Totuus vapauttaa - ei tieto

Totuus on jotakin, joka ilmenee ihmisen käytännön elämässä. Jokaisen ihmisen elämä on joko totuudellista tai valheellista.

Jeesus sanoi : "Jos te pysytte minun sanassani, te olette todella minun opetuslapsiani, ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi."
Joh 8:32

"Sillä missä on paljon viisautta, siinä on paljon surua; ja joka tietoa lisää, se tuskaa lisää."
Saarn 1:18

13

511

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikanetsijä

      monesti asiat eivät ole sitä miltä näyttävät ihmisen elämässä, tunteet ovat tosia,mutta hämäävät ja vievät väärään suuntaan

      totuus ihmisestä on ainakin itseni vapauttanut

      minusta yksi kaikkein hienoimmista, armollisimmista lauseista Raamatussa on Ps. 103:14 "Sillä hän tietää, minkäkaltaista tekoa me olemme: hän muistaa meidät tomuksi"
      mikä on ihminen, tomuhiukkanen, kuinka suuri on se Luoja joka on sille hahmon ja hengen antanut..kuinka suuri Jumalan armo

      hyvää palmusunnuntaita kaikille..nyt on valitettavasti meikäläisen riennettävä työhön,vaikka kuinka on pyhä

    • 1 Kor. 8:1b "Tieto paisuttaa, mutta rakkaus rakentaa..."

      Eipä silti - Sananl. 20:18:
         
      "Neuvotellen suunnitelmat vahvistuvat, ja sotaa on sinun käytävä neuvokkuudella."

      - ei tieto aina pahasta ole, pitää vain valjastaa oikean Voiman alle...

    • Matti E Simonaho

      "Pyhä Isä" osoittaa jäätyneelle järvelle ja sanoo; "Oikase tuosta. Jos jää pettää, uskosi ja rakkautesi Jeesukseen pelastaa".

      Vastaan; "Jeesus sanoi minulle että älä usko sitä houraavaa hihhulia, kierrä järvi ja minä pelastin sinut."

    • Matti E Simonaho

      2. Mooseksen kirja 20

      3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.

      4 [ Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, ] älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla.

      5 Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, [ joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat];
      6 mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni.

      Mielenkiintoinen kohta Raamatussa.

      ' Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa '

      Valtakunnasta ei saa esittää kuvia. Kuinka monta kertaa tätä käskyä rikotaan joka päivä?

      ' kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat '

      Pidetään peukkuja ettei Suomessa ole Jumalan ja Valtakunnan kieltämiä kuvia esillä. Jos on, "Isät" saavat tarkkaan alkaa miettimään oppejaan.

    • Tyhmyyden ylistystä

      Raamatun lainauksin perusteltuna :( Toivottavasti tämä oli aprillipila.

    • jaina

      Ihan yleisestä uteliaisuudesta haluaisin tiedutella arvon EJKR nimimerkiltä, että miten hän käsitteen vapaus määrittelee?

      Krisselismihän nyt mitään vapautta merkitse, mutta siinä zydeemissähän kärsimys on autuutta, kauneus on paholaisen viekoittelua, elämä on pelottavaa kuoleman odottelua ja seksistä pitää kieltäytyä. Mitä jää jäljelle?

      Muuten, maailmassa on viljalti uskontoja, jotka toteuttavat tuota hengellistä kaipuuta jumalyhteyteen (what ever) elämää juhlistavasti, sitä siunaavasti ja rakentavasti. En eläissäni ole tavannut krisseliä, jolle eivät omat pimät puolet olisi pimennossa: ja niinpä häntä heiluttaa koiraa.

      • Saviola

        "EJKR nimimerkiltä, että miten hän käsitteen vapaus määrittelee?"

        Vastaan aloittajan puolesta. Eli hänhän lainasi Raamattua. Ja kuten hänen viestinsä sisällöstä saamme huomata, sana vapaus ei ollut keskeisimmässä roolissa, eikä sillä juuri ollut merkitystä viestin sisällön suhteen.
        Näit sanan "vapaus" seuraavanlaisena: "VAPAUS", vaikka se olisi pitänyt nähdä puolta pinempänä, kuin muut sanat.

        Voin kertoa, että Raamatussa määritelty vapaus ei tarkoita seuraavaa kahta asiaa: 1. kapitalistista, tai demokraattista kivan kuuloista merkityssisällötöntä propaganda lausetta 2. nykyään suosittua luonnevikaista traumojen heijastamista ja siitä johtuvaa vapauden ihannointia.

        Nykyäänhän luonnevikainen ajattelu on päässyt ikävän vahvasti yhteiskunnalliseen valtaan jopa niin, että se on saattanut oikeuttaa itsensä omilla opeillaan.
        Luonnevikaisella on jatkuva vapauden ja vallan kaipuu. Hän näet haluaa itse määrittää oman moraalinsa ja olla oma Jumalansa.
        Täten myös yhteiskunta on rakennettu "vapauden" nimissä. Yhteiskunta painottaa, että kapitalismissa ja demokratiassa jokainen saa olla "vapaa". Jokainen saa olla oma luonnevikainen Jumalansa.

        Tämä länsimainen vapaus vaan sisältää pienen pienen virheen: entä, jos joku ei olekkaan luonnevikainen. Se ei ota huomioon, että 90% ihmisistä ei ole luonnevikaisia, eikä heillä ole tarvetta määrittää toisten ihmisten moraalia omien tekojensa mukaan.

        Eiköhän Raamatun vapaus tarkoita jotain sellaista, että heillä on vapaus ihmismuotoisesta jumaluudesta ja että kaikki voivat toimia totuuden mukaan, eikä harhaanjohtavien epäloogisten ja mielettömin "totuuksien" mukaan.



        Seuraavaksi Krisselismistä.

        Krisselismi kuulostaa siltä, että se on todella ihanteellinen kaikille naisille, jotka kärsivät epävakaasta persoonallisuudesta.
        Sellainen nainen pelkää seksiä ja syyllistää kaikkia ihmisiä, mutta eritoten miehiä jopa seksiin liittyvistä haluista.

        Jos henkilöllä on epävakaa persoonallisuus, hän ei hyväksy omia pimeitä puoliaan ja heijastaa kaikki pahoina pitämänsä ajatukset toisiin ihmisiin, niin että uskoo jonkun toisen ajatelleen tämän ajatuksen.
        Hän sitten myös onnistuneesti syyllistää tämän toisen ihmisen ja saa hänet uskomaan, että persoonallisuushäiriöisen ajatus olikin hänen ajatuksensa.

        Maailma on erikoinen...



        Sitten vielä aloitusviestin todellisesta sanomasta.

        Uskovainen filosofi Wittgenstein ilmoitti, että totuus ilmenee, eikä sitä voi sanoin ilmaista. Sillä sanat kuvaavat vain muodon, eivät sitä, mitä on muodon takana, tai mistä muoto koostuu.
        Samoin aistihavainnot kuvaavat ihmiselle vain muodon, eivät sitä, mistä muoto koostuu.

        Muoto voi olla myös sellainen, että sillä ei ole lainkaan sisältöä, eli se on vain muoto, muttei se koostu mistään.
        Tällainen muoto on epälooginen muoto. Sen olemassa olo riippuu vain aistijasta, kun aistija fyysisesti kuolee, kuolee myös väärä muoto.

        Looginen muoto omaa sisällön. Loogiset muodot kuvaavat oikeasti olemassaolevia asioita, jotka ovat olemassa "ideamaailmassa". Elikö sitten Raamtussa kerrottavassa "elämän kirjassa".

        Se, onko muoto looginen vai ei, on mahdotonta sanoa, sillä sanat kuvaavat vain muotoja ja muodothan voivat olla vääriä.
        Siksi täytyy todeta, että se, onko muoto looginen, vai ei, ilmenee.

        Wittgenstein totesi, että myös moraali on tällaista, joka ilmenee. Sanat eivät voi moraalia kuvata.



        Lopuksi totean ylimielisesti, että koska ainakaan Suomessa ei Wittgensteiniä osaa lukea yksikään akateemikko, eikä yliopistoissamme voi tätä opiskella, joudun heittämään copyrightin. :)


        copyright Saviola © [email protected]


      • Vapaus on vapautta synnin orjuudesta.

        "Totisesti, totisesti minä sanon teille: jokainen, joka tekee syntiä, on synnin orja. Mutta orja ei pysy talossa iäti; Poika pysyy iäti. Jos siis Poika tekee teidät vapaiksi, niin te tulette todellisesti vapaiksi." Joh 8:34-36

        Synnin taas voi käsittää parhaiten sanojen himo ja addiktio avulla. Kyse on omien tarpeiden vääristyneistä tyydytystavoista, jotka alkavat hallita ihmistä ja tuhoavat hänet sisältä käsin.

        Epäluulosi kristittyjä kohtaa ovat varsin ymmärrettäviä, sillä niihin on valitettavan monen kohdalla aihetta. Itsestäni en minäkään voi kerskua, mutta Jumalaa pidän luotettavana.


      • jaina
        EJKR kirjoitti:

        Vapaus on vapautta synnin orjuudesta.

        "Totisesti, totisesti minä sanon teille: jokainen, joka tekee syntiä, on synnin orja. Mutta orja ei pysy talossa iäti; Poika pysyy iäti. Jos siis Poika tekee teidät vapaiksi, niin te tulette todellisesti vapaiksi." Joh 8:34-36

        Synnin taas voi käsittää parhaiten sanojen himo ja addiktio avulla. Kyse on omien tarpeiden vääristyneistä tyydytystavoista, jotka alkavat hallita ihmistä ja tuhoavat hänet sisältä käsin.

        Epäluulosi kristittyjä kohtaa ovat varsin ymmärrettäviä, sillä niihin on valitettavan monen kohdalla aihetta. Itsestäni en minäkään voi kerskua, mutta Jumalaa pidän luotettavana.

        Synnin orjuudesta pääsee näppärästi irrottautumalla kristinuskonnosta.

        Käsityksesti synninorjuudesta siis koskee vain niitä, jotka uskovat siihen synnin käsitteeseen, eli puhut tässä vain omasta maailmankuvastostasi. Minulle ei tällä ole mitään merkitystä: vapauteni tai sitotumiseni eivät ole kytköksissä synteihisi.

        Katson, että olen sitoutunut ja sitoutumisteni puitteissa voin tehdä valintoja. Tämä on minusta todellista vapautta. Lähes jokainen elävä olento on vapaa tekemään miljoonia pikkuvalintoja miljoona kertaa päivässä. Justka on vain siinä, että tiedostaa tämän. Krisselithän eivät tähän pyri, sillä tämän oikeastaan suunnattoman vapauden hintana on ottaa itse vastuu omasta elämästään.

        Minä itse olen tieni, totuuteni ja elämäni.


      • jaina kirjoitti:

        Synnin orjuudesta pääsee näppärästi irrottautumalla kristinuskonnosta.

        Käsityksesti synninorjuudesta siis koskee vain niitä, jotka uskovat siihen synnin käsitteeseen, eli puhut tässä vain omasta maailmankuvastostasi. Minulle ei tällä ole mitään merkitystä: vapauteni tai sitotumiseni eivät ole kytköksissä synteihisi.

        Katson, että olen sitoutunut ja sitoutumisteni puitteissa voin tehdä valintoja. Tämä on minusta todellista vapautta. Lähes jokainen elävä olento on vapaa tekemään miljoonia pikkuvalintoja miljoona kertaa päivässä. Justka on vain siinä, että tiedostaa tämän. Krisselithän eivät tähän pyri, sillä tämän oikeastaan suunnattoman vapauden hintana on ottaa itse vastuu omasta elämästään.

        Minä itse olen tieni, totuuteni ja elämäni.

        Sitoutuminen vastuun ottamiseen teoistaan on hieno juttu. Sehän on nimenomaan elämän vakavasti ottamista. Toivotan tiellesi kaikkea hyvää.

        Kristinusko ei todellakaan anna mitään niille, joilla ei ole syntiä.

        Sellaista pientä tarkennusta käsityksiisi kuitenkin tarjoaisin, että kristityissä, joita ilmeisen halveksivasti krisseleiksi kutsut, on myös niitä (esim minä), jotka ottavat valinnanvapauden vakavasti.


      • jaina
        EJKR kirjoitti:

        Sitoutuminen vastuun ottamiseen teoistaan on hieno juttu. Sehän on nimenomaan elämän vakavasti ottamista. Toivotan tiellesi kaikkea hyvää.

        Kristinusko ei todellakaan anna mitään niille, joilla ei ole syntiä.

        Sellaista pientä tarkennusta käsityksiisi kuitenkin tarjoaisin, että kristityissä, joita ilmeisen halveksivasti krisseleiksi kutsut, on myös niitä (esim minä), jotka ottavat valinnanvapauden vakavasti.

        Itse tarkentaisin vielä sen verran, että ystäväpiirini kuuluu monta vakaumuksellista kristittyä. Se, että en arvosta dogmia, joka halveksii elämää ja sen lainalaisuuksia, ei vähennä kunnioitustani kutakin kanssaeläjääni kohtaan. Kyse on vain siitä, etten arvosta kristillisyyden propagoimaa kuolemankulttia. Tosin, katson, missä tuon käsityksiäni julki: esim. täällä oletan ihmisten jopa etsivän erimielisyyden terväksi hiomaa särmää. Se kait kasvattaa (tai muuta latteaa).


      • jaina kirjoitti:

        Itse tarkentaisin vielä sen verran, että ystäväpiirini kuuluu monta vakaumuksellista kristittyä. Se, että en arvosta dogmia, joka halveksii elämää ja sen lainalaisuuksia, ei vähennä kunnioitustani kutakin kanssaeläjääni kohtaan. Kyse on vain siitä, etten arvosta kristillisyyden propagoimaa kuolemankulttia. Tosin, katson, missä tuon käsityksiäni julki: esim. täällä oletan ihmisten jopa etsivän erimielisyyden terväksi hiomaa särmää. Se kait kasvattaa (tai muuta latteaa).

        "halveksii elämää ja sen lainalaisuuksia"

        En ymmärrä mitä tällä tarkoitat. Voisitko ystävällisesti kertoa.


      • Saviola
        jaina kirjoitti:

        Itse tarkentaisin vielä sen verran, että ystäväpiirini kuuluu monta vakaumuksellista kristittyä. Se, että en arvosta dogmia, joka halveksii elämää ja sen lainalaisuuksia, ei vähennä kunnioitustani kutakin kanssaeläjääni kohtaan. Kyse on vain siitä, etten arvosta kristillisyyden propagoimaa kuolemankulttia. Tosin, katson, missä tuon käsityksiäni julki: esim. täällä oletan ihmisten jopa etsivän erimielisyyden terväksi hiomaa särmää. Se kait kasvattaa (tai muuta latteaa).

        Kristinusko ei halveksi elämää, päin vastoin. Olet käsittänyt jotain väärin, tai olet kuullut uskosta sellaisilta, jotka ovat käsittäneet jotain väärin.

        Kun luet uskosta, näet väärät sanat liian suurina, et löydä ydinsanomaa.

        Vapaus! Haluatko olla vapaa? Määrittää itse oman moraalisi? Sellaisia ihmisiä, jotka niin tekevät, kutsutaan moraalittomiksi.

        Vapaus mielestäni Raamatussa on vapautta himoista ja vääristä valinnoista.
        Sinun vapautesi, sanojesi mukaan on vapautta synneistä.
        Vapaus synneistä saavutetaan, kun vapaudutaan himoista, ei siten, että oikeutetaan kaikki himot.

        Raamattu kutsuu heikkoudeksi sellaista, missä ihminen ei kykene itsekritiikkiin ja joutuu oikeuttamaan tekonsa moraalisiksi.
        Et sinä ole vapaa. Olet oman heikkoutesi orja. Et voi koskaan kehittyä henkisesti, sillä et näe itsessäsi parannettavaa.

        Jos oikeutat omat tekosi moraalisiksi, et ole vapaa, vaan sairautesi vankina.
        Enkä nyt tarkoita sairaudella mitään uskonnollista, vaan psykologista.

        Sellainen, joka on omasta mielestään vapaa antautuessaan heikkoudelleen, kärsii olemattomasta itsetunnosta, jota hän suojaa illuusiolla omien tekojen oikeellisuudesta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      97
      1659
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      47
      1093
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      16
      948
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      868
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      82
      788
    6. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      18
      758
    7. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      93
      756
    8. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      755
    9. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      748
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      727
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      705
    12. 68
      702
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      684
    14. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      661
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      605
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      47
      604
    17. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      596
    18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      585
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      565
    20. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      152
      556
    Aihe