Kuuban demokratia ei toimi

Kuuban kansan suuri enemmistö haluaisi valita vapailla vaaleilla uuden nuoremman ja terveen presidentin maalleen
14182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

kauppasaarrossa ei toimi mikään.

Äänestä
  • KUUBASSA ON KAIKKI HYVIN..kaikille riittää banaaneja !

    Äänestä

Kuubassa ja Kuuban ulkopuolella olevassa eksiilissä (pelkästään Floridassa asuu yli miljoona kommunismia eli castrolaista sosialismia paennutta, ja myös Espanjassa, Italiassa ja muualla maailmassa on paljon Kuubasta paenneita) on paljon vahvoja demokratialiikkeitä, jotka vaativat muutoksia: ihmisoikeuksia ja vapautta Kuubaan. Maan sisällä ne tukahdutetaan väkivaltaisesti hallituksen toimesta. Vain yksi, stalinistis-sosialistinen/kommunistinen (castrolainen) puolue on sallittu. Lisätietoa siitä, mitä Kuubassa todella tapahtuu (ja Kuuban virallinen tiedotus ei sitä kerro "ystävyys"järjestöjensä kautta löytyy erilaisista demokratiaryhmistä esim. Facebookissa: Cuba Democracia Ya, Miscelaneous Cuba, Kuuba Demokratia, jne. Tai videoita googlaamalla: esim. hakusanalla damas de blanco. Kyseessä ovat Valkeat Naiset, joista monien puoliso on vangittu mielipiteidensä johdosta jopa yli 20 vuodeksi. Nykyhallinto vainoaa näitä naisia väkivaltaisine tekoineen. Maassa on paljon demokratiaa vaativia mielenosoituksia, ja poliittinen poliisi tukahduttaa ne. Videoita on netissä paljon. Myös hakusanalla derechos umanos cuba, (ihmisoikeudet) tai vaikka sanalla manifestaciones cuba, (mielenosoitukset) tai oposicion cubano löytyy tietoa Youtubesta ja muualta Internetistä. Samoin hakusanalla presos politicos (poliittiset vangit). Osa videoista on tekstitetty englanniksi.

Äänestä
  • Ja Miamissa on USA:n rahoittamia kuubalaisia, jotka suoltaa radio ja videomatskua työkseen.
    Onhan se hullu maa joka haluaa jakaa omaisuuden omille kansalaisille eikä kansainvälisille rosvoille.

    Äänestä

  • Kauppasaarto SEIS !! kirjoitti:

    Ja Miamissa on USA:n rahoittamia kuubalaisia, jotka suoltaa radio ja videomatskua työkseen.
    Onhan se hullu maa joka haluaa jakaa omaisuuden omille kansalaisille eikä kansainvälisille rosvoille.

    Floridassa asuu yli miljoona kuubalaista, tavallista ihmistä jotka yrittävät tulla toimeen omillaan kuten vaikkapa suomalaiset. He ovat kyllästyneet kommunismin aiheuttamaan kurjuuteen ja sortoon Kuubassa ja paenneet henkensä uhalla. Jotkut eivät saa edes matkustuslupaa koska kommunistinen järjestelmä kyttää ihmisiä kuin entisessä Neuvostoliitossa. Kuuba yrittää estää vapaan tiedonvälityksen, siellä ei saisi lukea kuin kommarilehtiä. Se vangitsee ja vainoaa vapaata sanaa ja sen esittäjiä. Se on Sananvapauden suhteen huonoimpien maiden tasolla (Iran, Pohjois-Korea). Moni vapaa toimittaja ja kirjailija on joutunut jopa vuosiksi vankiloihin, joita Kuubassa on satoja Fidel Castron jäljiltä, ja joiden taso on aivan ala-arvoinen. On pelkkää kuubalaisen propagandan mytologiaa luoda sellaista kuvaa että kuubalaiset saisivat jotain rahoitusta USA:lta informoidessaan ihmisiä. Erittäin harvinaista, että joku järjestö saa USA:n valtion tukea. Kuubalaiset tukevat toinen toisiaan ulkomailla ja ovat useimmiten vähissä varoissa. Kauppasaarto on myytti, Kuuba käy kauppaa USA:n kanssa, se on sen viiden tärkeimmän kauppakumppanin joukossa. Osa tuotteista kierrätetään kolmansien maiden, kuten Väli-Amerikan kautta. Kuuban köyhyys johtuu ennen kaikkea kommunismista, joka on estänyt luontevan markkinatalouden kehittymisen. Castro takavarikoi jopa pienyritykset ja tuhlasi varoja turhiin sotiin ja maan sisällä armeijaan ja sen sortokoneistoon eri tavoin ajattelevia kuubalaisia kohtaan.

    Äänestä

Viva! Libre Cuba!

Äänestä

Olihan Suomessakin vielä ennen EU:ta kommunistinen diktatuuri ja pakolaisia lähti maailmalle satoja tuhansia. Demokratian nimissä ihmisiä vainottiin ja tuomittiin mielipiteiden vuoksi vankimielisairaaloihin. Oi niitä aikoja.

Äänestä
  • Eikös se ole toisinpäin, Stalin-Katalainen ja poikaystävänsä Hitler-Stubb ajavat Suomea diktatuuriin jatkuvasti. Tekevät päätöksiä ilman kansan mielipidettä. Juonittelevat ulkomailla BIldenberg-kokouksissa ja jakavat rahaa ulkomaille ilman kenenkään suostumusta.

    Äänestä

  • näinpäs. kirjoitti:

    Eikös se ole toisinpäin, Stalin-Katalainen ja poikaystävänsä Hitler-Stubb ajavat Suomea diktatuuriin jatkuvasti. Tekevät päätöksiä ilman kansan mielipidettä. Juonittelevat ulkomailla BIldenberg-kokouksissa ja jakavat rahaa ulkomaille ilman kenenkään suostumusta.

    Ei ole toisinpäin. EU-Suomi on vapaa maa eli libre finlandia! Eikä poliitikot Suomea enää EU:hun aja, EU on ollut suomalaisten arkitodellisuutta jo 15 vuoden ajan. Viisas tietää, tyhmä luulee.

    Äänestä

Kuuba ei ole koskaan ollut demokratia.

Äänestä

ei voi olla demokratia,koska porvarien arvovalta on esteenä.

Äänestä

ole voineet matkustaa ulkomaille tai kotimaassaankaan vapaasti, 50 vuoteen.

Kommunistit ovat saa-tanallisia hirviöitä.

Äänestä
  • Castrolla on sama kohtalo kuin Husseinilla ja Gaddafilla, se löytyy maakuopasta tai viemäristä.

    Muuten; Kuubassa eivät viemärit edes vedä, että silleen.

    Äänestä

Obamalla ja prinssi Charl'silla on sama kohtalo kuin Husseinilla ja Gaddafilla,he
löytyy maakuopasta tai viemäristä.

Muuten;Yhdysvalloissa eivät viemärit kohta edes vedä,että silleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kansa kärsii kirjoitti:

Kuuban kansan suuri enemmistö haluaisi valita vapailla vaaleilla uuden nuoremman ja terveen presidentin maalleen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu