Te jotka nyt mollaatte USA:ta, kun USA on lopettamasta erästä pahinta dikraattoria pois vallasta. Ajatelkaa mitkä ansiot on USA:lla. Esim. kommunismin pysäyttämisestä on annettava suuri ansio juuri USA:lle. Se että eroopassa on vapaa länsimainen demokraattinen yhteiskunta ja se että täällä on näin hyvä hyvinvointi on pitkälle juuri USA:n ansiota. Emmekö me soisi samaa myös irakkilaisille?
USA:n ansiot...
Sanamies
13392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä soisimme. Tällä tavallahan demokratia tuli myös Eurooppaan.
Johan me ollaan nähty mihin amerikkailastyyppinen kerskakulutus johtaa täällä Suomessakin kun kunnilla ei enää ole varaa kouluttaa lapsia, hoitaa sairaita tai edes lakaista katujaan. Älä puhu asioista joista et tiedä mitään. Tuskin Bush on viemässä demokratiaa Irakiin vaan öljyä pois Irakista. Irakilaiset taistelevat nyt omaa "talvisotaansa". Kaikki tuki ja kunnia heille!
Demokratiasta saamme kylläkin kiittää kreikkalaisia. Siellähän se syntyi.
ei meistä varmaan kukaan demokratiaa arvostele. Hyvä jos se toteutuu Irakissa. Vähän epäilen vaan, että USA antaisi irakilaisten valita USA-vastaista hallitusta.
Eikä USA:n ongelmat ole syntyneet demokratiasta, vaan markkinataloudesta
Alunperinhän demokratia merkitsi vapaiden miespuolisten kansalaisten suoraa osallistumista kaupunkivaltion päätöksentekoon. Demokratia ei ollut taloudellista tai sosiaalista demokratiaa, eikä oikeus päätöksentekoon koskenut orjia, naisia eikä muitakaan epävapaita.
Muistakaamme siis, että demokratian nimissä voi ihan oikeasti vaatia/tyrkyttää monenlaisia käytäntöjä. Jos "demokratiaa" - kuten monia muitakin ihanteita - pitää kiistämättömänä perusarvona pohtimatta, mitä se oikeastaan tarkoittaa, ollaan pahasti eksyksissä. Tai eksytetään tahallisesti.
tässä bittien, tiedonsirujen, merkitystuotteiden ( buaah- buaah, hyvä etten lähettänyt meikkituotteiden) yms. tarjoustulvasta selville vesille muistaminen. Ketä auttaa, se muistakoon ja muistuttakoon.
Taisi niiden orjanomistajien aikaan vallita hetken jossain päin Helleeta rauhakin. Vaikka kyllä ne helleenit minun muistini mukaan useimmiten raunioittivat naapurikaupunkinsa ihan samaan kuntoon kuin nykyiset lähi-idän sukulaiskansatkin: ei näytä nimittäin jääneen kiveä kiven päälle tämän päivän palestiinalaiskaupungeissakaan
< Esim. kommunismin pysäyttämisestä on annettava suuri ansio juuri USA:lle. >
Mitä ansiota tähän liittyy? Ei oikea kommunismi ole ollenkaan huono systeemi. Sehän on syntynyt tavallisen työläisen vallankumouksena riistäjiä vastaan. Alunperin se sisältää hyvin paljon demokratiaa ja ruohonjuuritason vaikutusmahdollisuuksia. Kiina pyrkii toteuttamaan sitä sellaisena.
Se, miksi kommunismia on toteutettu maailmassa tökerösti, johtuu vallanhaluisista, itsekkäistä, ahneista ihmisistä. Mutta yhtä tökerösti toteutetaan kapitalismia ja edistetään rahan valtaa. Asialla samat ihmiset. Kommunismin ja sosialismin ansioina voidaan pitää sitä, että ne ovat vähän pehmittäneet kovan kapitalismin vaikutuksia ja tehneet elämästä inhimillisemmän.
odotta harmagedonia, jonka jälkeen juutalaiset kääntyvät kristinuskoon ja nämä pääsevät yhdessä taivaaseen. Kyllä tämän pankkiiriliikkeen edustajan silmissä kaikki muu ihmisten välinen solidaarisuus on tuhottavaa kommunismia
Missä on ollut hyvää kommunismia? Ei missään. Hyvää kapitalismia on kaikkialla vapaissa länsimaissa ja siitä saamme me myös suomessa nauttia tästä hyvinvoinnista. Jos venäjällä kommunistit hallitsivat yli 70v. eikö se jo riittänyt todistamaan sen järjestelmän huonouden.
KYLLÄ kommunismin RAUNIOITA VOI KÄYDÄ IHAILEMASSA USEISSA ENTISISSÄ kommunismin maissa.
niissä maissa ollaan rakentamassa oikein vauhdilla - ja kurjuus ja kuolleisuus senkun lisääntyy. Muita ihanuuksia voit käydä katsomassa USA:sta: katuojiin ja vankiloihin heitettyn väestön määrä on huimaava, yleistä terveydenhoitoa ei ole, koulutusta voivat hankkia vain rahakkaat jne jne. Kiitäpä taas jumalaa tästäkin
Minä USA:ssa asuneena en ole moista nähnyt ja kyllä terveyden hoitokin toimii paremmin kuin suomessa ja koska verot ovat pienet ei haittaa vaikka joutuu jotain vakuutuksia itse maksamaankin.
Eli kuulut Suomessa hyvän koulutuksen saaneeseen ihmisryhmään. Joka Amerikassa tarkoittaa vähemmistöä, koska yleiset koulut eivät yllä siellä opetuksen tasossa eikä etenemisen kannalta suosituimpiin. Mutta jos vanhemmilla on rahaa niin voi päästä yksityiskouluun ja saada hyvän tulevaisuuden. Sitä mahdollisuutta harvalla gheton asukkaalla on.
Eli epätasa-arvoisuus lisäntyy. Vähemmistöllä on varaa kunnolliseen sairasvakuutukseen tai koulutukseen.
Haluatko oikeasti Suomessa yksityistää koulutuksen, terveydenhuollon, julkisen liikenteen tai vanhustenhuollon ja antaa kaiken vallan rahalle ja unohtaa humaaniset arvot.
Eli kuulut Suomessa hyvän koulutuksen saaneeseen ihmisryhmään. Joka Amerikassa tarkoittaa vähemmistöä, koska yleiset koulut eivät yllä siellä opetuksen tasossa eikä etenemisen kannalta suosituimpiin. Mutta jos vanhemmilla on rahaa niin voi päästä yksityiskouluun ja saada hyvän tulevaisuuden. Sitä mahdollisuutta harvalla gheton asukkaalla on.
Eli epätasa-arvoisuus lisäntyy. Vähemmistöllä on varaa kunnolliseen sairasvakuutukseen tai koulutukseen.
Haluatko oikeasti Suomessa yksityistää koulutuksen, terveydenhuollon, julkisen liikenteen tai vanhustenhuollon ja antaa kaiken vallan rahalle ja unohtaa humaaniset arvot.
Kuitenkin USA:ssa rikollisuuden määrä on huimaavan korkea ja koulutustaso matalaa, vaikka sinä et sitä siellä asuessasi nähnytkään.