On huvittavaa nähdä kuinka uskovaiset vaativat maailmankaikkeudelle syytä mutteivät omalle Jumalalleen. Miksi Jumalalla ei tarvitse olla syytä mutta maailmankaikkeudella tarvitsee?
Katsokaa samalla sivuni
www.angelfire.com/ultra/argumentoija
Katsokaa samalla sivuni
www.angelfire.com/ultra/argumentoija
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miksi monikoit? Eihän täällä tappele kuin minä
yksin ja korppu.
Me liikutamme ja kiikutamme tyhjäkalloiset sofistit helvetin porteille joita ei muuten tarvitse kolisutella. Ne ovat aina auki tyhmille suunpieksijöille, joista minä olen suurin??
Uskaltaako katsoa jos sieltäkin pimppi tai homomiehet kaluineen ilmestyvät. Se on evoluutiota. Kysymys oli niin typerä että hermostuin.
Pystytkö itse jakamaan asioita alkusyyttömiin ja alkusyisiin? Ja kumpaan kategoriaan sijoitat maailmankaikkeuden?
Me, jotka pidämme Jumalaa syyllisenä maailmankaikkeuden syntyyn, yleensä uskomme Jumalan olevan aluton.
Mikä kummajainen on aluton? Eikö se ole kaiken järjen ja loogisuuden vastainen dilemma, jolla pelkästään paikataan tietämyksen valtavia aukkoja.
Pystyt siis itse ainakin jakamaan asioita, tai tässä tapauksessa jopa metafyysisiä olioita alullisiin ja aluttomiin.
Eipä uskoisi ellei itse näkisi tuollaista kirjoitettavan.
Sama homma jos vetoaa mielikuvitukselliseen multiversumiin maailmankaikkeutemme alun syyn ongelmassa, pelkkää selittelyä sekin, ei yhtään mitään muuta.
Mielenkiintoista on sellainen seikka, että mm. itämaisissa uskonnoissa kaikki on syklistä, ilman alkua tai loppua. Ihan pimeetä on sekin malli!
Kenpä ties, kysymys kaikesta on toistaiseksi vieläkin meidän poloisten maailmankuvasta, ei faktuaalinen ehdoton tietämys realimaailmastamme.
Hyvä että ei ole liian helppoa näidenkään "perusasioiden" kanssa, on muutakin haastetta, kuin yrittää kestää tuota jenkkien ja engelsmannien harrastamaa lapsien tappamista Bagdadissa, öljystä vapautuksen nimissä.
Tämän maailman lopussa on aina uuden maailman alku. - nalle Puh -
Eikös se tiede tänään sano että alku oli joskus kauan sitten ja että loppua ei ole ollenkaan?
Vai onko se jotenkin muuten?
sanoo ja luotan toki itsekkin tutkittuihin asioihin kybällä enemmän kuin paimentolaisten nuotiotarihoihin.
Mutta on se niinkin että tiede ei tiedä lopulta kuin sen että tiede ei tiedä kaikesta kaikkea.
Maailmankuvamme muuttuu, hitaasti niin mutta varmasti, uuden tiedon myötä, kuten aina on niin käynyt.
Aiemmin mainittu universuminen syklinen oleminen on kiehtova idea itsessään, täysin eri asia on sitten onko siinä mitään pitävää pohjaa jolle rakennella maailmankuviaan.
Kirjoitustesi logiikka on hieman kuin nimimerkillä "Lost in Space". Eli en tahdo pysyä kärryillä.
Siitä, että Jumala loi maailman ei loogisesti seuraa se, että jonkun on tarvinnut luoda Jumalaa. Tätä yritin viestittää.
Ei sano tiede tuohon mitään. Puhuu alkuräjähdyksestä, jossa universumimme sai alkunsa, muttei käsittääkseni ole arvaillut räjähdyksen lähdettä tai asioita ennen räjähdystä.
Onhan noita teorioita tieteenkin parissa, muunmuassa että maailmankaikkeus olisi painunut kasaan ja räjähtänyt aina uudestaan ja uudestaan, ja tulisi näin jatkossakin tekemään. Mutta eihän noista tiedä.
Millä perusteella Jumala voi olla aluton, mutta maailmankaikkeutemme ei?
"Alkusyyttömät ja alkusyiset"? Mitä nuo nyt oikein edes tarkoittavat?
Maailmankaikkeuden aluttomuuden kumoavia havaintoja on olemassa, toki tulkinnasta kiinni.
Kaiken alkusyytä kutsutaan Jumalaksi.
Näin maailma ei ole aluton, mutta Jumala on.
Aloitusviestissähän annettiin ymmärtää, että jos hakee maailmalle alkusyytä, pitäisi samalla logiikalla hakea Jumalallekin. Näin ei mielestäni tarvitse toimia.
Joko klassinen lämpöoppi kumoaa tuollaiset höpötykset ikuisesti sykkivästä maailmankaikkeudesta tai ikiliikkuja on keksitty ja lämpöopin toinen pääväite kumottu.
Minusta voimme sanoa enemmän kuin "eihän noista tiedä".
Jos et tahdo pysyä kärryillä niin hyppää ihmeessä pois !
Jos tarkoitat että röykyttää niin kovin ettei oikein tahdo pysyä kärryillä, niin lakkaa höykyttämästä. Johan tässä tulee paha olo !
Ps.
Loogisesti ajatellen jumalakin hikoilee (luovuttaa lämpöä) kumminkin hieman, eli lämpöopin mukaan jumala haihtui jo ennen oman aikamme (BB) alkua järjettömyyden singulariteettiin.
Jumala on se alkusyy. Ympyrä on pisteidensä summa.
Oliko matematiikka vaikeaa koulussa?