Moi,
Mikähän mahtaisi olla edullisin laajakaista palveluntarjoaja Hyvinkäällä? Olen kohta muuttamassa sinne päin.
Mikähän mahtaisi olla edullisin laajakaista palveluntarjoaja Hyvinkäällä? Olen kohta muuttamassa sinne päin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Joo, ja siis nopeus saisi olla noin 256:n ja yhden megan väliltä.
Sonera on täällä ainakin kallis verrattuna naapureihin, ja kukaan ei osaa selittää miksi...
Mun kavereilla on PHP, kannattaa käydä sen nettisivulla tsekkaamassa hinnat.
Muuta Rixuun. Täällä maksaa 1 Meganen Elisalla 19,90€.
En ole tehnyt hintavertailua aivan äskettäin, mutta Nebula lienee luultavasti halvin. Muut tarjolla olevat ovat Sonera (paikallinen lankapuhelin- ja kaapeli-tv-operaattori), Elisa ja PHP (Päijät-Hämeen Puhelin). Muitakin on saattanut tulla markkinoille, mutta em. ovat minun tiedossani. Soneralla on myös kaapelinettiliittymiä tarjolla.
Hyvinkään nettiliittymien hintataso on Suomen kalleimpia johtuen ilmeisesti Soneran määräävästä markkina-asemasta. Kyllä v....taa vertailla hintoja vaikkapa naapurikyliin Riihimäkeen tai Hausjärveen joissa hinnat ovat huomattavasti edullisemmat.
Hiljattain oli Hesarissa (muistaakseni siis Hesarissa) vertailu näistä hinnoista ja Hyvinää näytti todella kalleimmalta koko maassa. Hinnat oli 39 euroa/kk olipa palveluntarjoaja kuka tahanas (yhden megan nopeus), olisiko ollut 50 sentin marginaalilla.
Itselläni on Sonera, pidän sen kun ei ole hinnoissa sitä eroa. Pätkii jonkin verran, mutta olen saanut kuntoon sen Soneran Internet-avustajan neuvojen perusteella.
Jos yhteydet pätkii ja olet saanut sen kuntoon Internet avustajan välityksellä niin eiköhän vika ole silloin sinun omissa laitteissasi eikä verkossa.
Itselläkin on ollut Sonera jo 5 vuotta eikä mitään ongelmia yhteyksissä. Kallis tämä kylläkin on muihin verrattuna. Sinänsä pitää vielä moittia että vaikka itselläni on jo 15 vuotta ollut kännykkä liittymäkin Soneralta ja nyt 5 vuotta netti liittymä niin eipä Sonera juurikaan millään tavalla muista vanhoja asiakkaitaan. Halvempaa saisi muualta.
...ihmettelin vain, miten yhteys voi yhtäkkiä ruveta pätkimään. Piuhat kiinni ja muuten ok.
Jep, kiitosta vaan infosta. Kattelin noita hintoja ja vaikuttaa, että näistä kahesta saa parasta vastinetta rahoille:
- PHP: 512/512 kbit/s 24,50 €/kk
- www.nebulazone.fi: 3M/1M 36 €/kk
Eli pistäkäähän sonerat vaihtoon. Nebulalta enemmän nopeutta ja vähemmän hintaa. Ja jos se pieni kilpailu vähän tallais noita hintojaki alaspäin ajan myötä =)
Siksi laitoin tänne alunperin kyselyä, ku mietin, että jääkö joku pieni ja edullinen palveluntarjoaja ehkä huomaamatta. Mutta eipä semmoisia sitten ilmeisesti ollut.
Onko kellään kokemuksia Nebulasta? Jos se toimii hyvin, niin voisi kohta irtisanoa Soneran ja ottaa nebun tilalle.
Joo kannattaa muuttaa riksuun siel on vaihtoehtoja täällä hyvinkäällä sonera on yksinvaltias kaapelissa.
Ja tietysti kallein ku ei oo kilpailuu, piti ottaa kolmosen maksukanavat mut joutu meneen soneralta hakeen korttia ja ne siat kehtas pytää 50 ekee avausmaksua......pitää tulla toimeen ilman formuloita P.....e
Sikäli kun kaapelinettiä tarkoitat, ei riksussa sen enempää vaihtoehtoja ole kuin meilläkään. Siellä sen ainoan vaihtoehdon nimi vain sattuu olemaan Elisa (ent. RPO).
Jos vuokrakämppään olet halajamassa niin vvo:n kämppään kannattaa muuttaa... vvo-sähkön (vvo-verkko) kautta esim. 2mbit/256kbit kaapeli laajakaista lähtee 14e halvemmalla... Tosin vuokrassa tulee takas, mutta asuupahan naapurissa huomattavasti normaalimpia ihmisiä kuin kaupungin rupuloissa.
Joo, sonera ilman alennuksia on aika järkyn hintainen. Etenkin tuo kaapelikortin avaus.