Miten tehdään Bailey's stä

Baileys on erittäin hyvää, mutta kallista. Mitenkähän sitä voisi väsäillä itse? Mitä aineita tarvitaan?

9

3180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noita....

      halvempiaki likööreitä. osta tavallista kermalikööriä tai sitte kissanminttua, joka ajaa saman asian ku baileysin minttusuklaalikööri...

      • En tarkota sitä minttua. Toko toki toki muutkin kermaliköörit on hyviä, mutta miten päästäis lähelle sitä baileysiä, sehän taisi olla aika väkevääkin, siis prosenteissa.


      • irlantilaista viskiä
        jokander kirjoitti:

        En tarkota sitä minttua. Toko toki toki muutkin kermaliköörit on hyviä, mutta miten päästäis lähelle sitä baileysiä, sehän taisi olla aika väkevääkin, siis prosenteissa.

        ja kermaa, n. 20-prossasta.


      • Edellinen
        irlantilaista viskiä kirjoitti:

        ja kermaa, n. 20-prossasta.

        Tai se on 17-prosenttista, ei siis ihan 20.


    • No tietääkö kukaan miten sitä vois tehdä?

    • Bare

      muistaakseni alkosta saa baileysin makua jäljittelevä conways-nimistä juomaa. Baileys on valmistettu kerman ja skottiwhiskeyn sekoitus, jos itse haluaapi kokeilla sekoitella, mutta toisaalta taas viskikin maksaa jonkin verran. Mut ihan tosissaan kokeile sitä Conwaysia ennen kuin menet sekoittelemaan mitään tököttejä ;)

      • Irkkua!

        Eihän nyt Baileys ole skotti- vaan irkkuviskistä! Sama kuin sanoisit että Suomen kansallisviina on Absolut Vodka (ruotsalainen).
        Eikä skottiwhiskyä edes kirjoitettaisiin whiskey vaan whisky. Whiskey on irkkua.
        Sivistymätön!


    • Larry The Chef

      Aikoinaan Baileysin kehitystyö kesti yli 10 vuotta kun kerma tahtoo juoksettua alkoholin vaikuuksesta.
      Kyllähän drinkki pysyy koossa kylmänä hetken mutta ei rajattomasti.
      Säästä mielummin yhden illan dokaus ja osta aitoa.

    • ja pikkupullo irkkua

      anna vanilia jätskin sulaa jääkaapissa "velliksi" ja sekoita siihen irkkua oman makusi mukaan.On ihan hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11428
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5439
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2697
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1841
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1795
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1483
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1450
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1386
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1369
    Aihe