Onko jonkun adhd / dysfasia lapsi käynnyt starttiluokkaa?
Voisitteko laittaa kokemuksia ja ajatuksia tästä koulumuodosta. Mitä piditte, oliko hyötyä ja miten lapseen suhtauduttiin myöhemmin, kun oli tavallisella luokalla vuoden vanhempi kuin muut?
Kokemuksia startista?
3
651
Vastaukset
- vasarat
Omien kokemusten kyllä barhaaunen dignoosi hoifon aloittaminen lääkkeen ja on toisella luokalla vuotta nuorempi
- juups..
minulla on sisko ja veli, jotka ovat käyneet starttiluokan. Heillä ei ole adhd:tä eikä mitään muutakaan. Mutta he ovat jotenkin aina tukeutuneet toisiinsa (sisko pelastaa veljen joka tilanteesta ym.). veljeni on varsinainen haaveilijatyyppi, hän jää ruokailussakin välillä puoleksi tunniksi miettimään asioita. Ja sekin lisäsi starttiluokan tarvetta, kun he ovat syntyneet marraskuun lopussa.
Heille sittem suositeltiin starttiluokkaa, joka osoittautui todella hyväksi !
He kumpikin tykkäsivät, siellä oli kaksi opettajaa ja muistaakseni kymmenen oppilasta, joten opettajat ehtivät auttaa yms.
Se osoittautui todella hyväksi vaihtoehdoksi heille.
He ovat nyt reippaita tokaluokkalaisia.
Ainoa mistä he ovat kommentoineet "negatiivista" on kun he välillä toistelevat sitä, kuinka he olisivat nyt jo kolmannella luokalla jos eivät olisi käyneet starttia.
luokkatoverit eivät ole kiusanneet tai mitään muutakaan ongelmia ei ole tullut.
suosittelen, jos lapsi ei välttämättä ole ihan valmis kouluun vielä. - adhd-äiti
Meillä poika käy juuri starttiluokkaa. ADHD todettiin vuosi sitten ja esikoulu suuressa ryhmässä meni vaikeasti.
Ainakin meidän ope on upea, yhteistyö sujuu ihanasti ja hän tuntee riittävsti ADHD:ta, eli poika ei saa syyttä ilkeän tai häirikön mainetta, vaan keskittymisen vaikeus huomioidaan opetuksessa.
Pienempi ryhmä on helpottanut keskittymistä ja poika, jonka normaaliopetukseen pääsy näytti viime syksynä mahdottomalta, on oppinut opiskelemaan ryhmässä. Lisäksi poika on oppinut tunnistamaan keskittymisensä rajat ja herättämään hamaat aivosolunsa uudelleen muita häiritsemättömällä tavalla.
SUOSITTELEN!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024487Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821227- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna85921Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
- 64856
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11852Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826