyttyäkään voi enää Hänen
luoksensa käydä.
Tiedän kaikki ihmisopin kiemurat mutta ne ovat
todella suurta valhetta ja eksytystä.
Niissä sinäkin olet lujasti kiinni, ja näin Jeesuksen osoittaman pelastuksen tien hylkäät,
turhana pidät.
syytön minä siihen olen.
on Kristuksessa, itse asiassahan Hän on Totuus.
Mutta saako Kristus sitten hallita sydämessä, onkin jo toinen asia.
täyttä valhetta.
Aivan niin on kuin Jeesus sanoo: "Etsikää ensin
Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa niin kaikki muukin
tarpeellinen teille annetaan."
Kaiken olen totisesti saanut aivan niinkuin Jeesus
on luvannut, ei mitään siis puutu.
Huomaatko nytkään miten olet valheen herran koukussa
kun valhetta tuot koko ajan.
olen syytön sinun tilaasi, mutta ei ole sinulla
millä itseäsi puolustaa kun kerran tilinteon
hetki koittaa.
kun et tajua, niin et tajua. Minkäs sille voi.
omasta tilinteostasi.
kun niitä vielä täksikin illaksi riitti.
nimittäin kun sana sanoo: anova saa, etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan.
Mutta kun tämä anominen, etsiminen ja kolkuttaminenhan on täysin syrjäytetty. On jääty jonkinlaiseen uskomiseen, että Jeesus ja Jumala on (olemassa).
Onpa vielä niinkin kuin sana sanoo, että etsivä todella LÖYTÄÄ. Ei siis jäädä myöskään IKUISESTI etsimään.
Mikään vaillinainen ei ole Jumalan työn PÄÄMÄÄRÄ. Omien vaillinaisuuksien korostaminen on Jumalan vastustamista, sillä onhan niin, että ihmisen TOSIASIALLINEN syyllisyys ja surkeus Jumalan edessä on tunnustettava LÄHTÖKOHTA koko syntien anteeksiantamiselle ja -saamiselle. Mutta tähänkö sitä sitten jäädään, muuttumattomaan tilaan? Ruvetaan ikäänkuin selittelemään Jumalalle, että kuule tämä saa nyt kelvata.
Kyllä jokaisen on käytävä ahtaasta portista ja hylättävä oma minä ja oma tahto. Jeesus sen tekee, jos ihminen antaa tehdä.
Jeesuksen kuuluisat sanat. Joka tunnustaa minut Herrakseen, tulen minä tunnustamaan hänet Taivaallisen Isäni edessä!
portistasi, älä tyrkytä muille väärää oppiasi.
saanut opettaa.
Rukouksena on ollut, että Jumala veisi kohti ahdasta porttia.
Enhän minä Jeesusta todella tunne, en vuosikausien "uskossa olon" jälkeenkään voi sanoa todella tuntevani Häntä.
Mutta uskon, että Jumala riisuu minut omasta tahdostani ja vie itselle kuolemisen kautta todella tuntemaan Totuuden, Jeesuksen Kristuksen, ristiinnaulittuna minun syntieni tähden.
että Usko johtaa tietämiseen. Ja tietäminen johtaa tuntemiseen.
Jumalan aika voi tuntua pitkältä ja vaikealta. Mutta se on AINOA OIKEA aika ja mitta.
Vapahtaja Jeesus itse rukoilee puolestasi jo nyt tällä hetkellä. Tämä tieto on tosi, ja se helpotti minua itseäni suuresti, kun kamppailin ennen pystyynkuolleen järkiuskon kanssa.
Koittaa siis varmasti aika, jolloin et enää vain usko, vaan sinä tiedät ja tunnet.
että olen tosi pysähtyneessä tilassa, jotenkin tyhjä.
Olen pyytänyt, että Jumala antaisi todellisen janon Hänen tuntemiseensa.Kun tuntuu välillä, ettei minussa itsessäni ole mitään.
ja elävää vettäkin saat maistaa.
Ole kärsivällinen. Lue Jobin kirja. Kaikki yhdessä vaikuttaa sinun parhaaksesi, kun annat Jumalan tehdä sinussa työnsä. Kun saviastia pestään, Jumala pesee sen ulkoa ja sisältä. Ehkä olosi siksi tuntuu tyhjältä.
Mutta aikanaan astia saa aarteen: uuden viinin. Se on Kristus.
joskus heräisit tähän tosiasiaan.
eksyttäjän vallassa tällä hetkellä. Joten en voi vaatia sinun ymmärtävän. Voin vain rukoilla puolestasi.
Te olette lähtöisin Saatanasta. Hän on teidän isänne, ja hänen halunsa te tahdotte tyydyttää. Saatana on ollut murhaaja alusta asti. Hän on kaukana totuudesta, se on hänelle vieras. Kun hän valehtelee, hän todella puhuu omiaan, sillä hän on valehtelija ja valheen isä.
niin vaikea on sinulle näkökykyäkin antaa.
5 Pyrkikää sen vuoksi osoittamaan uskossanne lujuutta, lujuudessa oikeaa tietoa, [Gal. 5:6]
6 tiedossa itsehillintää, itsehillinnässä kestävyyttä, kestävyydessä jumalanpelkoa, [1. Kor. 9:25]
7 jumalanpelossa keskinäistä kiintymystä, kiintymyksessä rakkautta. [1. Tess. 3:12]
8 Kun näet teillä on kaikki nämä avut ja ne vielä enenevät, te ette jää toimettomiksi eikä meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen tunteminen jää teissä vaille hedelmää. [1. Tit. 3:14]
9 Se taas, jolta kaikki tämä puuttuu, on likinäköinen, suorastaan sokea. Hän on unohtanut, että hänet on kerran puhdistettu aikaisemmista synneistään. [1. Joh. 2:9,11]
rukouksia en tarvitse.
Käänny itse Jumalan puoleen pyytämään, anomaan, että
Hän sinut vielä korjaisi talteen.
Äläkä enää siis kuuntele tuota eksyttäjää saatanaa.
Hän on minut varjellut saatanan ihmisopeilta ja
saanut minut johdattaa ahtaan portin kautta
omaan valtakuntaansa.
Näin on Totuus kohdallani.
Miksi sinä valheen herran oma tahdot olla sen tietää
Jumala. Ja toivottavasti saisit itsekin sen tulla
näkemään ennenkuin on myöhäistä.
puhut; ihminen joka on Jeesuksen kohdannut ei totisesti ole sokea.
Näin se vain on.
Miksi sinä tahdot sotia Jumalaa vastaan ja näin sokeana pysyä?
ja kaikki saman avauksen alla!
Kun nyt vasta tämän huomaat?
tarkoitan?
Ainut keskustelu, jossa ensimmäisen kerran ovat Totuuden Henki
ja Saatanan valheen henki napit vastakkain?
hait itsellesi hengen, joka ei ole Jumalasta. Sinäkin olet niin säälittävä, että ilman porttopapin käsiä et olisi henkeä itsellesi saanut. Ja nyt luulet olevasi pyhä!
Jos olisit täyttynyt Hengestä ilman ihmiskättä, niin silloin asia olisi toisin, silloin olisi Jumala ollut Pyhän Henkensä antaja. Nyt olet myynyt sielusi saatanalle.
valhetta tuot?
palstalle. joten mitä tyhmä taas kyselee??
"Kirjoittanut: Grownup 25.11.2006 klo 19.41
Ja todellakin vain yksi ainoa kaste: saksalaisen evankeelisen papin käsien kautta Jumala minut kastoi, kun olin 27-vuotias."
mene sinä sinne porttopapin käsien alle kasteelle. Raukka et ole kokenut Kristuksen läsnäoloa elämässäsi koskaan.
Naurettava ämmä, joka luulee olevansa pyhä!
eikö sinulla ole muuta tekemistä kuin kysellä milloin keneltäkin noita samoja kysymyksiä?
Etkö pysty mihinkääm muuhun? Todella säälittävää.
paha nyhjästä, kun Paha on nyhjäissyt sinut.
kutsua. Teukka, opeta nyt näille sinun "lapsillesi" hiukan enemmän kestävyyttä taistelussa, etteivät ihan heti väsähdä.
ovat niin kiinni Martti Lutherissaan ja hänen opissaan että heille hän on suuri sankari.Suni taas ei voi sietää Lutheria.
Kukas tämän sitten kirjoitti?
omistat saatanan kiusanhengen ei muuta.
ja minä. ei muuta, ja tämä on totuus.
Jos kova ikävä jäi, käy tutkimassa aikaisempia kirjoituksiani.
Niitä löytyy, kun klikkaat: Hae kaikki nimimerkin kirjoitamat viestit.
kiinni.
KRISTUKSESSA.
sillä vaativa minä olen ollut. Olenhan vaatinut saada tietää hänen koko totuutensa
siitä hetkestä lähtien, kun hän ilmoitti minulle: RAAMATTU ON TOTTA.
Ja vaatimus on tuottanut täyden sadon, ja siksi sinäkin olet täällä
Saatanan lähettämänä totuutta vastaan hyökkäämässä.
edes sarkasmia!
"Jos sinun henkesi
Kirjoittanut: TeuvoSuni 31.3.2007 klo 10.48
totuutta kiittäisi ja siihen sinua kehottaisi,
saisi kaikki Raamatut maailmasta hävittää.
Kierrätykseen ei niitä saisi laittaa, ettei enä kukaan eksyisi. "
joka sinutkin "kastoi" saatanan valtakuntaan. Lutherin oppien mukaisesti... Montakos Juutalaista kävit reissulasi kivittämässä?
aina valheeksi luulet. Vaikea käsittää.
Suni jätti Lutherin henkineen jo päivälleen 11 vuotta sitten.
Tässä sinullekin muisto tuosta päivästä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000012991977#22000000012991977
koska en löydä Raamatusta sellaista kohtaa, jossa Jeesus puhuu sarkasmista.
Voisitko m inulle sen näyttää?
tuollaisia sanoja, jotka Saatana on antanut sinun puhuttavaksesi, sillä onhan kirjoitettu:
"Mutta se, mikä tulee suusta ulos, on lähtöisin sydämestä ja se saastuttaa ihmisen."
vaan tiedän mikä on valhetta mikä totta.
Jumalan Pyhä Henki ei ole niinkuin saatanan valheen
henki joka omansa laittaa vain luulemaan.